Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

'Zbylé ženy' to mají v Číně těžké. Nepomáhají ani seznamky

Svět

  7:00
ŠANGHAJ - Sü Ťia-ťie už absolvovala bezpočet schůzek naslepo a byla na spoustě seznamovacích akcí, když se během posledních pěti let snažila najít manžela.

Svobodné Číňanky nechtějí zklamat rodiče. Přítele si najímají foto: Shutterstock

V jednatřiceti letech je tahle šanghajská úřednice s dětskou tváří pod obrovským tlakem rodiny a přátel, aby se vdala. Ale toho pravého je těžké najít, říká. Zvláště pro městskou, vzdělanou a dobře placenou ženu v zemi, kde má být společenské postavení manžela tradičně vyšší, než jaké má jeho žena.

"Moji rodiče mě představili každému svobodnému muži, kterého znali," říká Sü, která vydělává dvojnásobek průměrného platu v Šanghaji. "Polovina starých mládenců, se kterými se setkávám, je tichá a nikdy nikam nechodí. Muži zvyklí se bavit, schůzky naslepo nepotřebují."

Sü a další miliony čínských žen čelí neúprosné realitě, jak jejich dlouho hýčkané ideály ohledně manželské hierarchie narážejí na ekonomické a společenské změny šířící se nejlidnatější zemí světa. Termín "šeng-nu", což doslova přeloženo znamená "zbylé ženy", vznikl za účelem pojmenování pracovně slušně postavených žen, které se ještě nevdaly, i když se jim už blíží třicítka.

"Číňané si často myslí, že muži by měli být ve vztahu v každém ohledu výše - včetně vzrůstu, věku, vzdělání a platu," řekla agentuře Reuters Ni Lin, která v Šanghaji moderuje jeden oblíbený televizní pořad. "To vede k situaci, kdy si áčkoví muži berou béčkové ženy, béčkoví muži céčkové ženy a céčkoví muži déčkové ženy. Jenom áčkové ženy a déčkoví muži si nemohou najít partnery," dodala.

Společenské postavení je důležitější

V Pekingu více než třetina žen na přelomu dvacítky a třicítky hledá manžela, uvádí seznamovací internetový server Jiayuan.com. Sdělovací prostředky odhadují, že jen v čínské metropoli je až půl milionu takových "zbylých žen".

Mezi téměř 1,4 miliardy obyvatel Číny je spousta mužů, ale společenské postavení se i v tomto ohledu může proti ženám spiknout. Čínská populace je početnější pokud jde o muže, a to více než v kterékoli jiné zemi světa. Podepsala se na tom jednak vládní politika jednoho dítěte, a také tradiční kulturní preference chlapců.

Poslední sčítání obyvatel v roce 2011 ukázalo, že v zemi je dvakrát víc osamělých mužů narozených v 70. letech minulého století než žen stejného věku. Ale na rozdíl od "zbylých žen" tihle "šeng-nan" neboli "zbylí muži" často žijí v menších městech a nevydělávají mnoho peněz.

Vláda pořádá seznamovací akce

Městská vláda Šanghaje se snaží pomáhat ženám jako je Sü organizováním pravidelných seznamovacích akcí. Jedna taková letos v květnu přilákala asi 20.000 osamělých mužů a žen.

Dvaatřicetiletá učitelka čínštiny Lucy Wang, která se na seznamovací akci vydala, uvedla, že přítomní muži se dali rozdělit jen do dvou kategorií - buď playboyové nebo maminčini mazánci. "Občas si říkám, co je se mnou v nepořádku. Dvacet tisíc lidí a já nedokážu najít nikoho, kdo by se mi zamlouval," dodává.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...