Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zelené povede opět Liška. Chce dokázat, že jsou jednotní

Česko

  12:22aktualizováno  18:01
BRNO - Stranu zelených povede staronový předseda Ondřej Liška, který byl od začátku favoritem. Hlasovalo pro něj 170 delegátů. Ve svém závěrečném projevu slíbil, že se strana bude zaměřovat na boj proti korupci, na zavedení finančních limitů volebních kampaní, aby komunisté nebyli ve vládě a na přímou volbu prezidenta. Liška měl tři protikandidáty; Matěje Stropnického, Jana Linharta a Josefa Jadrného. Ten nakonec odstoupil a vyzval delegáty, aby volili Stropnického.

Sjezd zelených v Brně - Ondřej Liška foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Čeká nás moc práce," řekl Liška. Lidem, kteří volili Stropnického, nebo odevzdali prázdné hlasy, nabídl "levou i pravou ruku". "Je nutné táhnout za jeden provaz," dodal nový šéf zelených.

Ondřej Liška

Sjezd zelených v Brně - Ondřej Liška

Narodil se 14. července 1977 v Brně.
2002 - vstoupil do Strany zelených. Od června 2009 po dostoupení předsedy Martina Bursíka stranu vedl. Je ženatý, má dvě děti. Jeho žena pochází z italské části Jižního Tyrolska. Autor odborných textů a knihy "Církev v podzemí" (2000), která zmapovala skryté aktivity katolické církve v českých zemích v době komunismu. Občas vystupuje se skupinou Lesní zvěř, která hraje směs jazzu, hip hopu a drum'n'bassu.Hovoří plynně německy a anglicky, umí francouzsky, rusky, polsky a italsky, učí se arabštinu a hebrejštinu. má rád hory, např. dělal průvodce v Alpách.

Stropnický poděkoval svým voličům za odvahu a současně popřál Liškovi, aby pokračoval v reformním úsilí, které na sjezdu ohlásil. Věnoval mu také knihu o školství, která ho má přesvědčit, aby nepodporoval současný návrh reformy vysokých škol.

"Chci vést tuto stranu, protože věřím v zelenou politiku. Žádám vás o podporu a slibuji, že se jí plně odevzdám," řekl ve svém závěrečném proslovu Ondřej Liška.

Liška získal 170 z 252 platných hlasovacích lístků. Jan Linhart získal 6 hlasů a pro Matěje Stropnického hlasovalo 60 delegátů.

Prvním místopředsedou Strany zelených se stal bývalý unionista František Pelc, jak si přál nový šéf zelených Ondřej Liška. Pelc porazil ve volbě pražského radního Petra Štěpánka a sympatizanta vnitrostranické opozice Milana Přívratského.

František Pelc

Sjezd zelených v Brně - František Pelc

Náměstek ministra životního prostředí. V letech 1990 - 1995 vedl Správu CHKO Jizerské hory, následujících sedm let Správu chráněných krajinných oblastí ČR. V období 1998 - 2002 byl radní Turnova. V roce 2002 se za US-DEU stal poslancem. V září 2007 byl jmenován náměstkem ministra životního prostředí.
Byl členem ODA, US-DEU a v roce 2008 vstoupil do Strany zelených. V roce 2009 se stal předsedou krajské organizace v Libereckém kraji.

Druhou místopředsedkyní zvolili delegáti právničku z Turnova Martinu Pokornou. Je novou tváří stranického vedení, spolu s Pencem oba navíc zastupují Liberecký kraj. Pokorná dostala 138 z 249 hlasů, porazila členku dosavadního předsednictva Zuzanu Drhovou a Moniku Štayrovou. Kuriozitou volby byl jeden hlas pro náměstka brněnského primátora Martina Andera, který se ale uchází až o post třetího místopředsedy. Tento post nakonec získal, funkci obhájil v souboji s pražským radním Petrem Štěpánkem.

Přinesme změnu
Poslední věta projevu staronového předsedy byla nejúdernější a vystihla v podstatě tón celého sjezdu: "Přinesme konečně změnu, protože lidi na ni čekají." Zelení se snaží vzpamatovat z vnitrostranických otřesů. V preferencích se dostali pod pětiprocentní hranici. Pokud chtějí v příštím roce do poslanecké sněmovny, musí si znovu u voličů získat důvěru.

Sjezd zelených v Brně

"Počet těch, kteří by byli ochotni nás volit, je velmi vysoký, podle nedávného průzkumu až 27 procent voličů - bohužel jsme je nepřesvědčili, aby nás podpořili," řekl Liška.

Martina Pokorná

Předsedou byl zvolen Ondřej Liška (vlevo), druhou místopředsedkyní se stala Martina Pokorná

35 let, zastupitelka Turnova.
Vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze. Spoluzakládala na Turnovsku Unii svobody a v letech 1999 až 2000 byla předsedkyní jejího okresního výboru. Ze strany vystoupila na protest proti tomu, že radní Libereckého kraje za US-DEU prosazovali vedení rychlostní silnice R 35 napříč Českým rájem. V roce 2004 byla na čtyři roky zvolena do zastupitelstva Libereckého kraje za Stranu po otevřenou společnost, jejíž členkou byla do září 2005. V lednu 2006 vstoupila do Strany zelených.

"Musíme zvolit přísnější přístup k naplňování koaličních dohad. Nechceme sloužit velkým stranám. Na vládě, která toto respektovat nebude, se podílet nebudeme," řekl také Liška. Bude také prosazovat zrušení náhubkového zákona a reformu justice.

Vláda musí podle něho dbát na ochranu přírody a zachovat těžební limity uhlí, musí být proevropská a podporovat účinnost evropské listiny základních práv v České republice, nesmí se opírat o komunisty. "Musíme jednotně a jasně říci, že od těchto hodnot neustoupíme a nebudeme ve vládě, která je nebude respektovat," prohlásil Liška.

Bez masa v pátek a nová zelená tvář
Matěj Stropnický ve své řeči apeloval na to, aby Strana zelených získala novou tvář. Ta současná je podle něho pro voliče nezajímavá. "Ukázaly to výsledky voleb, ukazují to současné průzkumy a i rezignace předsedy Bursíka," řekl Stropnický.

Mnohé pobavil svým závazkem k životnímu prostředí. Podle vzoru Paula McCartneyho nejí maso. Hudebník v Evropském parlamentu vyzval svět, aby si dával bezmasá jídla v pondělí, Stropnický sahá po zelenině ale v pátek.

Martin Ander

Náměstek brněnského primátora Martin Ander byl zvolen třetím místopředsedou Strany zelených.

34 let, náměstek primátora Brna. Vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 1993 působil v brněnských ekologických organizacích. Tři roky působil jako redaktor časopisu Sedmá generace, v letech 2002 - 2006 byl ředitelem Hnutí DUHA. V roce 2006 byl zvolen do brněnského zastupitelstva, od ledna 2007 je náměstkem primátora pro oblast rozvoje města. Loni v září byl zvolen místopředsedou Strany zelených.

Jan Linhart se k "minulosti" zelených také nevyjádřil rozhodně kladně: "Oslovuji Vás jako kandidát na předsedu strany. Mnozí z Vás si pamatují projev, kterým jsem se snažil přesvědčit delegáty na teplickém sjezdu zhruba před rokem. Tehdy jsem získal pouze čtyři hlasy, ačkoliv má vize o budoucnosti Strany zelených se téměř naplnila. Došlo například k odlivu voličů, což dokladují aktuální odhady volebních výsledků, které nás do sněmovny rozhodně neposílají."

Bezskrupulózní Bursík
Josef Jadrný varoval před silovým rozhodováním uvnitř zelených a pokračováním v trendu, který nastartoval Martin Bursík na loňském sjezdu v Teplicích. "Sliboval stranu sjednotit. Silou převálcoval své kritiky, porušil bez skrupulí stanovy a vyloučil členy republikové rady volené sjezdem," uvedl na Bursíkovu adresu. Ani Liška podle něj nedokázal komunikovat s vnitrostranickou opozicí, slíbil sice jednání, k ničemu ale nevedla. Mnoho lidí proto podle Jadrného ze strany odešlo.

Kongres zelených se koná ve sportovní hale Morenda od pátku. Až do večera pak budou vybírat z více než desítky kandidátů nové místopředsedy, volit mají také novou ústřední revizní komisi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!