Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Země si připomíná vznik Československa. Na Vítkov dorazil Zeman, akademici k Hradu

Česko

  10:20aktualizováno  14:12
PRAHA - Tradiční pietní akt na pražském Vítkově za účasti prezidenta Miloše Zemana a předsedů parlamentu a vlády dnes dopoledne zahájil oslavy výročí vzniku Československa před 98 lety. Politici společně s válečnými veterány či zástupci sokolské obce položili věnce u jezdecké sochy Jana Žižky. Součástí oslav byl i přelet tří bitevních vrtulníků, které nad nebi vytvořily trikoloru v českých národních barvách.

Památku T.G.M i vznik samostatného československého státu si připomněli také studenti a rektoři. foto: Yan Renelt, MAFRA

Česká společnost je rozdělena, napsal deník Sme k výročí vzniku ČSR

Ceremoniál na Vítkově zahájila vojenská hudba, zahrála mimo jiné státní hymnu a husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, při němž vojáci přinesli historické armádní prapory. Zeman v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vykonal přehlídku shromážděných vojáků. Následovalo kladení věnců a minuta ticha za padlé vojáky společně s čestnými salvami. Kromě vrtulníků nebe na Vítkově přelétly i dvě stíhačky JAS-39 Gripen.

Oslavy státního svátku na Vítkově.

Kromě Zemana, předsedů Senátu a Sněmovny Milana Štěcha a Jana Hamáčka a premiéra Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) byli přítomni také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a další ministři, pražský arcibiskup Dominik Duka nebo náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Prezident Zeman i premiér Sobotka na rozdíl od loňského roku po konci ceremoniálu neposkytly médiím komentář. Bečvář po skončení označil dnešní atmosféru oslav za tradiční. „A jsem rád, že jsme si mohli připomenout vznik státu. Armáda byla při jeho vzniku a armáda je tu i dnes pro občany České republiky,“ uvedl.

Letošní oslavy budou zřejmě nejvyhrocenější v moderní historii státu. I když se i v minulých letech vedly kolem svátku, a to především v souvislosti se jmény oceňovaných nebo s důvody nepozvání některých osobností, spory, letošní intenzity nedosáhly. K tradičním kritikům prezidenta Miloše Zemana se kvůli sporu o ocenění pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho přidala řada politiků či osobností veřejného života. Část z nich se rozhodla nepřijít na oficiální oslavy na Pražský hrad a chystá účast na akci na Staroměstském náměstí.

Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda.

Oslavy vzniku samostatného československého státu na Vítkově.
Památku T.G.M i vznik samostatného československého státu si připomněli také...

Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea. Lidé si v něm mohou prohlédnout expozici o významných meznících české a československé státnosti ve 20. století. Žižkova socha patří k největším jezdeckým pomníkům na světě. Socha s výškou devět metrů a délkou 9,6 metru váží 16,5 tuny.

Tak přísaháme

Zeman se zúčastnil také slavnostní přísahy nových vojáku. Na Hradčanském náměstí hromadně přísahalo na 840 nových vojáků.

Prezidentovi slíbily věrnost asi tři stovky studentů prvního ročníku Univerzity obrany ve Vyškově a asi 500 příslušníků Armády České republiky, kteří právě dokončují kurz základní přípravy. Mezi přísahajícími je na 70 žen.

Zeman ve svém proslovu k vojákům upozornil na nebezpečí terorismu a zdůraznil roli armády v boji proti němu. „To nebezpečí nelze podceňovat jen proto, že se u nás ještě nestalo,“ řekl. Ministr Stropnický ocenil rozhodnutí rekrutů stát se vojáky. „Je to správné, čestné, zodpovědné a zavazující rozhodnutí,“ řekl.

Jednotky provedly před oficiálními hosty a prezidentem a rovněž tisíci přihlížejících slavnostní pochod. Zazněly i salvy.

Zeman také jmenoval tři nové generálmajory a osm brigádních generálů. Šéf vězeňské služby Dohnal a jeho náměstek mezi nimi nebyli, i když je navrhla vláda.

Svátek si připomněli studenti i rektoři

Akademici a studenti položili květiny u sochy TGM na Hradčanském náměstí. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) je podpořila, na předávání státních vyznamenání ale půjde. Zástupci studentských iniciativ přečetli prohlášení, v němž podpořili rektory, kteří se rozhodli na Hrad nejít.

Zástupci univerzit ocenili, že mezi českými vysokými školami vládne soudržnost. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš připomněl výročí vzniku Československa. „Podařilo se nám vybudovat demokracii, která není úplně bez chyb. Ale kdo z nás je bez chyb,“ řekl přes asi dvěma stovkami shromážděných na náměstí.

Památku T.G.M i vznik samostatného československého státu si připomněli také...

Květiny u sochy TGM spolu se zástupci akademické obce položila také ministryně Valachová. Opakované nepozvání některých rektorů na předávání státních vyznamenání ji mrzí. „Mnohokrát jsem o tom s panem prezidentem hovořila a snažila jsem se najít nějaký smír. To se mi nepodařilo, ale rozhodně vytrvám,“ řekla novinářům. Chce se ale zasadit o to, aby rektoři na Hrad dále zvaní byli. Ona sama večer na ceremoniál na Hradě půjde, následné recepce se ale nezúčastní.

Spory mezi Hradem a rektory trvají už několik let. Prezident na předávání vyznamenání už poněkolikáté nepozval rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka, kvůli tomu se ceremoniálu neúčastní většina rektorů. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu řekl, že Hrad zvažuje, že rektory příští rok nepozve.

Autoři: ,

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč