Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zemědělci kvůli zelené naftě vyjeli na silnice

Evropa

  7:32aktualizováno  13:01
PRAHA - Zemědělci na protest proti zrušení daňových úlev u nafty a zdanění vína blokovali na řadě míst dopravu. Přes 2000 vozidel asi dvě hodiny brzdilo provoz celkem na 200 trasách ve 12 krajích Česka. Účast byla větší, než organizátoři očekávali.

Dopolední situace v Kunraticích. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Protesty se vyhnuly Praze, farmáři z Libereckého kraje se připojili jen manifestačně. Protest se konal v době od od 9:00 do 11:00. "Účast překonala naše očekávání. Zapojilo se 2067 kusů techniky, převažovaly traktory. Tras bylo rovných 200," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Nevyloučil, že se budou protesty opakovat. Agrárníci původně očekávali účast jen do 1800 vozidel, na poslední chvíli se však k protestům připojila řada zemědělců, kteří dopředu účast neavizovali.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy se zemědělci, kteří na řadě míst způsobili pomalou jízdou tvoření kolon, setkali s rozhořčením některých řidičů, převládala však prý spíše podpora a pochopení.

Arogance moci, vytýká vládě Veleba

Podle Velebových informací kabinet při svém dnešním jednání zrušení takzvané zelené nafty od příštího roku odsouhlasil. "Stalo se tak bez jednání s námi, považujeme to za jasný doklad arogance moci," podotkl rozhořčený Veleba. Zrušení je součástí opatření, která by měla v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP.

Agrárníci již dříve uvedli, že chtějí nátlakovou akcí zvrátit rozhodnutí vlády. V případě neúspěchu prvního protestu se akce mají opakovat a stupňovat. Největší nevládní organizace českých zemědělců v polovině dubna vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) k jednání o zachování daňových úlev u nafty a dala mu ultimátum do konce dubna. Nečas však prý dodneška na výzvy nereagoval.

PŘEHLEDNĚ - PLÁN ZEMĚDĚLCŮ

  • Zemědělci v Pardubickém kraji budou protestní akci ztěžovat dopravu i na nejfrekventovanějších silnicích. V každém okrese vyjedou jejich auta, traktory i koňské povozy kromě menších také na státní komunikace. Do protestu farmáři v kraji zapojí kolem 120 kusů techniky.
  • Jihomoravští zemědělci zpomalí silniční dopravu na 16 místech kraje včetně frekventovaného tahu R43 mezi Brnem a Svitavami. Použijí k tomu bezmála 150 zemědělských strojů a vozidel. Nechtějí silnice zcela zablokovat, ale jen omezit průjezdnost či zpomalit provoz, aby mohli řidičům předat letáky a poskytnout informace o účelu akce.
  • V Královéhradeckém kraji při protestu vyjedou zemědělci zpomalit dopravu na zhruba 20 silnic v kraji. Celkem by měly na cesty poslat kolem 150 traktorů a další techniky. Největší problémy se zřejmě dají čekat v okrese Hradec Králové, kde farmáři své hlavní protestní jízdy nasměrovali k frekventovanému kruhovému objezdu u hradecké továrny ČKD.
  • Na 14 úsecích Jihočeského kraje zemědělci zpomalí dopravu a podpoří tím celostátní protest. Na různých druzích komunikací se v regionu akce zúčastní zhruba 150 traktorů a nákladních vozů.
  • Kolem 130 vozidel a zemědělské techniky se v Pardubickém kraji zúčastní protestní akce. Nejvíce, až 45 strojů, nasadí zemědělci na Svitavsku, dalších 20 vozů bude v terénu s označením podpory akce.
  • Ve čtyřech ze šesti mimoplzeňských okresů budou protestovat zemědělci Plzeňského kraje. Poté, co farmáři v regionu zaorali hodně ploch kvůli holomrazům, má podle protestujících přijít další rána. Právě v podhorském a horském Klatovsku, agrárním okrese, budou podle protesty největší.
  • Protesty zemědělců v Moravskoslezském kraji podpoří většina farmářů z regionu. Dopravu na silnicích zpomalí na pěti trasách více než 120 strojů a vozů.
  • V Ústeckém kraji vyjede při protivládním protestu na silnice více než 220 traktorů. Většinou pojedou po silnicích vyšších tříd, chtějí vjet také do ulic Mostu. Celkem by se mělo protestů zúčastnit mezi 220 a 250 traktory, některé i s přívěsy. Zhruba 70 strojů vyjede na Ústecku a Děčínsku, více než 50 v tradičních zemědělských oblastech kraje, na Litoměřicku a Žatecku.
  • Zemědělci ve Zlínském kraji vyjedou během středečního protestu na hlavní silniční tahy. Motoristé se na některých místech kraje potkají i s těžkou technikou.
  • Středočeští zemědělci chtějí při středečním protestu zpomalit dopravu zhruba na 30 místech v kraji. Použijí k tomu zhruba 400 zemědělských strojů a vozidel. Většinou nebudou zemědělci projíždět okresními městy, výjimkou však bude Rakovník. Středočeští zemědělci také neplánují, že v koloně pojedou do Prahy.
  • Farmáři v Karlovarském kraji připravují vyjádří nesouhlas pomalou jízdou techniky na silnicích první a druhé třídy, a to především na Chebsku. S úplnou blokádou komunikací ale nepočítají, stejně tak nevjedou na rychlostní komunikaci R6.
  • Zemědělci v Libereckém kraji se do protestů zapojí jen symbolicky. Silnice blokovat nebudou. Podobné nátlakové akce nepovažují za šťastné a ani v minulosti se k podobným protestům organizovaným Agrární komorou ČR nepřipojovali.

Zrušení takzvané zelené nafty je součástí kabinetem schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP.

Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko se Slovenskem byly jediné dvě země v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.

Šéfka jihočeské Agrární komory Hana Hricová vedla zemědělce v Úsilném na Českobudějovicku.

Jak řekl Pýcha, v roce 2010 takzvanou zelenou naftu využívalo přes 9000 zemědělských subjektů ze zhruba 23.000 fyzických a právnických osob působících v českém zemědělství. Podle Pýchy však využívají vracení daně prakticky všichni, kdo se zemědělstvím skutečně živí. Mezi subjekty nevyužívající vratku daně převládají především drobní vlastníci půdy, kteří často nemají ani vlastní zemědělskou techniku.

Středeční protest podporují agrární organizace představující většinu tuzemských zemědělců. Podporu ji vyjádřil Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků.

Protesty v Letovicích na Blanensku

Naopak Asociace soukromého zemědělství se od něj podobně jako od podobných akcí v minulosti distancovala, ačkoliv se zrušením vracení daně také nesouhlasí. Asociace je prý ochotna jednat o úpravě výše vratky, která by však měla prý být udržena alespoň do roku 2014. Se zástupci Asociace se na rozdíl od šéfů Agrární komory sešel minulý týden k jednání premiér.

V Asociaci soukromého zemědělství je sdruženo přes 2000 soukromě hospodařících sedláků. Asociace zastává liberální názory na zemědělství a ekonomiku a časté demonstrace tuzemských zemědělců dlouhodobě bojkotuje. Přesto se jich někteří její členové v minulosti účastnili.

Autoři: ,