Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zemřel ‚otec znovusjednocení Německa‘ Helmut Kohl. Bylo mu 87 let

Svět

  17:19aktualizováno  18:26
BERLÍN/PRAHA - Ve věku 87 let zemřel v pátek ve svém domě v Ludwigshafenu bývalý německý kancléř Helmut Kohl. Agentuře DPA to potvrdil jeho právní zástupce Stephan Holthoff-Pförtner. V čele německé vlády stál Kohl v letech 1982 až 1998 a významnou měrou se zasloužil o znovusjednocení Německa v roce 1990.

Helmut Kohl, Václav Havel a Dagmar Havlová. foto: MAFRA

Bývalý předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) měl dlouhodobě zdravotní problémy. Na veřejnosti vystupoval v posledních letech již jen zřídka. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy po operaci kolena upadl a utrpěl poranění mozku. Na veřejnosti se poté objevoval v kolečkovém křesle.

S Klausem měl chladný vztah. Kohl byl v otázce česko-německých vztahů zdrženlivý

Na bývalého kancléře se ale bude - jak naznačují první reakce německých i evropských politiků - vzpomínat především v dobrém. Jednak jako na velkého Evropana, který i velkorysým financováním z německé strany výrazně přispěl k prohloubení evropské integrace, jednak jako na muže, který se zřejmě jako nikdo jiný zasloužil o znovusjednocení Německa, když se mu o něm po pádu komunismu ve východní Evropě podařilo přesvědčit i dlouho skeptické představitele Sovětského svazu.

Němečtí politici oceňují Helmuta Kohla jako kancléře znovusjednocení Německa a velkého Evropana. Nesmazatelně se podle nich zapsal do německých dějin. Na úmrtí sedmaosmdesátiletého velikána německé politiky 20. století reagují zástupci všech politických stran.

Helmut Kohl před Brandenburskou branou v Berlíně.
Vstup ČR do EU, oslavy na hraničním přechodu v Hrádku nad Nisou, Trojmezí.

Správný muž na správném místě

Helmut Kohl byl velký Němec a velký Evropan, uvedla v pátek německá kancléřka Angela Merkelová v první reakci na smrt jednoho ze svých předchůdců v úřadu. Dlouholetý německý kancléř podle ní zásadně změnil i její vlastní život. Vzpomíná na něj s velkým respektem a vděčností. „Před očima nám hned vyvstává obrázek muže velkého v každém ohledu, jeho přínosu, jeho role jako státníka v době, která byla pro Německo historická,“ uvedla Merkelová. Bude podle ní ale ještě nějakou dobu trvat, než bude skutečně možné posoudit, co všechno s Kohlovým odchodem Německo ztrácí.

Kohl, který stál v čele Německa v letech 1982 až 1998, podle ní rozuměl, že znovusjednocení Německa a sjednocení Evropy šly ruku v ruce. „A o oba cíle se zasloužil jako málokdo jiný,“ poznamenala Merkelová v krátkém vystoupení v Římě. Vyzdvihla Kohlovu schopnost jednat s politiky z celého světa, ať už to byli Američané, Rusové, Francouzi nebo Poláci.

Bývalý kancléř byl podle ní správný muž na správném místě, když přišla příležitost ke znovusjednocení Německa. Chápal, že jde o historickou příležitost. „Bude se ještě dlouho studovat a obdivovat, jak odhodlaně a obratně Helmut Kohl a jeho spolupracovníci tehdejší příležitosti využili,“ míní Merkelová, podle níž šlo o vysoké státnické umění.

„Helmut Kohl ovlivnil zásadně i mou životní cestu,“ poznamenala také žena, kterou kancléř přivedl do vysoké politiky a které se kvůli tomu přezdívalo „Kohlovo děvče“. „Jsem osobně vděčná, že žil,“ uvedla Merkelová.

Zemřel muž, který naplnil evropský dům životem

„Zemřel skutečně velký Němec a především velký Evropan,“ napsal na Twitteru německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD). „V Helmutu Kohlovi jsme ztratili velkého Evropana,“ uvedl v podobném duchu kandidát sociálních demokratů na kancléře Martin Schulz. „Přes všechny stranické hranice a rozdílné politické názory vzdává sociální demokracie Helmutu Kohlovi respekt a uznání za jeho životní politické dílo,“ podotkl dále.

„Truchlíme. #RIP #HelmutKohl,“ napsala na Twitteru CDU a připojila fotografii svého bývalého předsedy, kterého v roce 1998 ve funkci vystřídal současný ministr financí Wolfgang Schäuble a následně nynější kancléřka Angela Merkelová. Právě Kohl si všiml v devadesátých letech mladé východoněmecké političky Merkelové a výrazně přispěl k jejímu vzestupu do nejvyšších pater politiky.

Jaký byl Helmut Kohl? Kancléř sjednotitel stál v čele Německa 16 let

Helmut Kohl naplnil evropský dům životem a to nejen proto, že stavěl mosty na západ i na východ, ale také proto, že nikdy nepřestal navrhovat ještě lepší plány pro budoucnost Evropy. V reakci na páteční smrt bývalého německého kancléře to uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Kohla označil za „blízkého přítele“, „spojence“ a „velkého Evropana“. „Bude nám chybět, neboť on byl Evropa,“ uvedl Juncker v tiskové zprávě napsané v němčině. Bez Kohla by podle předsedy Evropské komise nevznikla mimo jiné společná evropská měna euro. „Od začátku pochopil, jaký politický a hospodářský význam, jakou neocenitelnou hodnotu a šarm jednotná měna pro náš kontinent má,“ uvedl Juncker.

Evropa podle něj byla pro Kohla vždy „mírovým projektem“ a nikoli pouhou hospodářskou záležitostí. Německou jednotu, „za kterou mu vděčíme jako nikomu jinému“, vnímal Kohl podle šéfa Evropské komise jako „součást evropského projektu“. Přitom vždy podle něj dbal i na názor menších zemí.

„Přál bych si dnes stejnou odvahu, trpělivost a rozhodnost, abychom se stejně neochvějně jako Helmut Kohl potýkali s evropskými výzvami,“ dodal Juncker. Na uctění památky Helmuta Kohla nechal předseda EK spustit na půl žerdi vlajky Evropské unie na budovách evropských institucí.

Kohl se zasloužil o Německu i o Evropu, uvedl německý prezident Steinmeier. Německo podle něj mělo štěstí, že jej v době pádu berlínské zdi vedl Kohl. „Ztratili jsme politika a státníka, který pro naši zemi dosáhl něčeho historického,“ uvedl Steinmeier na tiskové konferenci na zámku Bellevue.

„Podařilo se mu dosáhnout německé jednoty v mírovém shodě a v dobrém partnerství s našimi evropskými sousedy. Jemu vděčíme za to, že Německo bylo uznáno za evropský a jednotný stát a tím byla zodpovězena ‚německá otázka‘,“ řekl dále prezident.

Kohl byl podle Steinmeiera výjimečným politikem a Německo mělo štěstí, že mu v rozhodující době na přelomu 80. a 90. let vládnul „s odvahou, rozhledem a vůdčí silou“.

Státní návštěva Helmuta Kohla v Praze.

Za tvůrce francouzsko-německého přátelství označil Kohla francouzský prezident Emmanuel Macron. „Tvůrce sjednoceného Německa a francouzsko-německého přátelství: v osobě Helmuta Kohla ztrácíme velmi velkého Evropana,“ napsal na Twitteru Macron. Text doprovodil slavnou fotografií z roku 1984, na které se Kohl nedaleko někdejšího bojiště první světové války ve Verdunu drží na znamení jednoty za ruku s tehdejším francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem.

Hluboký zármutek nad úmrtím „jednoho z největším přátel státu Izrael“ vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Kohl byl podle něj „plně oddán“ bezpečnosti židovského státu. „Jeho sympatie pro Izrael a sionismus se projevila během mnoha setkání se mnou i v jeho rozhodných postojích ve prospěch Izraele, které vždy zastával v Evropě i na mezinárodních fórech,“ uvedl Netanjahu.

Také generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil „hluboký smutek“ nad smrtí svého „osobního přítele“.

„Měl jsem to štěstí, že jsem s ním mohl mluvit osobně,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin v kondolenčním dopise zaslaném německému prezidentovi Franku-Walterovi Steinmeierovi a kancléřce Angele Merkelové. „Obdivoval jsem jeho moudrost a jeho schopnost přijímat fundovaná rozhodnutí s ohledem na budoucnost a to i ve složitých situacích,“ napsal šéf Kremlu.

Kohl byl podle něj „z principu zastáncem přátelských vztahů“ mezi Německem a Ruskem. S jeho jménem jsou spojeny nejdůležitější události moderních německých dějin, napsal ruský prezident, podle kterého Kohl hrál „klíčovou roli“ v ukončení studené války a znovusjednocení Německa.

Za „klíčovou osobnost evropského procesu“ označil exkancléře španělský premiér Mariano Rajoy. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho Německo přišlo o „velkého státníka“. „Helmut Kohl nám bude velice chybět,“ napsal na twitteru belgický premiér Charles Michel. Za velkého Evropana exkancléře označil rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Smutek nad Kohlovou smrtí vyjádřil i ukrajinský prezident Petro Porošenko či italský premiér Paolo Gentiloni.

Prezident Miloš Zeman ho označil za významného hybatele evropského projektu. „Vaši vlast opustila silná politická osobnost, která se zasloužila o sjednocení Německa a byla významným hybatelem evropského projektu,“ napsal Zeman německému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi v kondolenčním telegramu, jehož znění poskytl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Bush: Helmut byl silná a stabilní skála

Za skutečného přítele svobody a jednoho z největších státníků poválečné Evropy označil Kohla bývalý prezident Spojených států George Bush starší. „Helmut byl skála,“ uvedl Bush, který byl šéfem Bílého domu v letech 1989 až 1993, tedy i v době znovusjednocení Německa.

„Byl to muž, kterého považuji za jednu z největších vůdčích osobností poválečné Evropy,“ uvedl v prohlášení Bush senior. „Stejně jako mnoho dalších, kteří byli svědky nevýslovné zkázy a bídy této (poválečné) doby, nenáviděl Helmut válku,“ uvedl americký exprezident. Někdejší německý kancléř podle něj svůj život věnoval posilování demokratických institucí v Německu, ale i mimo něj.

Kohl byl „jedním z velkých přátel v mém životě“, napsal 93letý bývalý prezident USA, který nese společně s Kohlem zásluhu na sjednocení Spolkové republiky s Německou demokratickou republikou v roce 1990. „Helmut byl skála, silná a stabilní,“ dodal Bush.

Kohl se narodil v roce 1930. Na přelomu 60. a 70. let byl ministerským předsedou spolkové země Porýní-Falc. Byl nejdéle vládnoucím německým kancléřem a výrazně se zasloužil o sjednocení Spolkové republiky s bývalou Německou demokratickou republikou (NDR). Je proto přezdíván „kancléřem sjednotitelem“.

Autor: