Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zemřel herec a komik Lubomír Lipský, bylo mu 92 let

Lidé

  17:41aktualizováno  18:01
PRAHA - Ve věku 92 let v pátek zemřel herec Lubomír Lipský. Uvedla to jeho rodina. Hrál stovky rolí v divadle, filmu i televizi. Do povědomí diváků se zapsal před více než půlstoletím díky roli dědy Potůčka v seriálu Tři chlapi v chalupě.

Herec Lubomír Lipský foto: A. Hrbková

Později si zahrál v několika filmových komediích, které režíroval jeho bratr Oldřich, například Šest medvědů s Cibulkou nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Na televizní obrazovce Lipského proslavila role přitroublého návštěvníka u vrátnice jménem Hlustvisihák z estrádních scének s Miroslavem Homolou.

Lubomír Lipský (2005).
Lubomír Lipský při natáčení komedie Šest mědvědů s Cibulkou v roce 1972.

„Tato zpráva mě velmi zarmoutila. Byli jsme přátelé ve společném angažmá v Městských divadlech pražských, tak i díky tomuto projektu,“ řekl Ladislav Trojan, který vedle Lipského spolu s Janem Skopečkem vytvořil populární trojici „chlapů v chalupě“.

První aplaus jsem sklidil za „pevníkového hufava“, vzpomínal Lipský

Zapamatuje si komik svou první větu, které se diváci smáli?

Já se na ni velice dobře pamatuju, dokonce se zapsala i do historie pelhřimovského divadla. Ochotníci tam hráli Strakonického dudáka a můj otec to režíroval. A obsadil mě, mýho bráchu Oldřicha (pozdějšího režiséra) a spolužáka Jiřího Líra do rolí tří dětí Kalafunových. Měl jsem říct větičku: „Tatínku, co jsi mi přinesl dobrého? Perníkového husara?“

Ale jelikož jsem si v té době, to mi bylo asi osm, silně šlapal na jazyk, tak zaznělo: „Tatínku, co jsi mi pfinef dobvého? Pevníkového hufava?“ Sklidil jsem obrovský aplaus. Dneska si myslím, že to otec udělal schválně. On byl takovej recesista. No a od té doby mě začali mít za komika a táhne se to se mnou doposud.

Celý rozhovor s hercem Lubomírem Lipským si přečtěte ZDE: Chci být pořád ‚in‘, s vnuky jsem hrál v heavymetalové kapele, říkal Lipský.

„Právě při natáčení této série vzniklo naše přátelství, které se pak rozvíjelo i ve společném angažmá. Přitom on mi tehdy hrál dědečka - já byl jen o devět let mladší,“ uvedl. Dodal, že se spolu setkávali pravidelně jednou za měsíc. „Naposledy jsme se viděli v červnu a slíbili si, že se potkáme koncem srpna. To už byl v nemocnici, jeho stav se často měnil, už jsme se neviděli,“ dodal Trojan.

Pelhřimovský rodák měl k herectví blízko už od dětství. Jeho otec byl nadšeným ochotníkem a k divadlu vedl i své syny. Nebylo proto překvapivé, když Lubomír spolu se svým bratrem Oldřichem založili po válce Divadlo satiry.

Na počátku 50. let vstoupil Lipský do angažmá v Městských divadlech pražských, zůstal jim věrný a nastudoval tu 116 rolí. Významná byla i jeho umělecká činnost v jiných divadlech, která čítá dalších osm desítek titulů.

„V divadle to bylo určitě přes dvě stě rolí, ve filmu více než stovka a v televizi - to si vůbec neodvážím spočítat,“ řekl oblíbený herec, když právě v Divadle ABC oslavil předloni své devadesátiny.

Naposled se tu objevil letos v červnu v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád, ve které uplatnil i své muzikantské schopnosti a s kapelou svých hereckých kolegů hrál na pozoun.

Lubomír Lipský na zahradě rodinné vily pózuje s vnukem Matějem Lipským (vlevo), ředitelem Centra sociálních služeb Tloskov, a pravnukem Šimonem. (2014)

Zpráva o Lipského úmrtí zarmoutila i kolegu právě z této inscenace Oldřicha Víznera. „Jsem rád, že jsem ho na jevišti poznal. Znal jsem ho vlastně hodně dlouho - bude mi moc chybět,“ řekl Vízner.

V mládí hrál Lipský i na saxofon, klarinet, trubku, tubu a klavír. Spolu se zpěvem to uplatnil i v karlínském muzikálu Sny z Nového Yorku; před 17 lety za tuto roli převzal Thálii. Legendární byla jeho dvojrole z komedie Charleyova teta, do pozdního věku vystupoval v této inscenaci v pražském Divadle na Jezerce jako sluha Brasset.

Vyznamenaný herec Lubomír Lipský

60 hereckých let a na 300 rolí. Podívejte se na kariéru Lubomíra Lipského

Jana Koulová a Lubomír Lipský ve hře „Benátská vdovička“ v roce 1957.

Tato komedie se mu stala takřka osudovou. Titulní roli si zahrál v pěti stovkách repríz, nejčastěji na domácí scéně, ale i mimo Prahu, a dokonce i u ochotníků. Advokáta Spettigua ztvárnil v dalších 350 reprízách nového nastudování v Divadle ABC, kde mu byl partnerem v ženském převleku Jan Hrušínský.

„Vždycky jsem se snažil, abych vkusně pobavil a rozesmál publikum,“ řekl Lipský před časem o svém uměleckém krédu. A protože ani ve vysokém věku nepolevil, v posledních letech se přikláněl spíš k dalšímu heslu - že je totiž lepší se opotřebovat, nežli zrezivět.

Tomu druhýmu to sedělo, protože to je spíš takovej blbeček aneb historka o Lubomíru Lipském

Jedné krásné noci roku 1973, to bylo herci Lubomíru Lipskému padesát, se vracel tramvají z představení hry Miroslava Horníčka Dva muži v šachu. "S Horňasem jsme hráli dva šlechtice. Bylo to úspěšné divadlo, ale náročné, šermovali jsme, skákali po bednách a museli nosit své partnerky v náručí." A taky popíjeli červené víno, jak bývalo u Horníčka zvykem. Takže unavený pan Lipský postává v noční tramvaji, ale najednou zbystří. Paní pod ním povídá: "A co říkáš tomu Horníčkovi?" A pán vedle ní: "No dobrý docela." - "Jak to můžeš říct?

Dyť to byla hrůza! Takovej inteligentní člověk, spisovatel - a poskakuje tam jako nějakej tajtrlík!" spustila ta dáma. Pán pokýval: "Ale tomu druhýmu, tomu to sedělo. Protože to je spíš takovej blbeček." Zdeptaný komik se na nejbližší zastávce vytratil do tmy.

Legendami se staly i jeho filmové role ve snímcích Jáchyme, hoď ho do stroje, Slaměný klobouk, Ať žijí duchové či Císařův pekař, pekařův císař. Jedna ze sudiček mu prý při narození předpověděla, že už v mládí bude hrát dědky. I to se mu splnilo ve zmíněné sérii o družstevnících z Ouplavic. Přitom mu tehdy bylo pouhých 36 let.

Mluvčí Thomayerovy nemocnice Lenka Drmotová uvedla, že Lubomír Lipský zemřel v pátek po poledni na chirurgické klinice ve spánku, v poklidu, na následky prodělaného zápalu plic. „Do poslední chvíle za ním chodila rodina. Na chirurgické klinice ležel proto, že tu pracuje jeho příbuzná docentka Ludmila Lipská, která ho do péče přijala,“ řekla.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.