Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zemřel spisovatel a diplomat Pojar

Lidé

  13:53aktualizováno  17:09
PRAHA - V pondělí nečekaně zemřel v pražské střešovické nemocnici Miloš Pojar, český spisovatel, historik a diplomat. Bylo mu 71 let. Lidovým novinám to potvrdila rodina zesnulého.

Miloš Pojar na snímku z roku 2007 foto: ČTK

"Byl to přesvědčený demokrat, vzácně vzdělaný, tolerantní a blízký člověk. Vždy jsem si ho nesmírně vážil, jeho odchod se mě hluboce dotýká," řekl LN ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

Pojar se narodil 8. dubna 1940 v Praze, vystudoval orientalistiku a filosofii na Univerzitě Karlově (1962–1968) a poté angličtinu na Columbia University (1968–1970). Na Karlově univerzitě poté v roce 1970 získal doktorát.

Redaktor pro filozofii a výrobní referent

Od roku 1966 až do roku 1990 působil v nakladatelství Academia zřízeném Československou akademií věd (ČSAV), kde působil jako redaktor pro filozofii a výrobní referent. Po převratu v roce 1989 přijal nabídku tehdejšího ministra zahraničních věcí Jiřího Dienstbiera, aby nastoupil do zahraniční služby a obnovil diplomatické vztahy mezi Československem a Izraelem. "Dal mi na rozhodnutí 24 hodin," vzpomínal později Miloš Pojar.

Roku 1990 tak nastoupil na československé ministerstvo zahraničních věcí a poté se stal po 23 letech československým, posléze českým velvyslancem v Izraeli. Po návratu pracoval na ministerstvu na řadě vedoucích funkcí (náměstek generálního ředitele, ředitel odboru), a to až do roku 1997.

Poté se stal ředitelem Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, kde pracoval až do roku 2006. "Jako ředitel, přednášející i editor publikací Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea podstatně přispěl k jeho oblibě u široké veřejnosti; pod jeho vedením se stalo vyhledávaným místem poznání a diskusí," popsal Pavlát.  

Miloš Pojar byl členem Česko-německého fondu budoucnosti a hostujícím pedagogem na New York University in Prague.

Jeho poslední kniha vyjde letos

Napsal řadu knih s židovskou a izraelskou tematikou. Od roku 1970 až do sametové revoluce v roce 1989 nesměl publikovat a politicky rehabilitován byl až v roce 1990. Přesto však pod pseudonymy přispíval do samizdatových publikací. Zabýval se českými dějinami, osobností Tomáše Garrigua Masaryka, česko-německými vztahy a dějinami českých Židů.

Mezi jeho vybraná díla z nedávných let patří například Izrael - stručná historie států; Stín šoa nad Evropou či Golem v náboženství. Do posledních dnů pracoval na velké knize "Masaryk a Židé", jejíž korektury dokončil teprve před několika dny. U knihkupců by se měla objevit v průběhu letošního roku.

Jeho syn Tomáš Pojar, bývalý náměstek ministra zahraničí, zastává nyní funkci velvyslance také v Izraeli.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...