Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zemřel otec záchytek

Česko

  11:38
PRAHA - Ve věku 91 let zemřel v Praze zakladatel první protialkoholní stanice na světě docent Jaroslav Skála. Zemřel doma, přirozenou smrtí, netrpěl žádnou vážnou chorobou, uvedla jeho vnučka Andrea Skálová.

Přední světový alkoholog Jaroslav Skála

Skála, původní profesí psychiatr, se zaměřil na léčení lidí závislých na alkoholu. Jeho vnučka přiznala, že jeho životní zaměření ovlivnilo i její volbu, vystudovala rovněž medicínu a zaměřila se na psychiatrii.

"Vídali jsme se hlavně o svátcích a narozeninách, Vánocích, jinak dědeček byl pořád někde na kongresech," připomněla činorodost svého předka.

"Život věnoval Jaroslav hlavně své práci," dodala jeho životní družka a spolupracovnice Arnoštka Maťová. Se Skálou spolupracovala od roku 1948. Připomněla jeho přínos ke vzniku adiktologie, což je obor, který se zabývá výzkumem, prevencí a léčbou závislostí. Příští rok v únoru oslaví 60 let klub pacientů a v září protialkoholní oddělení u Apolináře, oboje Skála
založil. "Teď už je běžné, že každá nemoc má klub pacientů, ale tehdy to byl unikát," řekla Maťová. Skála je rovněž spoluzakladatelem soukromé Pražské vysoké školy  psychosociálních studií.

Ze solidarity s pacienty nepil, abstinoval 52 let, aby prý "nekázal vodu a nepil víno". Docent Skála zůstane v paměti Maťové i jako velký sportovec, sokol. Po maturitě projel sám na kole Evropu. Cvičil do vysokého věku, dával přednost běhu a učil to i své pacienty, hlavně kuřáky. "Když někdo běhal delší tratě, těžko se mu dýchalo, pokud kouřil, vysvětlila. Skála byl tradičním účastníkem běchovických a kunratických běhů.

Význam Skály pro obor dokládá i vznik Ceny Jaroslava Skály, která se uděluje za autorské práce na téma prevence a léčba závislostí. První záchytná stanice na světě vznikla v roce 1951 v Praze v nemocnici U Apolináře díky "alkohologovi", jak se sám Skála nazýval.

Nyní je v hlavním městě jediná záchytka v nemocnici na Bulovce. Léčbu alkoholismu v Česku zajišťují psychiatrické léčebny a protialkoholní oddělení nemocnic. Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že alkoholismus je druhou nejčastější příčinou hospitalizace v psychiatrických léčebnách, ročně je v nich hospitalizováno
asi 12.000 alkoholiků.

Podle odborných odhadů je v Česku přinejmenším 300.000 alkoholiků. Alkohol pije denně asi šest procent dospělých, dalších téměř 16 procent si ho dopřává několikrát týdně. Češi se tak řadí k největším pijákům v Evropě.
Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...