Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zemřel syn posledního císaře Otto von Habsburg

Zprávy z EU

  10:03aktualizováno  14:41
PÖCKING - Ve věku 98 let zemřel v bavorském Pöckingu nejstarší syn posledního rakouského císaře a českého krále Otto von Habsburg. Tento konzervativní politik se za války věnoval boji proti nacismu a osvobození Rakouska.

Otto von Habsburg foto: ČTK

Byl dlouholetým poslancem Evropského parlamentu za bavorskou konzervativní stranu CSU. Často se zasazoval o zájmy sudetských Němců vysídlených po válce z Československa.

"Pokojně zesnul," řekla jedna z politikových spolupracovnic. V té době s ním u jeho lůžka bylo všech sedm jeho dětí, dodala.

Původní jméno Otty von Habsburg

Jeho císařská a královská Výsost František Josef Ota Robert Maria Anton Karel Max Jindřich Sixtus Xaver Felix Renatus Ludvík Kajetán Pius Ignác, císařský princ, arcivévoda rakouský, korunní princ český a maďarský etc.

Otto von Habsburg se narodil v roce 1912 ještě jako syn arcivévody Karla, který se v roce 1916 stal rakouským císařem a tím i českým králem (byť k oficiální korunovaci nedošlo). O dva roky později byli Habsburkové zbaveni trůnu a odešli do emigrace. Tam Otto vystudoval, později se věnoval boji proti nacismu a proti připojení Rakouska k německé říši.

Zemřel český korunní princ

V případě, že by se z Česka stala opět monarchie, byl Otto von Habsburg coby nejstarší syn císaře Karla I. patrně tím, kdo by usedl na český trůn.

Byl korunním princem Rakousko-Uherské monarchie, tedy i zemí Koruny české. Panoval by pod jménem František Josef II.

Kdyby se dějiny ubíraly jiným směrem a v roce 1918 nevzniklo Československo, převzal by Otto panovnické žezlo po smrti svého otce v roce 1922. V případě, že by se české království udrželo až do současnosti, byl by nejdéle panujícím českým králem.

Nyní nástupnictví po Otto von Habsburkovi přebírá jeho nejstarší syn Karel.

Otto byl čestným občanem Brandýsa nad Labem, kde se svými rodiči trávil dětství.

Čeští monarchisté, politická strana Koruna Česká, dlouhodobě usilují o znovuobnovení monarchie v českých zemích pod vládou Habsburků. Jedním z jejich volebních hesel dokonce bylo "Lepší Otto nežli toto".

Po válce, kterou Habsburg prožil v USA, se vrátil do Evropy a spolu s hrabětem Coudenhovem-Kalergim se v rámci Panevropské unie věnoval snaze o sjednocení kontinentu. S manželkou kněžnou Reginou von Sachsen-Meiningen měli sedm dětí. Usadil se v Pöckingu u Starnberského jezera a politicky působil v rámci Křesťanskosociální unie (CSU).

Chtěl zrušit Benešovy dekrety

Jako dlouholetý poslanec Evropského parlamentu se po roce 1989 mimo jiné zasazoval o integraci postkomunistických zemí do evropských a atlantických struktur. Nabádal zároveň českou stranu k dialogu se sudetskými Němci a zrušení poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě vysídlenci přišli v Československu o majetek a občanská práva. V této souvislosti nezřídka kritizoval politickou reprezentaci ČR, kde byly jeho aktivity vnímány rozporuplně.

Hlavou habsburského rodu se po smrti Otty fakticky stává jeho nejstarší syn Karl Habsburg, který žije v Rakousku. "Můj otec byl výraznou osobností. Ztrácíme v něm velkého Evropana, který nás převyšoval ve všem, co v současnosti děláme," řekl padesátiletý Karl podle informačních webů.

Poslední rozloučení ve Vídni

Otto von Habsburg má být 16. července pohřben ve známém rodinné mauzoleu posledních Habsburků, v Kapucínské kryptě ve Vídni. Spočine tak po boku posledních vládnoucích představitelů svého rodu. Do Kapucínské krypty bude spolu s ním přenesena i rakev jeho manželky Reginy, která zemřela o rok dříve.

Za císařova syna jsou plánovány čtyři zádušní mše: v sobotu v Pöckingu, v pondělí v Mnichově, ve středu v nejznámějším rakouském poutním místě Mariazell a v sobotu 16. července ve vídeňském chrámu svatého Štěpána.

Velký Evropan s odporem k nacismu a fašismu

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso označil Ottu von Habsburga za "jednoho z velkých Evropanů, který během svého plodného života poskytl sjednocování kontinentu významné impulzy". Jeho nasazení pro Evropu i v těžkých časech by mělo všem sloužit jako politický vzor, řekl.

Rakouský prezident Heinz Fischer ocenil zesnulého jako "historickou osobnost spojenou v mnoha ohledech s rakouskými dějinami". Rakouský kancléř Werner Faymann vyzdvihl zejména Habsburgův "rozhodný odpor k nacismu a fašismu".

Respekt k Ottovi von Habsburgovi jako k osobnosti vyjádřili i jeho političtí odpůrci, například z řad rakouských sociálních demokratů (SPÖ), kteří jinak dlouhodobě bránili zrušení protihabsburských zákonů v alpské republice. Na druhé straně ale Habsburg podle některých hlasů "jako poslanec za CSU žil tak trochu v minulosti".

Mluvčí sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt ocenil Habsburgův boj "proti nacismu i komunismu", a poděkoval "bývalému následníku trůnu Rakouska-Uherska a tím i poslednímu korunnímu princi českému, že trvale a z celého srdce bojoval za 'čtvrtý bavorský kmen' (sudetské Němce), k nimž se také počítal".

Autoři: ,