Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

'Žena má právo bojovat'. Džihádisté otevírají náruč radikálním muslimkám

Svět

  16:31
Džihádistická organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se otevírá ženám. Radikální skupina, jež se kromě Iráku angažuje i v sousední Sýrii, zřídila na syrském bojišti dvě ženské jednotky. "Džihád sice není pro muslimku povinný, pokud se však do něj zapojí, bude i ona odměněna Bohem," uvádí prohlášení islámských radikálek.

Výcvik vojáků v táboře Al-Káida (ilustrační fotografie). foto: ČTK

Nosí maskovací uniformy a umějí zacházet se zbraní. Na hlavě mají kukly, občas doplněné o sluneční brýle. Prozrazují je drobné ruce, krásné oči i ženské křivky, které praktický vojenský oděv zakrývá jen nedokonale.

Patří ke dvěma ženským jednotkám, které na bojišti syrské občanské války zřídila organizace Islámský stát v Iráku a Levantě. Skupina, která se hlásí k síti al-Káida. Bojovnice, podle všeho zpravidla syrského původu, pobírají měsíční plat odpovídající ekvivalentu dvou set dolarů. Musí být svobodné, ve věku mezi 18 a 25 roky.

"Naši odpůrci se oblékají do ženského oděvu, burky, aby nepoznáni proklouzli našimi kontrolními stanovišti. Zřízením ženských oddílů tomu zamezíme. Muži nesmějí kontrolovat ženy, naše bojovnice však ano," uvedl pro televizi al-Arabíja jeden z povstaleckých lídrů.

"Žena má právo bojovat"

Radikálové vědí, o čem mluví. Tuto taktiku použili jejich bojovníci i sebevražední atentátníci v nejrůznějších koutech planety. Přesto: je nábor bojovnic motivován výhradně lokální, syrskou snahou vylepšit skóre na checkpointech? Nebo jde o obecnější, byť i mezi islamisty velmi kontroverzně vnímaný trend?

Přinejmenším v Sýrii účast žen na aktivitách islámských militantů roste, odpovídá překvapeně saúdskoarabský list Aš-Šark al-Avsat. A dodává, že nejde jen o Syřanky, které může motivovat nejen víra, ale třeba i plat či touha po zázemí.

Zmíněný deník přináší příběh mladé Nady, Saúdky, která se rozhodla bojovat v Sýrii. Spolu s bratrem. Vyslyšeli výzvy radikálních verbířů, kteří volají dobrovolníky do války s damašským diktátorem Bašárem Asadem. Když Nada svůj záměr zveřejnila na sociálních sítích, obdržela bezpočet reakcí. Mezi nimi i stanoviska, která mohou být pro západní pozorovatele překvapující.

"Je soukromou záležitostí té které ženy, rozhodne-li se účastnit svaté války přímo na bojišti. Žena má právo bojovat... Džihád sice není pro muslimku povinný, pokud se však do něj zapojí, bude i ona odměněna Bohem," píše se v prohlášení, které podepsala skupina islámských radikálek.

ČTĚTE TAKÉ:

Co na to manželka šéfa

Nadu pochválily i ženy, které sice zatím osobně neplánují zakusit mučednické smrti v boji, pro al-Káidu ale pracují dlouho, byť jinak. Shánějí peníze, organizují ubytování rekrutů, povzbuzují začátečníky, ba některé i přímo pomáhají organizovat krveprolití.

Takových není málo. K nejaktivnějším patří Wafa, žena proslulého saúdského militanta Saída Šihrího. Ten byl v roce 2001 zatčen na pákistánsko-afghánské hranici a patřil k prvním vězňům na základně Guantánamo. Odtud byl po šesti letech repatriován domů, vydal se však opět bojovat. Do Jemenu, kde byl snad v roce 2012 zabit americkým bezpilotním letadlem.

Wafa, která je i díky manželovi mezi islamisty ctěnou postavou, v roce 2010 takto apelovala na Saúdky: "Pokud nemáte muže, který je schopen se o vás starat, běžte a připojte se k nejlepším bojovníkům Arabského poloostrova. Nabídnou vám pohostinství i ochranu."

"Nejlepšími bojovníky" myslí ozbrojence al-Káidy. Toto prohlášení považují experti za přelomové, alespoň co se náboru žen týče. Dosud platilo, že al-Káida ženy spíše odmítala. Umajma, manželka nynějšího lídra Ajmána Zavahrího, veřejně prohlásila, že ženy mají podporovat boj všemi způsoby vyjma fyzické účasti. Jenže časy se mění a o svá práva se hlásí již i islámské radikálky.

Autor: