Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Žena mu unesla dceru do Ruska

Česko

  7:56
PRAHA - Svou dceru Zdeněk Hromádka neviděl několik měsíců. Manželka Ruska ji unesla do své země, pražský obvodní soud jí v tom nijak nezabránil. Přestože mohl.

Manželství Zdeňka Hromádky a jeho ruské manželky Olgy se rozpadlo na sklonku roku 2007, kdy žena podala žádost o rozvod. Český soud sice už tehdy svěřil předběžným opatřením jejich dceru Annu do péče otce, Hromádková ale s dcerou vycestovala do Ruska a už se nevrátila. foto: archiv LN

Už devět měsíců uplynulo od chvíle, kdy Zdeněk Hromádka viděl naposledy svou téměř čtyřletou dceru Aničku. Když má štěstí, může s ní alespoň mluvit. Jen pár minut a pouze rusky. Její matka Olga ji totiž bez jeho vědomí odvezla do Ruska – své vlasti. Kdy ji zase uvidí, Zdeněk Hromádka netuší. A to i přes to, že mu ji soud svěřil do péče.

„Když byly dceři dva roky, podala manželka žádost o rozvod,“ vzpomíná Hromádka. Ještě než došlo k soudním jednáním, podepsali manželé mediační dohodu o styku obou s dcerou. „Olga ji však od začátku porušovala a dceru si usurpovala,“ dodává.

Podle jeho slov se situace mezi rodiči zhoršovala, a to hlavně proto, že dívka vždy plakala, když od otce odcházela. „Nakonec to vyústilo až v to, že mne manželka obvinila z pohlavního zneužívání Aničky. To se samozřejmě nepotvrdilo a policie falešné obvinění odložila,“ upřesňuje otec dívky.

Soud vycestování nezakázal
Již během soudních procesů měl otec dívky strach, že by mohla jeho manželka i s dcerou odjet zpět do Ruska. Proto třikrát žádal soudkyni obvodního soudu pro Prahu 4 Pavlu Schütznerovou, aby předběžným opatřením matce Aničky zakázala z Česka vycestovat. Ta to ale pokaždé zamítla s odůvodněním, že by pak žena nemohla odjet ani na dovolenou k moři. „Stačilo přitom, aby soudkyně třeba nařídila odevzdání pasu Aničky. Nebo aby bylo vycestování zakázáno na dobu určitou,“ říká Hromádka.

Proti rozhodnutí soudkyně, která mu určila, kdy se s dcerou smí vídat, se Zdeněk Hromádka odvolal k městskému soudu. A ten mu dal za pravdu. Rozhodnutí obvodního soudu totiž úplně změnil. Zakázal Olze Hromádkové vycestovat bez povolení soudu či otce a dívku svěřil do jeho péče.

Rozhodnutí soudu však přišlo pozdě. Mezi tím totiž Olga i s Aničkou do Ruska skutečně odjela a od té doby se odtamtud nevrátila.

Rusko nepodepsalo Haagskou úmluvu
 Mluvčí obvodního soudu Michal Květ ale rozhodnutí soudkyně Schütznerové omlouvá. „Není možné vydávat zákaz vycestování každému cizinci, který se rozvádí nebo žádá o svěření dítěte do péče. Pan Hromádka nepodal pádné důvody, proč by měl být zákaz vydán. Jen obava nestačí,“ vysvětlil. Stejné důvody však městskému soudu pro vydání zákazu stačily.
Jenomže navrácení Anny Hromádkové zpět do České republiky nebude nijak jednoduché.

Rusko totiž není signatářem Haagské úmluvy o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí. Domluva mezi českou a ruskou stranou tak bude zdlouhavá. Jediná dohoda, která existuje, vznikla v roce 1983 a jmenuje se Smlouva mezi ČSSR a SSSR o právní pomoci a vztazích. Ta pouze stanoví, že by ruská strana měla akceptovat rozhodnutí českých soudů, protože má dívka trvalé bydliště v Česku.

Ministerstvo spravedlnosti sice poslalo do Ruska přeložené dokumenty, to však zatím neodpovědělo. A otec Aničky musí jen čekat. „S panem Hromádkou komunikujeme a poskytli jsme mu kontakty na advokátní zastoupení. Případ je ale specifický tím, že žena pro svou dceru zde pořídila za zvláštních okolností ruské doklady. Je to pro nás obtížné,“ reagovala česká konzulka v Moskvě Dana Denková.

Otec Aničky nyní zvažuje, že za dcerou do Ruska odjede a pokusí se vše řešit přímo v Moskvě. „Bojím se, že když nic neudělám, o Aničku přijdu. Je znát, že se před matkou bojí mluvit,“ říká.