Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Žena z Ostravy týrala své čtyři děti, bila je tyčí

Česko

  13:25aktualizováno  15:16
OSTRAVA - Policie obvinila dvaačtyřicetiletou ženu z Ostravy, že několik let týrala své čtyři děti ve věku od 6 do 16 let. Děti bila, často i tyčí nebo vařečkou, jedno z nich dokonce zbila rukama až do bezvědomí. Také jim například zakazovala čtení. O případu informovala policejní mluvčí Gabriela Holčáková.
Dítě - ilustrační foto

Dítě - ilustrační foto foto: Shutterstock

Uvedla, že matka své děti nepřiměřeně trestala, týrala je i psychicky a vulgárně jim nadávala. Po bití měly děti hematomy i jiná zranění lehčího charakteru. Holčáková uvedla, že žena děti tahala za vlasy, bila je rukama, tyčí i vařečkou. Když jedno z dětí zbila holýma rukama tak, že zůstalo ležet v bezvědomí, bez zájmu je nechala ležet na zemi.

PSALI JSME:

Policejní mluvčí popsala, jak matka své děti týrala i tím, že jim zakazovala, aby si hrály. Hračky schovávala, nebo je například dala na takové místo, aby je děti viděly, avšak hrát si s nimi nesměly. Jednomu z dětí žena poškodila mobilní telefon a také mu ničila oblečení, pokud je dostalo. Matka také zakazovala dětem, aby si četly, což zdůvodňovala tím, že elektřina je moc drahá. Některé děti musely podle Holčákové opakovaně uklízet, žena, která měla přehnané nároky, stále nebyla spokojena.

Policejní mluvčí uvedla, že matka své děti týrala zhruba od roku 2007 do poloviny roku 2010. Policie se začala případem zabývat po oznámení sociální pracovnice, od té doby jsou děti v dětském domově. Dvě starší děti se podle Holčákové týden až dva léčily a dvě děti trpí syndromem psychicky týraných dětí. Jejich matce hrozí za týraní svěřené osoby až osm let vězení.

Holčáková řekla, že vyšetřování případů týrání je zdlouhavé a náročné, protože dokazování je velmi složité. Jsou potřeba desítky svědeckých výpovědí a také znalecké posudky. "Jde o latentní (skrytou) trestnou činnost, k útokům dochází většinou doma. Pokud se navíc stanou obětí děti, pak se jim specialisté věnují ve speciálních výslechových místnostech, kde je možné provést nejen výslech, ale rovnou ho dokumentovat pomocí techniky," vysvětlila mluvčí.

Výslechy dětí se konají v "domácím" prostředí

Výslechy se nekonají na policejní služebně, ale takzvaně v domácím prostředí. V místnosti je pouze psycholog a kriminalista, respektive většinou kriminalistka. Obhájci, státní zástupce a další lidé jsou v jiné místnosti.

Holčáková uvedla, že ostravští policisté věnují zvýšenou pozornost práci s dětmi už několik let. "V loňském roce začali jako první v republice používat k překonání komunikačních bariér také hračky, například leoparda v pyžamku, který dostal jméno Daník," uvedla mluvčí. Při kampani Místo činu? Domov!!! policie vytvořila edici pro děti nazvanou Místo bezpečí? Domov!!!.

Zahrnuje řadu hraček, pexeso, omalovánky a stolní hru, díky nimž si děti například nenásilnou formou připomenou základní zásady bezpečného chování.

Autoři: ,
Témata: Ostrava, policie, Brno

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...