Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ženy přestanou být sponzory

Česko

  9:55
PRAHA - Za vyšetření nutné pro předepsání antikoncepce budou muset ženy zaplatit třicetikorunový poplatek. Za recept sám již ne.
Lékařka-ilustrační foto.

Lékařka-ilustrační foto. foto: Reprofoto

Sponzorským příspěvkům, více či méně vynucovaným některými gynekologickými ordinacemi, může být odzvoněno. Zavedení  třicetikorunového regulačního poplatku za vyšetření může být pro minimálně část žen důvodem, proč se vzepřít zavedené praxi, která se pohybuje na hranici platných zákonů.

Každá žena má po dovršení 15 let nárok na jednu bezplatnou (zdravotní pojišťovnou hrazenou) preventivní prohlídku ročně. To se od Nového roku nezmění, navíc za tuto prohlídku nebude muset platit ani regulační poplatek. Pokud bude žádat o antikoncepci, za vyšetření ženským lékařem zaplatí. Za samotný recept však už dalších 30 korun platit nebude, protože na antikoncepci pojišťovny nepřispívají.

Existují však gynekologické ordinace, které péči o své klientky navíc spojují s výběrem „dobrovolného“ sponzorského příspěvku, například ve výši 1000 korun ročně. Vybírat od pacientů peníze v souvislosti s poskytovanou zdravotní péčí hrazenou ze zdravotního pojištění přitom zákony zakazují.

Zavedení poplatku za prohlídku může podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta pomoci k tomu, aby se ženy proti této praxi vzbouřily. „Nelíbí se nám to. Vybírat podobné sponzorské příspěvky je více méně podvod,“ soudí Cikrt. „Lékaři jsou za svou práci placeni od zdravotních pojišťoven. Zaplacení regulačního poplatku by měl být o důvod více, proč by to ženy měly odmítnout platit.“

Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček souhlasí. „Právní názor sice říká, že pokud jde o dobrovolný sponzorský dar, je vše v pořádku. Ale když jde pacient k lékaři, není v rovné pozici. Potřebuje pomoc nebo vyšetření. Za těchto okolností se žádost o sponzorský dar těžko odmítá,“ poukazuje Gajdáček.

Předseda gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák, soukromý gynekolog, ale sponzorské dary obhajuje. „Pokud se některý pacient rozhodl sponzorovat svého lékaře, je to bohulibá věc a může tak činit i nadále,“ říká.

Podle Cikrta tím ale dárci svému lékaři vystavují jakýsi bianko šek, aniž by měli jistotu, že za své peníze skutečně dostanou něco navíc. „Slyšel jsem o případech, kdy si žena touto formou předplatila účast svého gynekologa u porodu, a nakonec ji stejně rodil někdo jiný. Vymoci pak peníze zpět je dnes prakticky nemožné,“ poukazuje Cikrt.

Dvořák upozorňuje na fakt, že pokud něco není hrazeno z pojištění, není zavedení regulačních poplatků důvodem si za to nepřiplatit. „Je to třeba případ jednorázových gynekologických zrcadel, které pojišťovny nehradí. Pokud o ně bude mít pacientka i nadále zájem, musí si je zaplatit,“ říká.
V plánech ministerstva je zákaz připlácet si za lepší péči zrušit. Pak by mohly vzniknout oficiální ceníky za nadstandardní servis či materiál a každý pacient by věděl, za co platí a co za to má dostat. Takovému řešení se nebrání ani zdravotní pojišťovny.
Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...