Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zeptám se senátorů, jestli mě nechtějí na Hradě, vtipkuje Michálek

Česko

  16:20aktualizováno  18:17
PRAHA - Nikdo z nových senátorů nevyhrál tak jednoznačně. Libor Michálek - muž, jenž v Česku rozšířil pojem whistleblower - přesvědčil v druhém kolem 74,39 procenta voličů. Bývalý šéf Fondu životního prostředí porazil na hlavu Stanislava Křečka z ČSSD.

"Věřím, že v druhém kole uspěji," věří si kandidát do Senátu za lidovce, zelený a piráty Libor Michálek. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Lidovky.cz: První pocity, pane senátore?

Byl to pro mě velmi příjemné překvapení. Zvláště poté, co se na podporu pana Křečka vyslovila paní Kozumplíková, pan Payne, neoficiálně TOP 09 a samozřejmě KSČM. Jsem rád, že to vítězství je takhle přesvědčivé. Je to pro mě určitá naděje, že fakt je možné do politiky proniknout bez toho, že by měl člověk za zády nějaké kmotry s desítkami milionů. To je dobrá zpráva nejen pro mě, ale i pro veřejnost, která má zájem, aby se veřejné věci spravovaly zodpovědněji a poctivěji.

Lidovky.cz: Premiér Nečas vás svého času označil za nevěrohodnou osobu. Berete jako satisfakci, že pro voliče jste zjevně důvěryhodný?

On to své tvrzení vzal zpět. Myslím, že ta důvěra se odvíjí od toho, že jsem v minulosti učinil několik konkrétních kroků, za něž jsem byl různě postihován. Nemyslím tím jen kauzu Státního fondu životního prostředí, ale i Fond národního majetku nebo Komisi pro cenné papíry. Já si to překládám tak, že důvěra lidí se odvíjí od toho, co člověk udělal, nikoliv od toho, co slibuje.

Lidovky.cz: Co teď? Až se posadíte do senátní lavice, uslyšíme ještě o vás?

Berte to prosím s nadsázkou. V prvé řadě se dotážu kolegů senátorů, zda by někdo neuvažoval o podpoře mé kandidatury na prezidenta, protože při kontaktní kampani se řada lidí domnívala, že u našeho petičního stánku se sbírají podpisy pro mou kandidaturu na prezidenta.

Lidovky.cz: Jak velká ta nadsázka je? Pokud přesvědčíte deset senátorů, vážně do toho půjdete? (Kandidát buď musí sehnat 50 tisíc petičních hlasů, navrhnout  kandidáta je také oprávněno nejméně 20 poslanců nebo nejméně 10 senátorů, pozn. red). 

Toto bych musel samozřejmě konzultovat s rodinou. Já budu především v Senátu hledat podporu pro změnu zákonů, které umožní účinější boj s korupcí. Už ve svém volebním programu jsem deklaroval snahu o změnu celé řady zákonů, které přímo či nepřímo ovlivňují prostor pro korupci. Například aby i příprava pletich při veřejných zakázkách byla trestná, nebo aby se zadávací dokumentace připomínkovala ještě před vyhlášením soutěží.

Praha 2

podrobný výpis
Podíl zpracovaných dat: 100.00%
Libor Michálek
Mgr. Libor Michálek, MPA
KDUSZPir
74.39%
Stanislav Křeček
JUDr. Stanislav Křeček
ČSSD
25.60%

Profil Libora Michálka:

Libor Michálek je 43letý nestraník kandidující za koalici KDU-ČSL, SZ a Piráty. Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí, který upozornil na údajnou korupci, což vedlo v prosinci 2010 k demisi tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Kauza, ve které byl Drobilův někdejší poradce Martin Knetig obviněn z nepřímého úplatkářství, ale zatím vyzněla do ztracena. Knetiga koncem srpna soud osvobodil a případ exministra Drobila, vyšetřovaného kvůli podezření, že chtěl nabídkou křesla náměstka uplatit Michálka, policie odložila.

Michálek absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a poté manažerský program na Masarykové univerzitě v Brně. Pracoval jako makléř ve Fondu národního majetku, poté v dohledu nad kapitálovým trhem na ministerstvu financí. Působil jako konzultant pro licenční standardy ve Světové bance, byl ředitelem odboru kolektivního investování v Komisi pro cenné papíry a na stejné pozici pracoval i v České národní bance (ČNB). Na MŽP přešel z postu experta dohledu nad finančním trhem v ČNB.

Autor: