Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Židle z plastu vytaženého z moře? Přijďte diskutovat s designéry

Design

  6:56
PRAHA - Evropští designéři přijedou přednášet do Prahy. Českému publiku se představí autoři neobvyklých zpracování a forem, jako například britsko-japonské duo, které vytváří židle z taveného plastu, který byl vytažen z moře. Těšit se je možné i na autory současného funkcionalismu či posmoderny 80. let. Cyklus veřejně přístupných přednášek o současném připravila Scholastika.

Jedním z hostů přednášek bude i Sebastian Herkner, který je známý jako tvůrce současného německého funkcionalismu. foto: sebastianherkner.com

„Projekt navazuje na již uskutečněnou řadu přednášek zaměřených na mladou generaci českých designerů, která se ve Scholastice odehrála v uplynulém roce. Cyklus dá příležitost k prezentaci významným zahraničním tvůrcům a bude nově rozšířen i o výstavy prezentujících, což umožní komplexnější pohled na dané téma,“ říká Evžen Šimera, zakladatel vzdělávací platformy v oblasti výtvarného umění a designu Scholastika.

Cyklus začne v 12. března první přednáškou a výstavou designéra ElricPetita (BIG-GAME) s názvem Poetický život každodenních předmětů v prostorách Scholastiky v Praze.

Čím je designérské studio BIG-GAMe známé? Ve své poetické a přesto utilitární tvorbě studio rozvíjí funkcionalistickou švýcarskou estetiku novým směrem a do života každodenních předmětů zapojuje rafinované příběhy a metaforický charakter.

V cyklu se dále představí tito designéři:

Sebastian Herkner / současný německý funkcionalismus

Designér z Frankfurtu nad Mohanem je jedním z nejaktivnějších německých tvůrců současnosti, který vlastním způsobem interpretuje tradici německého funkcionalismu a Bauhausu. Herkner spolupracuje s významnými značkami z oboru, jako jsou například Classicon, Moroso, Very Wood či český výrobce skla Verreum. Je držitelem řady ocenění včetně Wallpaper Design Award. http://www.sebastianherkner.com.

Studio Swine / Procesuální design

Britsko-japonské duo architektky AzusyMurakami a výtvarníka Alexandera Groves z Londýna vytvořilo během posledních let několik působivých projektů, které spojují design s problematikou ekologie, aktivismu a sociálních otázek. Mezi jejich nejznámější díla patří především projekt SeaChair, v rámci kterého tvůrci vyrábí židle z nalezeného a roztaveného plastu v moři. Projekt získal již několik prestižních ocenění. http://www.studioswine.com

Jean-BaptisteFastrez / Návrat dekoru

Mladý francouzský designér Jean-BaptisteFastrez experimentuje s novými významy a podobou materiálů. Plasty, které se běžně používají pro výrobu brýlí a dalších doplňků aplikoval například v podobě zrcadel nebo nábytku. V jeho barevných a dekorativních objektech ožívá novým způsobem svět postmoderního designu osmdesátých let. Autor spolupracoval s kultovní galerií Kreo nebo francouzskou značkou Moustache. http://www.jeanbaptistefastrez.com

Tomas Alonso / Konceptuální obyčejnost

Jeden ze členů dnes již legendárního londýnského uskupení OKAY Tomas Alonso pracuje s rozmanitými materiály, které zpracovává do velmi jednoduchých a přesto formálně rafinovaných kompozic. Spolupracuje se značkou Praxis, galerií Victor Hunt nebo společností Camper. http://www.tomas-alonso.com.

Autor: