Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Židovští extremisté pálili knížky prvňákům. Děsivé, říká matka žačky

Svět

  6:00
PRAHA/JERUZALÉM/RAMMALÁH - Pálili prvňákům knížky i sešity. Neznámí žháři zaútočili na symbol židovsko-arabského soužití - školu, ve které se učí židovské a palestinské děti dohromady. Kromě zničených tříd zůstaly na místě i graffiti s nenávistnými protiarabskými výkřiky jako ‚Smrt Arabům‘ či ‚Pryč s asimilací‘.

Zbytky třídy, kde neznámí útočníci pálili knížky prvňáků. foto: Reuters

Útok odsoudilo mnoho izraelských politiků. I jindy tichá většina umírněného proudu Izraelců se začíná ozývat proti výpadům z řad židovských extremistů, ale také proti příliš pravicové orientaci některých politiků. Natasha Dudinská má dceru, která do postihnuté židovsko-arabské školy chodí již 11 let, již od školky. V exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz popisuje dění kolem žhářského incidentu i houstnoucí atmosféru v Jeruzalémě.

Lidovky.cz: V neděli se světem rozletěla zpráva, že neznámí žháři zapálili židovsko-arabskou školu, která představuje symbol soužití Židů a Arabů. Do té školy chodí i vaše dcera. Co o té události víte?
V sobotu večer se někdo vloupal do školy. Ve třídě prvňáků posbírali dětem z poliček a lavic všechny knížky a sešity, dali to na hromadu doprostřed třídy a zapálili to. Ta hromada sešitů a všechno, co v té třídě mohlo shořet, shořelo. Také po škole nastříkali rasistické graffiti jako ‚Smrt Arabům‘ nebo ‚Neexistuje koexistence s rakovinou‘ a takové věci.

Odklízení škod poté, co třídu prvňáků zapálili židovští extrémisté.
Neznámí žháři zapálili židovsko-arabskou školu v Jeruzalémě.
Smývání protiarabského graffiti nápisu.
Demostrace proti útoku extremistů, kteří zapálili židovsko-arabskou školu.

Lidovky.cz: Jak na to lidé reagovali?
Rodiče mají velký strach, aby se podobná akce nestala napříště v době, kdy budou ve škole děti. Na druhé straně většina dětí, učitelů i rodičů mají pocit, že je právě proto důležité pokračovat v tom, co škola dělá.

Co se týče reakcí okolí, politici, jeruzalémský starosta i média to odsoudili. Včera ráno, u nás se totiž v neděli chodí do školy, vyšli škole vyjádřit podporu a zděšení i studenti jiných jeruzalémských škol. Říkají si: Hele, to je nebezpečné, co se tu děje. Mnohým ta děsivá akce připomíná pálení knih kdysi v Německu a to, co tomu následovalo.

Škoda se sice týká jedné třídy, ale ten symbolický akt vyjadřuje extremistický, podle zanechaných sloganů židovský, útok proti škole, která hlasá mírové soužití a toleranci. Studenti tam studují od školky po maturitu. V každé třídě jsou studenti půl na půl (Palestinci a Židé).

Odezva byla... lidi to otevřelo, chtěli vyslovit škole podporu a jak odsuzují tyto akty. Dokonce i levicoví politici, no jeruzalémský starosta není zrovna levičák, také přišli vyjádřit podporu.

Lidovky.cz: Stala se škola cílem útoku poprvé?
Před měsícem se jednoho rána objevilo na škole graffiti ‚Smrt Arabům‘. Před dvěma týdny škola proto namontovala na budovu kamery.

Lidovky.cz: Proč si vybrali právě tuto školu?
Není nestranná, zastává názor, který se extremistům nelíbí. Je symbolem těch, kteří navrhují jinou alternativu, chce dokázat, že je možné žít jinak.

Lidovky.cz: Myslíte, že ten útok může souviset s připravovaným ‚židovským zákonem‘? Že je to další výpad židovských extremistů na protest proti státníkům, kteří jsou proti tomu zákonu? Například v neděli se na Facebooku objevily fotomontáže, kde byli tito politici zobrazeni jako příslušníci SS.
Určitě. Máte pravdu. To na tom facebooku trvá už několik měsíců a odráží to atmosféru v krajině. Dneska je atmosféra v Jeruzalémě velmi pravicová, namířená proti Palestincům, židovská společnost se uzavírá do sebe, odmítá jinakost.

Na jedné straně jsou politici, kteří prosazují extrémnější a víc pravicově orientované zákony, na druhé straně jsou sociální média, kde se už několik měsíců rozšiřují nacionalistické nálady, a potom to vede k takovým aktům, jako došlo v té škole. Všechny to vyděsilo, situace se vyhrocuje. V posledních měsících mnoho dětí, obzvlášť palestinských, už ani do školy nejezdí autobusem, bojí se.  

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak vnímáte připravovaný ‚židovský zákon‘?
Původní návrh byl mnohem extrémnější než ten, o kterém se jedná dál, ale... v sobotu večer, kdy došlo k útoku ve škole, byla v Jeruzalémě velká demonstrace před sídlem premiéra, bylo na ní mnoho opozičních politiků, a všechny projevy byly v tom duchu, že ten zákon ohrožuje demokracii, že tento zákon odmítáme. Je to střet dvou táborů. Pravicový, který sílí, a ten humanistický. Tichá většina obvykle moc neprotestuje a konečně se začalo něco dít. Konečně lidé vyšli do ulic.

Lidovky.cz: Myslíte, že zákon v té umírněné podobě projde, nebo bude síla lidí tak velká, že bude mít šanci jeho přijetí odvrátit?
Kéž by jsme měli tu sílu to jako občanská společnost odvrátit. Osobně jsem úplně proti tomu zákonu, jako mnoho lidí. Už v této chvíli se zdá, že v té umírněné podobě projde. Na druhou stranu právě proto, že byla ta první verze zákona tak extrémně formulovaná nebo kvůli útoku na školu, se lidé vyburcují k aktivitě. Boj mezi extrémními pravicovými silami a těmi umírněnými trvá. Doufám, že se bude pokračovat. To by bylo zoufalé, kdyby lidé přestali protestovat. Čím víc se to bude zhoršovat, tím víc lidí bude protestovat. Čeká nás perná doba. 

Incident v kontextu

Incident pro server Lidovky.cz okomentoval i vedoucí Styčného úřadu České republiky v Ramalláhu Radek Rubeš.

Jak událost, kdy byla zapálena arabsko-židovská škola, prožívá Izrael?
Těch incidentů bylo za poslední dobu víc, tato událost zapadá do zjitřené nálady, která tady v Jeruzalémě je. Myslím si, že kromě toho, že je to odsouzeníhodný čin, je třeba také vidět, že to nenechává klidnou tu oficiální politickou scénu. Myslím, že v tomto panuje jasná shoda mezi vládní koalicí a opozicí, že takové incidenty se nesmí tolerovat.

Myslíte, že má žhářský incident souvislost s připravovaným ‚židovským zákonem‘?
Spojuje se to tady v tisku. Sám bych s tím byl opatrný. Nemyslím si, že by to mělo souviset s tím připravovaným zákonem, taková jednoduchá linka mezi tím, myslím si, neexistuje.  

Mohla by ta událost rozjitřit i lidi, kteří se běžně k politickému dění nevyjadřují? Nebyl ten útok tak za hranou, že by aktivoval větší skupiny obyvatel?
Rozhodně se to dotklo komunity, která je na školu navázaná. Když zapálíte třídu ve škole, notabene třídu prvňáčků, tak je to něco tak ohavného, že se to musí odsoudit.

Jestli to vybudí i jakési spíše apatické, nepolitické vrstvy tady v Jeruzalémě, v Izraeli, to nedokážu říct. Může a nemusí. Vemte si, že většina škol takhle nefunguje.

Nedokážu si představit, že by to vyvolalo nějakou masovější vlnu demonstrantů, kteří by chodili s transparenty, které by hlásaly mírové soužití.

A máte pocit, že platí, že v posledních týdnech atmosféra v Jeruzalémě houstne?
Ano, je výrazně napjatější, než byla před léty. Pokud se zaměříme na poslední dva měsíce, odehrálo se tu spoustu teroristických činů. Náladě to nepřidá, je to tu patrné na každém kroku, protože v částech východního Jeruzaléma máme dneska masovou přítomnost jeruzalémských policistů, kteří se snaží udržovat pořádek, brání aby se tam neházely kameny na projíždějící tramvaje.

 

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.