Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Žije české sklo? Nový Bor nenechal nikoho na pochybách

Design

  7:00
Mezinárodní sklářské sympozium, které se konalo minulý týden v Novém Boru, naplnilo svoje motto „České sklo žije.“ Této svého druhu největší akce na světě se účastnilo 70 umělců z celého světa a na jejich práci s novoborskými skláři se přišly podívat stovky zájemců z Česka i ze zahraničí. Díla vytvořená během sympozia jsou k vidění až do konce roku ve sklářském muzeu v centru města.

Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru foto: IGS/Gabriela Svobodová

Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru

Nový Bor se začátkem října na několik dnů proměnil v kosmopolitní sklářskou metropoli. Sjelo se sem 70 výtvarníků a designérů z dvaceti zemí světa, kterým desítka místních firem poskytla své prostory a špičkové řemeslníky, aby tu společně před zraky diváků ztvárnili svoje nápady a návrhy. A také se účastnili diskuzí, přednášek a setkání, „protože skláři jsou jedna velká rodina“, jak o sobě často tvrdí.

Sběratelé, Roubíček i Matragi

Svá díla letos přijeli vytvořit do Nového Boru známí čeští výtvarníci jako Bořek Šípek, Rony Plesl nebo Jiří Šuhájek, ale i množství zahraničních hostů zvučných jmen, například Arnout Visser z Holandska, Davide Salvadore z Itálie nebo Peter Layton z Velké Británie. Příležitost tvořit a setkat se s přáteli si nenechal ujít ani René Roubíček, legenda českého sklářského umění nebo mladý sklářský mág Martin Janecký, který pracuje a učí v USA, modeluje tam unikátní skleněné sochy a ve svých třiceti letech je již ve světě uznávaným umělcem. Příležitost tvořit s profesionály letos dostali i studenti, protože součástí sympozia byla i studentská sekce, ve které svá díla tvořilo dvacet zástupců z pěti škol a pěti vysokoškolských ateliérů.

Mezinárodní sklářské smypozium

Tradice sklářských sympozií založil v roce 1982 Crystalex a v tříletých intervalech se tady během 27 let vystřídalo přes 500 umělců. Když Crystalex před třemi lety zkrachoval, převzalo organizaci sympozia město. Motto letošního jedenáctého ročníku "České sklo žije" mělo ukázat, že krachem jedné sklárny výroba v regionu neskončila, naopak byla impulzem k rozvoji dalších skláren a vzniku nových firem a sklářských ateliérů. V regionu dnes podniká na 130 firem a sám Crystalex znovu ožil a s novými vlastníky pod názvem Crystalex CZ firma úspěšně podniká a připravuje další rozšíření výroby. Vznikají i nová seskupení jako třeba ateliér Kolektiv, který sdružuje menší sklářské dílny a nabízí kompletní spektrum sklářských řemesel.

České sklo je v zahraničí stále pojem a čeští skláři jsou vyhledávání pro svoje skvělé řemeslo. Proč s nimi zahraniční designéři tak rádi spolupracují? „Protože jsou prostě nejlepší, ovládají všechny techniky, jsou flexibilní a kreativní, dobře se s nimi dělá“, shrnula to Barbara Nanning, přední holandská designérka, která s novoborskými skláři spolupracuje již 13 let a v  Novém Boru tráví pravidelně několik měsíců v roce. To potvrdila i Blanka Matragi, známá oděvní výtvarnice, o které se ale možná tolik neví, že vystudovala nejprve sklářskou školu a dělá na zakázku i lustry, skleněné objekty a vlastní autorské sklo. „Jsem nadšená z toho, jak jsou místní skláři šikovní“, rozplývala se. V rámci sympozia vytvořila Matragi s místními skláři dvoje skleněné šaty, jedny pro sklářské muzeum a druhé pro  svoji současnou expozici v Obecním domě v Praze.

Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru

Sklářské sympozium bylo nabito tvořivou energií a příjemnou přátelskou atmosférou. Podle organizátorů bylo jeho ambicí nejen přilákat sklářské profesionály, ale také zaujmout širokou veřejnost. Dokázat, že fenomém českého skla stále žije. „Je vidět, že lidé mají o české sklo zájem a rozumí mu“, řekl Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru a současně ředitel sympozia. „Místní obyvatelé vnímají sklo jako poklad zdejšího regionu“, zdůraznil.

Nestihli jste sympozium? Nevadí, navštivte výstavu

Jedenácté sklářské sympozium je tedy již minulostí a na příští si budeme muset počkat další 3 roky. „Ozvěny toho letošního ale budou znít v Novém Boru ještě dlouho“, potvrdila  Alena Forgáčová, sekretářka letošního ročníku. Do konce roku budou výsledky sympozia vystaveny ve sklářském muzeu v Novém Boru a vybraná díla se potom stanou i součástí nově budované sbírky IGS. Ta původní, z uplynulých sympozií, bude k vidění v novém muzeu sklářského umění v Sázavě, které se má otevírat v roce 2014. Novoborská radnice chce část skleněných objektů vystavit i venku. V areálu bývalého letního kina zde totiž vzniká projekt „Skleněná zahrada.“

Blanka Matragi a skleněné šaty

Do konce řijna bude k vidění i exteriérová expozice velkoformátových fotografií z názvem „Zrozeno v ohni“, která zachycuje umělecká díla vytvořená v průběhu minulých ročníků. Trvalou připomínkou tohoto sklářského svátku pak zůstane skleněná figurální skulptura holandského designéra Hanse van Bentema, která ačkoliv v mnohých může vytvářet spíše asociace s nějakým mimozemšťanem a vzbuzuje rozporuplné reakce, otevírá jako anděl svou náruč všem, kdo přijíždějí do Nového Boru.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!