Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Život mezi granáty a modelky v maskáčích. Současná Ukrajina očima Filipa Remundy

Kultura

  6:00
Předposledním dílem letošního cyklu autorských dokumentů Český žurnál, který ČT2 odvysílá ve čtvrtek 3. prosince, bude dokument Filipa Remundy Blízký daleký východ. Autor se v něm vydává na Ukrajinu, s níž ho pojí příbuzenské, přátelské a pracovní vztahy, a díky tomu se dostává blízko k lidem v hraniční životní situaci. Podívejte se na filmové bonusy, scény, které doplňují výpověď filmu a z finálního tvaru byly vystřiženy z důvodu rytmu a vyvážené stopáže.

„Dva měsíce před Majdanem jsem v Kyjevě vedl dokumentaristickou dílnu pro novináře. Cestou na letiště mi taxikář řekl, že pokud Janukovyč podepíše asociaci s Evropou, bude válka. Majdan jsem sledoval. Byl jsem rád, že se někdo postavil zkorumpovanému polofeudálnímu systému, zároveň jsem se bál extrémistů z Pravého sektoru. Bylo mi jasné, že situace je složitější, než by se z médií mohlo zdát. Když mě kamarád z Dněpropetrovska vyzval, abych přijel a natočil o Ukrajině film z pohledu cizince, začal jsem uvažovat o natáčení,“ přibližuje Remunda situaci, ve které se rozhodl natočit film o současném ukrajinském dění.

Při svých opakovaných cestách na Ukrajinu se setkal s mnoha lidmi z různých vrstev tamní názorově a politicky rozdělené společnosti. Ve filmu sleduje, jak vypadá všední život ve válkou sužované zemi. Mezi aktéry jeho filmu patří i učitelka Táňa, která už osm let pracuje v Česku jako uklízečka a své dvy dospívající syny vidí jednou do roka. Jejím prostřednictvím nahlíží do světa ukrajinských gastarbajtrů, kteří už dvacet let dojíždějí k nám za prací.

Remunda zkoumá situaci na obou stranách fronty, zdánlivý klid na západě Ukrajiny a napjatou atmosféru ve východní válečné zóně. Se svým štábem se exkluzivně dostal právě za frontovou linii, na území ovládané separatisty v době, kdy se oboustranně porušovalo příměří. Naslouchá názorům lidí na obou stranách a spolu s nimi se ptá, kdy tato nesmyslná válka, v níž proti sobě nezřídka bojují příbuzní, skončí.

„Semjon je kyjevský bezdomovec. Nerad zpívá o politice. Má radši romantické písně. Přesto se s námi podělil o svůj pocit z toho, jak oligarchové a prezidenti žijí v přepychových rezidencích, zatímco zbytek Ukrajinců se utápí v chudobě.“:

Válka na Ukrajině neskončila, nahradili ji uprchlíci

„Válka na Ukrajině neskončila, jen se ztratila z prvních stránek, kde ji nahradili uprchlíci,“ říká Remunda. „Můj film nesupluje aktuální žurnalistiku, ale pokouší se přenést na českého diváka zážitek z atmosféry na Ukrajině. Natáčeli jsme na západě i východě v oblasti ovládané separatisty. Dostali jsme se za frontu, nedaleko od nás padaly dělostřelecké granáty. Zajímalo nás, co si místní lidé myslí o integraci s Evropou, přerušení tradičních vztahů s Ruskem a nakolik je pro ně válka řešením situace. Všechna tato témata jsou relevantní i pro Česko, neb žijeme na hranici sfér vlivu Západu i Východu.“

„V Charkově působil český filmový štáb exoticky, a tak nás pozvali do místní televize na rozhovor. V ruštině existuje jedno příznačné slovo, Zombírování. Označuje vymývání mozků pomocí televizní propagandy. Jedna z nejbizarnějších zpráv ruských propagandistů varovala před Evropu, neb tam prý vyrábějí z mladých dívek konzervy. Octl jsem se v televizi, během pudrování mi maskérka prozradila, že je soukromá a že patří místnímu oligarchovi. Netušil jsem, jaké má pan oligarcha zájmy, ani kdo jsou diváci živého vysílání. Při vědomí, že se nacházím uprostřed informační války, jsem narychlo vymyslel zcizovací performance během níž jsem si postavil hrneček na hlavu a požádal diváky, aby vypadli z běžné televizní interakce a byli k tomu, co jim s moderátorem říkáme kritičtí.“:

Za nejzásadnější zážitek považuje Remunda právě cestu na okupovaný Donbas. „Upřímně řečeno jsem se bál, nejsem válečný zpravodaj. Udělal jsem všechno pro naši bezpečnost. Vybavil se kontakty a vyrazil za frontu. Objevil jsem tam zvláštní svět plný surreálné propagandy, místní bilboardy slibují ráj na zemi včetně dobré úrody. Místní lidé mě prosili, ať řeknu ve světě, že nejsou žádní teroristi, jak je vykreslují ukrajinská média. Uvědomil jsem si tam, že oligarchický kapitalismus, který nahradil sovětský systém, nepřinesl očekávanou svobodu, ale jen další pohrdání lidskou důstojností.“

Filip Remunda v kapli Viktora Janukoviče.
Český žurnál: Blízký daleký Východ. Rozcvička před raketou.

Šance na změnu podle něj existuje v samotných lidech. „Ukrajinci zvedli hlavu a začali se dívat mocným do očí. Přestali se bát a uvědomili si, že tu nejsou pro to, aby dělali to, co po nich chce vláda, ale že vláda je tu pro ně. Přeju jim i nám, aby se nám povedlo být aktivními občany.“

Autor: