Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zkáza na Haiti: spousta krvácejících lidí bez pomoci, tma a bezmoc

Svět

  11:30
PORT-AU-PRINCE - "Viděl jsem spoustu nešťastníků volajících o pomoc, spoustu spadlých budov, spoustu zničených aut, spoustu lidí bez pomoci, krvácejících. Tma noci násobila strach," popsal televizní a rozhlasový hlasatel Carel Pedre zpravodajskému serveru BBC situaci v haitské metropoli Port-au-Prince, kterou v úterý zasáhlo ničivé zemětřesení.

Zemětřesení na Haiti foto: Reuters

Mezi budovami v troskách, které Pedre spatřil během svého osmikilometrového pochodu přes město vstříc dceři, byly podle něj mimo jiné kino, supermarket, internetová kavárna a činžovní dům. Každých 15, 20 minut cítil žurnalista tří až pětisekundové následné otřesy.VÍCE O ZEMĚTŘESENÍ ČTĚTE ZDE

"Nefunguje elektřina a všechny telefonní sítě spadly, takže lidé se nemohou spojit se svými příbuznými a přáteli," sdělil dále Pedre, který za celou cestu přes město nepotkal jedinou sanitku. Sousedé se snaží vzájemně si pomáhat, ale nevědí, kam jít, kde začít, dodal.

Jeho slova potvrdil i operační šéf americké charitativní organizace Food for the Poor Rachmani Domersant. Ani on nezahlédl v Port-au-Prince žádná policejní vozidla či auta záchranářů. "Celé město se ponořilo do tmy. V ulicích sedí tisíce lidí a nemají kam jít... Pokoušejí se vyhrabávat oběti s baterkami v ruce," vypověděl Domersant z metropole Haiti.Zemětřesení na Haiti

Patnáctileté Valerii Molierové musel pomoci ze zříceného domova otec. "Bylo to hrozně zlé. Nemohla jsem vstát. Ležela jsem na podlaze a tatínek mě musel vzít a vynést z domu, tak zlé to bylo," řekla Molierová americké televizi ABC.

Před domem pak dívku čekal pohled na velký zmatek a utrpení. "Kolem mne utíkali zakrvácení lidé a křičeli. Objímali se a plakali," uvedla přeživší, podle níž zemětřesení způsobilo nepředstavitelné škody.

Pomoci Haiti můžete i vy:

ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v ceně 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČLOVĚK V TÍSNI
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

Fotograf agentury AP si v jedné z ulic Port-au-Prince všiml jiné, asi šestnáctileté dívky stojící na střeše auta, která nahlížela do ruin čtyřposchoďového obytného domu, odkud několik mužů vytahovalo za nohu uvízlé lidské tělo. Rodina dívky se nacházela uvnitř.

Na náměstích Port-au-Prince se v noci na dnešek shromáždily tisíce lidí a společně zpívali náboženské písně. Městem procházely uslzené ženy držící se za ruce. Vážně zranění lidé prosili v ulicích o pomoc.Zemětřesení na Haiti

Svědkem zemětřesení v Port-au-Prince byl také zpravodaj agentury Reuters Joseph Guyler Delva. "Všechno se začalo třást, lidé ječeli, domy se sunuly k zemi," popsal první otřesy novinář, který na vlastní oči spatřil desítky mrtvých a zraněných. "Viděl jsem lidi pod troskami, mrtvé. Další křičeli 'Ježíši Kriste!' a rozbíhali se do všech směrů." Několik minut po zemětřesení zmizela celá haitská metropole v obrovském oblaku prachu. Podle zaměstnance americké Agentury pro mezinárodní rozvoj Mikea Godfreye to vypadalo jako "závoj, jenž kompletně zakryl město a 20 minut ho zahaloval".

Zemětřesení na Haiti

V obci Thomassin nedaleko Port-au-Prince místní obyvatel Alain Denis tlumočil zprávy sousedů, podle nichž silnice vedoucí do města byla odříznuta a telefony hluché. "Je těžké odhadnout rozsah zkázy. V tuto chvíli jsou všechno jen fámy," podotkl.

Pomoc Haiti je dominantním tématem na Twitteru, Facebooku a dalších internetových sociálních sítích. Jen několik hodin po ničivých otřesech se na Facebooku objevily první tisíce zpráv a stovky fotografií. Lidé se ptají po osudu svých blízkých, nabízejí pomoc, organizují sbírky, vyjadřují solidaritu. Do dnešního večera se například ke skupině "Earthquake Haiti" na Facebooku připojilo přes 24.000 lidí.

"Hledám maminku, bratra a neteř. Kdokoli můžete, pomozte," píše na Facebooku Mona W. Mathieu. Jiní vyvěšují na Facebook jen adresu se zoufalými otazníky a vykřičníky.

"Naše myšlenky a modlitby jsou se všemi Haiťany, Bůh vám žehnej," píše Rick Carmona s amerického Stanfordu.

Autoři: ,