Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zkompromitovaná brazilská prezidentka padla. Impeachmentu se nevyhne

Svět

  10:53aktualizováno  14:59
BRASÍLIA - Brazilský senát ve čtvrtek odhlasoval dočasné sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové a zahájil tím proces jejího definitivního odvolání, který může trvat půl roku. Rousseffová dnes úřad předá viceprezidentovi Michelovi Temerovi, ale chce odvolat většinu nynějších ministrů. Temer je připraven jmenovat nový kabinet, jehož složení připravoval v minulých dnech. Rousseffová je viněna z manipulací s údaji o rozpočtu, což prý využila ke svému znovuzvolení v roce 2014.

Protivládní protesty v Brazílii a obří nafukovací figurína prezidentky Rousseffové. Čau drahá!! loučí se se zkompromitovanou političkou její odpůrci. foto: ČTK

Pro její dočasné odvolání se vyslovilo po více než dvacetihodinovém jednacím maratonu 55 senátorů, proti bylo 22. K přijetí rozhodnutí stačila prostá většina z 81 členů senátu. Pro Rousseffovou začíná 180denní období, během kterého bude dočasně zbavena funkce, i když titul, rezidence, ochranka a právo cestovat jí zůstává. Bude dostávat také plat, i když není jasné, zda v plné výši.

Vuvuzely troubí za impeachment. Čau drahá, vzkazují hlavě Brazílie

Senát se nyní bude zabývat její vinou v případě manipulací s rozpočtem a o výsledku rozhodne novým hlasováním, kdy už bude zapotřebí nejméně dvoutřetinová většina. Pokud bude verdikt znít v neprospěch Rousseffové, přijde tak první žena v čele Brazílie o funkci definitivně a navíc se nebude smět osm let o žádnou volenou funkci ucházet. Naděje, že Senát prezidentku podpoří, je podle pozorovatelů malá, protože dnešní volba ukázala, jak velkou převahu má opozice.

Protivládní demonstrantka s brazilskou vlajkou na tváři před budovou senátu...
Stoupenci prezidentky demonstrují v ulicích Sao Paola.

Vinu odmítá

Rousseffová vinu popírá a tvrdí, že je obětí převratu. I její odpůrci, z nichž mnozí si přejí uspořádání předčasných voleb, uznávají, že v rámci korupčního prostředí brazilské politiky, patří Rousseffová k nejméně zkorumpovaným. Navíc se poukazuje na to, že o prezidentčině osudu rozhodovali ti, kdo patří k nejzkorumpovanějším - 33 senátorů bylo totiž obviněno nebo je vyšetřováno kvůli finančním podvodům.

Jedním z důvodů propadu její původně vysoké obliby je mimořádně špatná hospodářská situace země, kterou chce Temer, který patří ke strůjcům impeachmentu, napravit.

Brazílie míří k impeachmentu.

Předání pravomocí mezi Rousseffovou a Temerem má mít komorní podobu - prezidentka bude oficiálně informována o výsledku senátního hlasování a jeho důsledcích pro ni, Temer dostane oznámení, že musí převzít vedení státu. Temer, jemuž hrozí impeachment ze stejných důvodů jako Rousseffové, má mnoho odpůrců zejména mezi členy Strany pracujících (PT), k níž patří Rousseffová. Už ve chvíli, kdy se hlasovalo v senátu, vyšli stoupenci PT do ulic brazilských měst, před budovou parlamentu v Brasílii se střetly tábory oponentů a stoupenců Rousseffové, takže musela zasáhnout policie.

Rousseffová se ujala prezidentského úřadu 1. ledna 2011 a podruhé byla zvolena roku 2014. Zvítězila tehdy ale až v druhém kole rozdílem pouhých tří procent nad Aéciem Nevesem, který nyní vede brazilskou opozici a patří k iniciátorům tažení proti Rousseffové. Brazilský nejvyšší soud dnes povolil zahájit vyšetřování Nevese za korupci. Podle žalobců je zapojen do korupčního schématu kolem státní ropné společnosti Petrobras - panuje podezření, že na Nevesově kontě skončilo nespecifikované množství peněz ze státních podniků spojených s touto kauzou.

Dilma Rousseffová (68), brazilská „železná lady“

  • První žena v čele Brazílie je přezdívaná "železná lady" - pro energičnost (kupříkladu neváhala veřejně plísnit ministry) i enormní pracovní nasazení. Zpočátku se těšila vysoké popularitě, kterou však postupně poškodily rozsáhlé demonstrace proti její politice i údajná role Rousseffové v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras.
  • Přízeň voličů si někdejší radikální levicová aktivistka, která v 70. letech strávila tři roky ve vězení za účast v gerilovém hnutí bojujícím proti diktatuře, získala mimo jiné sociálním programem Bolsa Família (Rodinná kapsa). Tento projekt, zahájený už v roce 2003, změnil životy milionům chudých.
  • Slabším článkem vlády Rousseffové se ukázala být ekonomika. Zatímco v roce 2010 činil růst HDP 7,5 procenta, o tři roky později byl sotva dvouprocentní a loni země zažila nejprudší hospodářský propad za poslední čtvrtstoletí. HDP se snížil o 3,8 procenta. Brazílie tak má nakročeno k nejdelší a nejhlubší hospodářské recesi, jaká kdy byla v této zemi zaznamenána.
  • Do prezidentského křesla pomohl Rousseffové v roce 2010 tehdejší prezident a její kolega ze Strany pracujících (PT) Luiz Inácio Lula da Silva, za jehož vlády byla ministryní energetiky (2003-2005) a šéfkou jeho úřadu (2005-2010). První dva roky si jako prezidentka držela více než 70procentní popularitu, ale později musela čelit demonstracím statisíců lidí, kteří protestovali proti rostoucím cenám v dopravě, výdajům na mistrovství světa ve fotbale (2014) a OH (2016) a zkorumpovanému státnímu aparátu.
  • Znovuzvolena prezidentkou byla v říjnu 2014 po těsném boji se ziskem 51,6 procenta hlasů, jejím protikandidátem byl Aécio Neves. Loni v srpnu klesla její popularita na osm procent.
Dilma Rousseffová

  • Lidé požadují odchod Rousseffové i kvůli korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras. Jako podezřelí jsou vyšetřováni poslanci i senátoři z různých stran, včetně vládní Strany pracujících, z níž pochází exprezident Lula da Silva i Rousseffová. Kauza je známá jako Operace Automyčka, neboť začala původně jako vyšetřování skupin podnikatelů, kteří prali špinavé peníze a okrádali stát na daních.
  • Rousseffová, v letech 2003-2010 členka správní rady Petrobrasu, tvrdí, že o ničem nezákonném nevěděla. V souvislosti s kauzou navrhla prokuratura obžalovat z praní špinavých peněz a podvodu i Lulu da Silva, kterého krátce nato Rousseffová jmenovala šéfem vlády. Nejvyšší soud jeho jmenování odložil.
  • Zvláštní výbor dolní sněmovny doporučil letos 11. dubna zahájit proces sesazení Rousseffové v souvislosti s obviněním z rozpočtových machinací. Prezidentka podle iniciátorů žaloby manipulovala s výsledky státního rozpočtu ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před předloňskými volbami. Kritici tvrdí, že si tím pomohla v kampani, díky níž nakonec obhájila prezidentský mandát. Rousseffová prohlásila, že obvinění jsou lživá, a pokus o své odvolání označila za snahu o státní převrat. Rousseffová poté prohrála hlasování o ústavní žalobě v dolní komoře, senát dnes odhlasoval její dočasné sesazení.
  • Dilma Vana Rousseffová se narodila 14. prosince 1947 v Belo Horizonte brazilské matce a bulharskému komunistickému imigrantovi, úspěšnému podnikateli, který zemřel, když jí bylo 15 let. Již na střední škole se zapojila do marxistického hnutí a ve 20 letech, když studovala ekonomii na univerzitě v Belo Horizonte, se poprvé vdala, za spolubojovníka Cláudia Linharese.
  • V roce 1969 stála u zrodu gerilové skupiny VAR Palmares, za což byla v roce 1970 zatčena, mučena a odsouzena k šesti letům vězení. Po třech letech za mřížemi jí byl trest snížen na dva roky a byla zbavena politických práv na 18 let. V roce 1977 dokončila studia ekonomie a dva roky nato stála u zrodu Trabalhistické demokratické strany (PDT).
  • Rousseffová je rozvedená a má dceru Paulu, která vystudovala práva. V roce 2009 podstoupila Rousseffová úspěšnou léčbu rakoviny lymfatického systému.
  • Rousseffová je druhým brazilským prezidentem, který čelí sesazení parlamentem. V roce 1992 tento osud potkal prezidenta Fernanda Collora de Mello, který měl mít aktivní podíl na miliardové aféře a byl ještě před procesem donucen abdikovat.
Autor: