Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Kdo je tady šéf?

Vladimír Putin

  9:31
PRAHA - Kdybychom si dali práci s žebříčkem nejmocnějších Čechů, jaký každý rok sestavuje americký magazín Forbes, jedničkou by se pravděpodobně nestal Václav Klaus, Mirek Topolánek, Jiří Paroubek ani guvernér Zdeněk Tůma. Byl by jí generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Generální ředitel ČEZ Martin Roman. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

SuperČEZ, jehož základy položil na přelomu tisíciletí sociálně demokratický průmyslový doyen Miroslav Grégr, dnes přední promotér Miloše Zemana, evidentně přerůstá české politice a ekonomice přes hlavu. Je asi nevyhnutelné, že se s Martinem Romanem zaplétají politici zleva zprava. Pro ilustraci vzpomeňme jen rotopedové a toskánské momentky s Mirkem Topolánka a předvolební mítink Jiřího Paroubka v roce 2006 v elektrárně v Počeradech. ČEZ je už příliš velký, příliš vlivný, příliš bohatý, příliš dominantní a příliš přesvědčený, že mu projde úplně všechno.


Nechali jsme si vyrůst kolos, který neumíme zvládnout. ČEZ patří mezi desítku největších energetik v Evropě. Česko přitom ani náhodou nepatří do první desítky evropských ekonomik. Stěží se vejdeme do dvacítky. Nepoměr mezi sílou země a sílou ČEZu je stále křiklavější. Nedá se vyjádřit jen exaktním podílem v ekonomice. Mladoboleslavská Škoda Auto má větší váhu, nikoliv moc ČEZu. K samotné komické síle musíme připočíst vlivový bonus, protože energetika je snad nejvíce strategická a citlivá branže. Bezpečnostně i sociálně.

V zemích s námi srovnatelných velikostí i silou ekonomiky mocné energetické kolosy typu ČEZ nenajdete. Jedinou výraznější výjimkou je snad maďarský MOL. Silné skupiny patří tradičně k Francii a Německu. E.ON ani EdF ale nejsou v domácích poměrech tak těžké váhy.

Ekonomická síla firem se dá měřit různým stylem: od tržní kapitalizace, přes tržby po přidanou hodnotu. Ta je nejpřesnější. Je přesně tím, čím je pro stát HDP. Jasný mezinárodně srovnatelný přehled ale není k mání, takže využijme obrat, podle nějž sestavuje své žebříčky magazín Fortune. E,ON představuje asi 3,5 procenta německé ekonomiky, EDF 3,3 procenta francouzské a ENEL 3,9 procenta italské.

Jak známo, v Paříži nebo Berlíně vědí o propojení vrcholné politiky a byznysu své. Exkancléř Gerhard Schroder je jen posledním velký příkladem. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se podobně jako Mirek Topolánek rád rekreuje s miliardáři. S čestnou výjimkou pár zbrojařů, jsou ale ti jeho alespoň z branží, které stát přímo neřídí (móda, média).

ČEZ je s podílem 4,9 procenta HDP pro domácí politiku daleko větší sousto než EdF nebo E.ON pro pařížskou a berlínskou. A to ještě nechme stranou poněkud rozdílné civilizační a korupční úrovně srovnávaných zemí.

Stále ale nevyčníváme. V ruském Gazpromu, s 8,5 procenty HDP, může expandující ČEZ, už dnes čítající přes devadesát firem, stále vidět nedostižný vzor. V Moskvě ale nikdy nikoho ani na vteřinu nenapadne, že by snad šéf Gazpromu Alexej Miller ovládal a loboval Vladimira Putina.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!