Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Peníze nikdy nespí

Evropa

  6:30
Můj kamarád, vyznavač katastrofických scénářů světový energetický black out nevyjímaje, s napětím očekává první filmovou adaptaci finanční krize. A úpadku západní společnosti, který se v ní podle něj naplno projevil.

Wall Street 2: Money Never Sleeps foto: Reprofoto

Ponecháme-li stranou specifické dílo amerického dokumentaristy Michaela Moorea O kapitalismu s láskou, bude prvním kouskem thriller Olivera Stonea Wall Street: Money Never Sleeps. V Americe by měl mít premiéru 23. dubna. Je volným pokračováním Stoneova Wall Streetu z roku 1987.

Začíná před vypuknutím horké fáze krize v červnu 2008. Bankéř Gordon Gekko se snaží zachránit Wall Street před blížícím se krachem. V hlavních rolích se objeví Michael Douglas, Carey Mulliganová a Susan Sarandonová.

Tajemné prostředí hamižných investičních bankéřů s desetimilionovými bonusy, kteří zatáhli svět do krize, je pro filmaře podobnou výzvou jako 11. září 2001. Z něj se s výjimkou Moorovy paranoidní konspirace Fahrenheit 9/11, Stoneova World Trade Center a rekonstrukce Let číslo 93, zaznamenávající poslední chvíle před pádem letadla v Pensylvánii, nic zásadního nevytěžilo.

Detaily k věrohodným kulisám akčního thrilleru se ale na Wall Steetu a v City sbírají snáz než ve výcvikových táborech Al Kájdy, Talibanu a CIA.

Nabízí se přinejmenším dva lákavé příběhy na scénář. Oba v sobě mají potřebné tajemno i atraktivní nádech lehké paranoie. Prvním je věštec krize, Doktor Zkáza, Nouriel Roubini, americky ekonom s temným pohledem, zatím jako téměř jediný předpověděl všechny důležité fáze krize. Už pár let předem varoval před podřadnými hypotékami a podivnými deriváty, které je zajišťovaly. (I když, nadcházející krizi prý předem predikoval i český eurokomisař Vladimír Špidla).

Když pak loni v létě po smršti stimulačních balíčků všichni jásali, že recese končí, Roubini varoval před ještě vážnější krizí státních dluhů. Řecko je, zdá se, jen její začátek. Před pár týdny v Davosu prorokoval vážné potíže eura a rozpad eurozóny. Tak uvidíme, jestli se Zkáza trefí i teď.

Druhým atraktivním námětem jsou hlavní mozky krize - investiční bankéři z Goldman Sachs. Oni vymysleli většinu derivátů a swapů, díky nimž se úvěry běžně dávaly lidem bez příjmů. Oni dodávali ministry financí Billu Clintonovi (Robert Rubin) i Georgi Bushovi (Hank Pawlson) a ovlivňovali tak finanční legislativu a hospodářskou politiku.

Oni intenzivně připravovali i krizi státních dluhů. Řekům ušili na míru produkty se jmény antických bohů. Dluhopisy kryjící příjmy z letištních poplatků, které země získá až v daleké budoucnosti, nesou jméno boha větru Aeloa. Ty jim dovolily oblbovat Evropskou unii i finanční investory kreativním účetnictvím.

Jestli má tahle krize své vítěze, jsou to Goldmani. Loni si sice museli vzít 10 miliard dolarů od americké vlády, ale už je obratem vrátili, aby finančníci nemuseli platit trestnou daň z bonusů. Tu Barack Obama uvalil na banky, které dostaly státní pomoc.

Loni už Goldmani vydělali tučných 45 miliard dolarů, z nichž 19 miliard bylo připraveno na výplatu velkorysých odměn. Nakonec jsou sice pod tlakem veřejného mínění výrazně nižší, z prázdnou ale nikdo ze šéfů neodešel.

Platí jednoduchá rovnice: čím víc dluhů, tím víc práce pro Goldmany, tím vyšší zisky. Řekům nejdřív vymysleli anticky božské produkty, které jim pomohly až na hranu státního bankrotu. Teď jim ve speciálních obchodech shánějí kupce jejich drahých dluhopisů. Čím hůř pro Řecko, tím líp pro Goldmany Neschopnost politiků šetřit vynese další miliardy. Se zoufalci jako je panhelénský socialistický premiér George Papandreu se skvěle obchoduje. Nemůžete prodělat. Byznys snů. Vše perfektně podle zákonů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!