Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zlaté lněné semínko zrychluje metabolismus a chrání před nemocemi

Jídlo

  7:47
Je nejlepším zdrojem mega-3 esenciálních mastných kyselin, obsahuje mangan, hořčík, fosfor a vitamin B6. Přispívá k potlačení zánětlivých procesů v těle, používá se i jako projímadlo a v neposlední řadě mé regenerující účinky. Řeč je o zlatém lněném semínku.

Lněné semínko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zlaté lněné semínko pochází ze lnu setého. Oproti druhému typu, hnědému semínku, má výraznější ořechovou vůni a je oblíbenější. Důležité je zejména obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Lněná semena jsou také cenným zdrojem vápníku, hořčíku, fosforu, zinku, niacinu, vitaminu E, F, B a obsahují vysoký podíl draslíku a rozpustnou a nerozpustnou vlákninu.

„Rozpustná vláknina zpomaluje uvolňování sacharidů do krevního oběhu a tím pomáhá kontrolovat hladinu inzulinu a prodlužovat energii a také díky tomuto principu pomáhá více využívat tuku jako paliva. Když máme během dne neustále navýšenou hladinu inzulinu těle, nebude docházet k využívání tuku jako zdroje energie. Tělo bude pracovat pouze z cukry,“ vysvětluje výživový poradce Martin Škába.

Lněné semínko (ilustrační foto)

A dodává: „Pokud přijímáme dostatek omega-3 mastných kyselin, má to obrovský dopad na metabolismus tuků. Konzumace těchto mastných kyselin přispívá k efektivnějšímu využívání tuku jako palivového zdroje energie.“

„Užívání omega-3 nenasycených mastných kyselin je vhodné jako prevence či doplněk léčby mnoha nemocí - vysoká hladina LDL (špatného) cholesterolu a triacylglycerol, kardiovaskulární nemoci, vysoký krevní tlak, alergie, revmatoidní artritida a řada dalších,“ říká lékář Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

Zelená krev. Mladý ječmen bojuje nejen s civilizačními chorobami

Lněné semeno se může používat i jako velmi šetrné projímadlo, používá se proti zácpě, zánětu žaludku, střev a dvanáctníku. Léčí i sliznice. Koktejl z lněného semínka čistí a ošetřuje střeva. Olej obsažený v semenech obsahuje nenasycené mastné kyseliny a další důležité příměsi rozpustné v tucích.

„S lékařem se musí před konzumací lněných semínek pacienti, kteří mají poruchu srážlivosti krve, cukrovku či hormonální problémy. Pokud užíváte lněná semínka s jinými doplňky stravy (léky), je doporučeno konzumovat lněná semínka v jinou dobu, aby nebylo ovlivňováno jejich vstřebávání - 1 hodinu před a 2 hodiny po užití doplňků stravy (nebo léků). Lněná semínka se musí vždy těsně před konzumací rozdrtit či rozmixovat, doplňuje Arndt.

Autor: