Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zlatý důl pro drogové kartely. Pašeráci se chystají na MS v Brazílii

USA

  18:20
LIMA - Peruánské a bolivijské drogové kartely zaměřily před začátkem fotbalového šampionátu svou pozornost na Brazílii, kde čekají za své nelegální zboží vysoké zisky. Podle agentury AFP to tvrdí úřady obou zemí, které jsou spolu s Kolumbií největšími světovými producenty kokainu.

Muž na pláži Ipanema v Rio de Janeiru. Fotbalový turnaj začíná za pár dní, úvodní souboj proběhne právě mezi Brazílií a Chorvatskem. foto: Reuters

"S blížícím se šampionátem jsme pozorovali výrazně zvýšenou aktivitu obchodníků s drogami," řekl AFP šéf peruánské protidrogové policie Vicente Romero. V minulých týdnech prý směrem k hranicím s Brazílií mířila více než jindy řada "kokainových" letadel, často používaných pašeráky k transportu nákladu přes hranice. Podle dosavadních zkušeností policie může jeden podobný lehký stroj převézt až 300 kilogramů drogy.

Pokořit USA ve spotřebě kokainu

Brazílie je druhou zemí světa v objemu zkonzumovaného kokainu, po dobu mistrovství však podle odhadů drogových expertů překoná i Spojené státy, které drží prvenství. Brazilští dealeři totiž vědí, že během šampionátu nebude kvůli vytíženosti policie dohlížející na bezpečnost návštěvníků čas na kontrolu drogových obchodů, proto z Peru či Bolívie nakupují mnohem více zásob než obvykle.

Policie má povědomí o desítkách pašeráckých cest, které protínají hranice Peru a Brazílie, tyto odlehlé oblasti v hluboké džungli je však pro úřady téměř nemožné kontrolovat. V regionu Ucayali nedaleko hranic s Brazílii nedávno policie zlikvidovala 18 ilegálních výroben kokové pasty, které slouží jako základ k výrobě kokainu. Mnohem více tajných laboratoří však podle odhadů úřadů nerušeně funguje. Stále více kokainu navíc míří přes Bolívii.

Pašeráky láká především vyšší prodejní cena

Pašeráky k přepravě drog do Brazílie motivuje nejen zvýšená poptávka před mistrovstvím, ale i výrazně vyšší prodejní ceny.

V peruánské metropoli Limě se podle Romera kilogram kokainu prodá za zhruba tisíc dolarů (20 000 korun), v menších brazilských městech je to pětkrát více a v Riu de Janeiro až desetinásobek této částky.

"Ceny jsou horentní, neboť exponenciálně roste poptávka," řekl AFP expert na narkotika z limské univerzity Jaime Antezana. Podle něj se v posledních letech mění trasa kokainu produkovaného v Peru. Zatímco ještě v roce 2010 jej většina mířila do Spojených států nebo lodí přes Pacifik do Asie, v současnosti se tomuto množství začíná přibližovat kokain expedovaný do Brazílie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!