Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zmizelý vydavatel z Hongkongu plakal v čínské televizi. Opilý prý zabíjel

Svět

  12:28
PEKING - Čínský vydavatel Kuej Min-chaj, který záhadně zmizel loni na podzim, se objevil v čínské televizi. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zprávu čínské agentury Nová Čína. Kuej je spolumajitelem nakladatelství Mighty Current, které se specializuje na knihy kritizující čínskou komunistickou vládu. Po něm zmizeli a stále se pohřešují další čtyři knihkupci spolupracující s tímto nakladatelstvím, což vzbudilo obavy, že je unesli agenti čínské tajné služby.

Kuej Min-chaj v čínské televizi. foto: TwitterReprofoto

Záhada ztracených knihkupců. V Hongkongu zmizeli kritici komunistů, mezi nimi i Brit

„Dobrovolně se vracím, rozhodl jsem se nést osobní zodpovědnost,“ řekl rozrušeně v čínské televizi Kuej, který byl naposledy viděn v říjnu ve svém prázdninovém sídle v Thajsku.

Podle agentury Nová Čína se Kuej sám vzdal policii v říjnu poté, co byl od srpna 2006 na útěku. Kuej byl v minulosti odsouzen ke dvěma letům vězení s dvouletou podmínkou za to, že před 11 lety opilý zabil autem studentku ve východočínském městě Ning-po. Nyní je podle agentury Nová Čína podezřelý z dalších trestných činů.

„Ačkoli mám švédské občanství, cítím se být Číňanem. Doufám, že Švédsko bude respektovat mé rozhodnutí a nechá mě vyřešit mé problémy,“ řekl Kuej v čínské televizi. Začátkem měsíce švédské ministerstvo zahraničí oznámilo, že řeší jeho zmizení s čínským velvyslancem ve Švédsku.

„Kde je Li Po?“ Demonstranti s protestními transparenty a portréty...
Causeway Bay Book, jedno ze zavřených knihkupectví.

Mého otce unesli, namítá dcera

Agentura Reuters uvedla, že Kueje není možné kontaktovat a že není jasné, zda má právníka. Jeho dcera Angela, která žije v Británii, řekla, že nové informace čínské tisové agentury nemůže potvrdit. Ale je stále přesvědčena, že jejího otce unesli a že to souvisí s jeho zaměstnáním.

Čtyři pohřešovaní knihkupci, z nichž jeden má britské občanství, zmizeli v Hongkongu v prosinci. Bojovníci za lidská práva obviňují Peking, že nechal knihkupce unést z Hongkongu do pevninské Číny. Někdejší britská kolonie Hongkong se sice v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, ve srovnání s pevninskou Čínou má ale stále jistou autonomii i svobodu slova.

Zatýkání podle seznamů. Čekají nás temné časy, říká bojovník za svobodu Hongkongu

Pohřešovaní jsou zaměstnanci či spolumajiteli knihkupectví Causeway Bay, jež spadá pod nakladatelství Mighty Current a prodává materiály kritizující vedení v Pekingu. Často zveřejňuje informace o soukromém životě čínských vůdců a jejich rodin. V pevninské Číně jsou tyto materiály zakázány, ale čínští turisté je při návštěvě Hongkongu vyhledávají.

ŠESTICE ZMIZELÝCH

  • Gui Minhai (Kuej Min-chaj) (51): zmizel v říjnu 2015 během pobytu v Thajsku. Švédský občan narozený v Číně vlastní vydavatelství Mighty Current, jehož činnost se nelíbí ústřední vládě v Pekingu.
  • Lui Bo (Luej Po): naposledy spatřen v pevninské Číně, severně od Hongkongu, v říjnu 2015. Generální ředitel Mighty Current.
  • Cheung Jiping (Čang Ťi-pching) (32): naposledy spatřen na pevninské Číně v říjnu 2015. Obchodní ředitel Mighty Current.
  • Lam Wingkei (60): naposledy spatřen v Hongkongu v říjnu 2015. Provozní knihkupectví Causeway Bay.
  • Lee Bo (Li Po, Paul Lee) (65): zmizel v Hongkongu na konci prosince 2015. Jeden z majitelů knihkupectví Causeway Bay a držitel britského pasu. Jeho manželka na začátku ledna oznámila, že s ním navázala kontakt.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!