Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Znovu řecké drama a Trump kontra ruské plány

Názory

  13:13
Wolfgang Münchau v komentáři pro Financial Times píše, že nově obnovené drama s pomocí Řecku symbolizuje neochota Evropy, a dokonce i Řecka přiznat si pravdu. Možná to není hlavní příčina řecké krize, ale rozhodně je to podstatný faktor .

Protestují Řek utírá slzy do kapesníčku v podobě 50 euro. foto: Reuters

Pravdu říká MMF, když ve své poslední zprávě konstatuje, že řecký dluh ve výši 179 procent HDP není udržitelný. Evropané nemají takovou otevřenost rádi. Němci protestují, Evropská komise protestuje, ale dokonce i samo Řecko protestuje. Všichni chtějí pohádku o udržitelnosti řeckého dluhu vyprávět o něco déle.

Pohoršení v Evropě vyvolalo i to, když MMF přiznal rozpory. Část ředitelů nesouhlasila se závěrem fondu. Všechno to ale byli Evropané a ti už v MMF nemají většinu.

Münchau očekává zhoršení situace poté, co prezident Trump pošle do MMF své nové zástupce. MMF pravděpodobně opustí řecký záchranný program úplně a nechá mizerný management této krize na Evropanech.

Poslední velké řecké drama jsme měli v červnu 2015. Tehdy se řecký premiér Alexis Tsipras zavázal k vytváření primárního přebytku (po odečtení splátek dluhu) ve výši 3,5 procenta HDP. Nikdy se tomu nepřiblížil a nikdy se ani nepřiblíží, protože to jednoduše nejde.

Další nevyřčená pravda je, že Německo nikdy Řecku dluh neodpustí. Německý parlament je proti a po zářijových volbách odpůrců takového kroku v Bundestagu jenom přibude. Ve vládě (a v parlamentu) navíc dost možná bude od září FDP, která rovnou žádá odchod Řecka z eurozóny. A v parlamentu bude i AfD, která pro jistotu žádá odchod Německa z eurozóny.

Chybu udělal rovněž řecký premiér, když se před dvěma lety spojil s EU proti MMF – jediné instituci, která žádala odpuštění dluhu.

Moje poznámka: Potom se nedivme, že mnozí vlivní lidé kolem Trumpa počítají s rozpadem eurozóny, nebo dokonce celé EU.

...

John Lloyd píše na Reuters o průzkumu Chatham House, který analyzoval postoje 10 000 lidí v celkem deseti evropských státech. Docela jasně z něj vyplývá, že většina Evropanů si nepřeje imigraci z muslimských zemí. Takže většina Evropanů by jistě uvítala opatření, která dekretem vyhlásil Donald Trump a která nyní čelí výhradám amerických soudů.

55 procent obyvatel EU je přesvědčeno, že „veškerá migrace z muslimských zemí má být zastavena“. 25 procentům je to jedno nebo nevědí a 20 procent je proti.

Pouze ve Španělsku a Británii si to většina lidí nemyslí, ale myslí si to 71 procent lidí v Polsku a těsná většina v Německu a Rakousku.

Co se Trumpova „zákazu“ týče, podle průzkumu Reuters s ním souhlasí 49 procent Američanů a 41 procent s ním nesouhlasí. Amerika má nyní vládu, která chce zdůrazňovat muslimskou vazbu na terorismus.

MACHÁČEK: Nakolik bude Trump deregulovat bankovní sektor

Průzkumy také ukazují, že migraci odmítají méně vzdělaní a chudší. Potíž ale je, že i bohaté země s vysokou úrovní vzdělanosti jsou domovem silných extrémně pravicových stran – Rakousko, Nizozemsko, Dánsko, Švédsko. Volby v Nizozemsku jsou již v polovině března, a Strana pro svobodu Geerta Wilderse dokonce vede. Wilders říká, že nemá nic proti muslimům, jenom „nenávidí jejich náboženství“. Otázkou zkrátka je, zda odpůrci migrace povedou populistické strany k vítězství. Ultrapravicové strany jsou označovány také jako populistické, což je má kategorizovat ve smyslu, že jsou mimo mainstream. Připustit si, že jsou některé jejich agendy a politiky také „populární“, je pro liberální mainstream mnohem těžší.

...

Většinou zde citujeme články kritické vůči Trumpovi. Takže změna. Peter Apps si všímá toho, jak zvolení Trumpa už nyní viditelně posiluje NATO i celý systém evropské bezpečnosti.

Dokonce i obavy z toho, že by Trump mohl s Rusy uzavřít nějaký obchod, který nechá evropské členy NATO na holičkách, vedou k tomu, že evropské státy začínají brát svou bezpečnost skutečně vážně. Článek je takový poněkud přepjatě optimistický, ale na závěr píše autor důležitou věc.

Podle něj si Rusové naplánovali „deeskalační doktrínu“, úder pomocí jedné atomové bomby namířené na jedno město, na jednu základnu, jednu velkou loď apod. Došlo by k zastrašení Západu, který by se pak stáhl z konvenčního konfliktu. Rusové si mysleli, že předvídatelnější americký prezident by si vybral možnost neodpovídat na takový jeden útok rozpoutáním armagedonu vlastní jadernou odpovědí. S ničím takovým ale u Trumpa počítat nelze.

Trump není oblíbencem většiny evropských obranných expertů. To ale podle autora neznamená, že nemůže vyvolat pozitivní efekty.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!