Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zoufalá žena postřílela bojovníky Talibanu. Mstila se za zabitého syna

Afghánistán

  6:00
Vyděšeně sledovala, jak se její nejbližší brání přesile útočících talibů. Když se však pod výstřely radikálů zhroutil její syn, strach vystřídala zuřivost a Rezagul se vrhla do bitvy za život svého dítěte. „Střílela jsem na každého, kdo se přiblížil. Zabila jsem jich tak deset,“ vzpomíná.

„Střílela jsem na každého, kdo se přiblížil,“ líčí Rezagul v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. foto: RFE/RLReprofoto

Přichází zahalená do černé a na první pohled působí křehce - než si všimnete dlouhé pušky, kterou drží v rukou. A když usedá na zem, odkud pak líčí své zážitky, pod tmavou látkou, která kolem drobného těla splývá, problesknou nohavice červených kalhot. Letmý okamžik, který bezděky symbolizuje její příběh.

Popadla jsem zbraň a začala střílet

K TÉMATU:

„Začalo to kolem páté ráno. Útočili kalašnikovy, ručními granáty a dalšími zbraněmi,“ popisuje Rezagul v rozhovoru s korespondentem Rádia Svobodná Evropa den, kdy se kontrolní stanoviště vedle jejího domu stalo terčem desítek ozbrojenců radikálního hnutí Taliban. Jeden z mnoha opěrných bodů bezpečnosti v afghánské provincii Faráh v tu dobu střežili pouze čtyři policisté. Dva z nich byli Rezagulini nejbližší - manžel a starší syn.

Rezagul a její dcera, snacha a mladší syn bezmocně přihlíželi, jak se čtveřice mužů ze všech sil pokouší ubránit drtivé přesile. Policisté čelili radikálům statečně, pak však jeden z nich padl, shodou okolností právě Rezagulin syn. Smrt dítěte přiměla Afghánku k zoufalému odporu: sama se chopila zbraně a vrhla se do boje proti útočícím talibům. Zbytek rodiny ji následoval.

„Byla jsem tak rozzuřená, že jsem popadla zbraň a začala po nich střílet. Střílela jsem na každého, kdo se přiblížil,“ popsala Rezagul. „Musela jsem jich zabít tak deset,“ odhaduje. „Pomáhala jsem jim (policistům) nabíjet kalašnikovy. A taky jsem házela granáty. Můj manžel zahynul jako mučedník,“ doplňuje Rezagulina snacha Fátima.

Podle slov obou žen trvala dramatická bitva o kontrolní stanoviště až do pozdního večera, kdy se radikálové stáhli. Na bojišti po nich zůstalo 27 mrtvých. Hrstce statečných lidí se podařilo ubránit před mnohonásobně silnějším agresorem, byť za cenu obrovské osobní tragédie i ztráty domova. „Přišli jsme o všechno: o peníze, nádobí, okna, všechno lehlo popelem, všechno srovnali se zemí. Ale stanoviště jsme ubránili,“ říká Rezagul pyšně. Spolu se svou rodinou teď žije v malém domku z hliněných cihel - útočišti, které jim poskytly úřady. 

Místní udatné obránce oslavují. „Výjimečná odvaha,“ chválí je provinční policejní náčelník Abdul Razak Jakúbí. Ocenil přitom hlavně „statečné afghánské ženy“.

PSALI JSME:

K fiasku se Taliban nepřihlásí

Útok, který se odehrál v pondělí 17. listopadu, je podle úřadů součástí rozsáhlejší ofenzivy Talibanu, jíž se militantní uskupení pokouší využít rozvrácené bezpečnostní situace v zemi k posílení svých pozic. Guvernér oblasti zpravodaji Svobodné Evropy sdělil, že radikálové v tu dobu napadli také sídlo regionální vlády a policie, stejně jako několik dalších kontrolních stanovišť. Na útocích se podle něj podílelo asi 700 ozbrojenců.

Taliban, který se pod své bojové akce obvykle hrdě a nahlas podepisuje, k incidentu zatím mlčí. Místní úřady však podotýkají, že to není nijak překvapivé - zmínkám o nezdařených operacích, které místo vítězství skončily fiaskem, se prý hnutí rádo vyhýbá.

Autor: