Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Jezte kytky, kouření na vrcholové úrovni a boty Číňanovi

Česko

  20:22
Stíhačky ve vzduchu, baterie děl pálí do vzduchu, další vojáci a policisté se srocují v centru Prahy. Ne, to není válka, ale příjezd velkého přítele České republiky, čínského prezidenta do naší zlaté matičky... Ale nebojte se, nakonec se projde v parku a možná nám dá medvídka pandu.

Johan Cruyff na MS 1974. foto: ČTK/AP

Kouzlo je v jednoduchosti. Justiční systém je mimojiné založen na tom, že nikdo předem neví, jaký soudce o něm bude rozhodovat. To má zaručit nezávislost a hlavně to, že kauzu nedostane váš známý nebo někdo, koho předem ovlivníte. A víte jak například obelstít systém přidělování žádostí o podmínečné propuštění? používal ho chomutovský soudce Ivan Novák s advokátem Josefem Douchou.

Obviněné v kauze údajného podplácení na chomutovském soudu - advokát Josef Doucha a soudce Ivan Novák.

V Chomutově o podmínečných propuštěních rozhodují tři soudci. „Je tedy zřejmé, že pokud si konkrétní soudce zjistí, kdy byla podána poslední žádost a kdy je tedy na řadě, může si zajistit, aby konkrétní věc byla přidělena jemu. Ideálním postupem je zjistit si na konci pracovní doby podatelny stav žádostí a poté zajistit, aby zájmová žádost byla podána následující pracovní den jako první,“ popisují vyšetřovatelé v šestistránkovém obvinění.

Telefony, maily, schůzky u kebabu. Soudce Novák z policie strach neměl

Novák tak dal Douchovi echo, že je na řadě, a v pondělí 14. prosince Malinovu (odsouzenému, kterého Doucha zastupoval) žádost o propuštění přinesl jeho syn hned, jak podatelna otevřela. Dokument 14. prosince skutečně přistál na Novákově stole. Soudce v něm nicméně odhalil formální nedostatky, a tak Douchu soukromým e-mailem instruoval, aby je odstranil.

To bude sláva!!

Takovou slávu ještě Praha nezažila. Tedy alespoň podle toho, co vše se chystá na návštěvu čínského prezidenta. Prezident Miloš Zeman udělal asi opravdu vše co lze.

Na Pražském hradě bude přivítán při zvláštním ceremoniálu s mimořádnými vojenskými poctami. Na jeho počest bude vypáleno 21 dělostřeleckých salv. Naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech.

Čínský prezident Si Ťin-pching během vojenské přehlídky v Pekingu.

Prezident Si Ťin-pching dostane od Zemana boty jako připomínku na dárek, který hlavní představitel Číny dostal jako dítě od svého otce. Na společné večeře pak chystají hradní kuchaři speciality ze zvěřiny i dezert v podobě piána.

Letadlo Si Ťin-pchinga by také mohly při přeletu nad Českem doprovázet české stíhací letouny.

Čínský prezident přiletí v pondělí do Česka nebo Československa vůbec poprvé. Protokoláři se proto při plánování přijímacích ceremonií i průběhu samotné návštěvy nemohli inspirovat v minulosti. Čínský prezident bude v úterý uvítán na třetím hradním nádvoří. Dosud byli hosté obvykle vítáni na prvním nádvoří.

Čínský prezident od Zemana dostane boty. V Praze ho přivítají výstřely z děla

Ceremoniál bude specifický i vypálením čestných 21 salv. Tato zvyklost prý vznikla v námořnictvu. Když se válečná loď blížila do cizího přístavu, vypálila salvu ze všech svých děl, aby dala najevo, že jsou prázdné. Protože lodě mívaly na každé straně deset děl, společně se signálním dělem jich bylo 21. Zvyk se začal časem používat pro přivítání významných návštěv.

Frajer s cigaretou

Vyjít schody nebo popoběhnout s nákupem s cigaretou v puse je nadlidský výkon. Navíc dnes v bezcigaretové době téměř nemyslitelný. Ale byly doby a byli frajeři, kteří patřili ke špičkovým sportovcům a zároveň si neodpustili svou oblíbenou cigaretku. Patřil k nim dnes zesnulý Johan Cruyff.

Vzpomínky Uhrina na Cruyffa: ‚Trenére, Johan sedí v kabině a kouří‘

Když Barcelona v dubnu 1992 dorazila do Prahy k utkání Ligy mistrů, tehdejší sparťanský trenér Dušan Uhrin před zápasem svému protějšku povídá: „Johane, víš, že jsem proti tobě stál v době, když jsi ještě hrál?“ Cruyff se usmál. „A určitě jsem vám dal gól, že jo.“

Po návštěvě ve sparťanské kabině se zase vydali sparťané do té barcelonské. Pro podpisy Cruyffa. „Byl ochotný, milý, strašně skromný kluk,“ vybavuje si Uhrin.

Johan Cruyff.
Johan Cruyff se trefuje do sítě Brazílie.

„Když se kluci vrátili s podpisy, povídají mi: Trenére, Cruyff tam seděl a kouřil. Přímo v kabině. Byli z toho paf,“ líčí Uhrin. „Když jsme se pak po letech na Spartě s Cruyffem potkali, tak jsem mu všechno vyprávěl.“

Abychom ale byly féroví. Slavný fotbalista zemřel na rakovinu plic....

Sedmikráska se šesti

„Skutečně jedovatých rostlin u nás moc není a poměrně všeobecně se ví, které to jsou. Hodně z nich patří například do čeledě pryskyřníkovitých – třeba sasanky, blatouchy, oměje. A často nás od konzumace odrazují hořkou nebo trpkou chutí. Každá botanická skupina má určité portfolio látek, které se objevují v různých poměrech a variantách v různých částech rostlin, takže chutnají podobně. Záleží na množství: prostě toho nesmíte sníst moc, spíš jen tak ochutnávat.

Květiny - ilustrační foto

Takový květ řebříčku je sice hořký a na louce vám nebude chutnat, ale když jich dáte pár do nudlové polévky, bezvadně ji to oživí. Nebo čeleď brukvovitých, kam patří i ta příbuzná kapusty ředkev ohnice, kterou jsem vám dala ochutnat na úvod, je fantastická. Z té se dá jíst všecko, má to takovou trochu štípavou chuť. Například mladé listy hořčice seté mají podobnou štiplavou chuť jako semínka, z nichž se pak dělá hořčice,“ říká Jana Vlková, která jí kytky.

Autorka květinové kuchařky: Kytičky jsou součást salátu, k jídlu kompozičně patří

Válka bude dlouhá...

„Nepřítel je silný a mocný, my jsme slabí a chudí. Válka bude dlouhá. Naším jediným hlasem je revoluční džihád ve jménu Alláha.“ Autorem těchto slov je muž, z jehož ideologie a strategie vychází i teroristé z takzvaného Islámského státu: abú MusabSúrí, zvaný také Syřan.

Abú Musab Súrí: otec manuálu na džihád v Evropě, ‚měkkém podbřišku Západu‘

Právě tento islamista, narozený v roce 1958 v syrském Aleppu, je považován za autora myšlenky džihádu prováděného samostatnými nezávislými buňkami či jednotlivci, kteří mají za cíl vyvolat v Evropě občanskou válku. Své myšlenky shrnul Mustafa Sitt Marjam Nasar, jak zní jeho pravé jméno, v 2500stránkové knize Výzva ke světovému islámskému odporu.

Abú Musab Súrí, zvaný také Syřan, vybízel k útokům na Evropu, která je podle něj „měkkým podbřiškem“ Západu.

Syřan už mezi radikálními islamisty patří k veteránům. Francouzský deník Le Figaro, který přinesl po útocích v Paříži jeho portrét, připomněl jeho angažmá při povstání Muslimského bratrstva v Hamě, které v roce 1982 krvavě potlačil tehdejší syrský vůdce Háfiz Asad.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...