Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: propletená kauza Horská služba, hrozící uhlobaron a odchod hudebního hrdiny

Evropa

  20:25
PRAHA - Obvinění náčelníka Horské služby Jiřího Brožka je pouhou epizodou v mnohem rozsáhlejší kauze dotačních podvodů. Policie kvůli nim obvinila osm firem či organizací a 12 osob, které měly kvůli čachrům s evropskými penězi způsobit škodu 13 milionů korun. Jak zjistil server Lidovky.cz, nejde však zdaleka o konečný účet, kriminalisté se chystají stíhání rozšířit.

David Bowie, Z výstavy v berlínském centru Martin Gropius Bau, 2014. foto: Martin Gropius Bau

Policie stíhá šéfa Horské služby. Kvůli dotačnímu podvodu

„Kauza kolem Horské služby je jednou z věcí, která je vyšetřována v rámci trestního stíhání pro podezření ze spáchání trestných činů dotačních podvodů a poškození finančních zájmů Evropských společenství s celkovou nyní vyčíslenou škodou přibližně 13 milionů korun. Z této škody je 85 procent financí Evropské unie a 15 procent z rozpočtu České republiky,“ potvrdila informace serveru Lidovky.cz královéhradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

V centru rozsáhlé kauzy stojí 48letý muž z Hradce Králové, jehož policisté zadrželi loni v září. Hned poté putoval do vazby, odkud se dostal až zkraje letošního ledna. „Kromě něj jsou obviněny další tři fyzické osoby, které se podílely na vypracování projektů, podávaly žádosti a působily ve prospěch tohoto hlavního organizátora. Zbytek obviněných představují statutární zástupci (jeden z nich je náčelník Horské služby, pozn. red.),“ přiblížila Ježková.

Propletená je i další kauza, kterou server Lidovky.cz sleduje. Musel to být někdo přímo zevnitř. A ten někdo jako jediný utvrdil policii v tom, že v kauze kolem exsenátora Tomáše Kladívka (ODS) figurovaly úplatky. I tak ale státní zástupce výpověď utajovaného svědka, kterému detektivové dali přezdívku Tomáš Hrdlička, hodnotí velmi opatrně.

Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata,...

Kreativitu při vymýšlení názvů policejních akcí prokázali vyšetřovatelé například už v kauze Rath. Utajená akce kolem bývalého hejtmana Středočeského kraje tehdy nesla název Důvěra. A podobně tomu bylo i při nedávné olomoucké razii, která kromě podnikatelské sféry zasáhla i tamní policejní špičky. Akce Vidkun tehdy odkazovala na norského vlastizrádce a zradu z vlastních řad.

A hravost detektivů se projevila i při vyšetřování možné korupce ve státním podniku Řízení letového provozu. Případ, ve kterém figuruje i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko, totiž policii pomohl mimo jiné rozkrýt také utajený svědek.

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek).

U svědků zůstaneme. Ty shání i Antonín Koláček. Dva roky poté, co jej se skupinou uhlobaronů poslal švýcarský soud v Bellinzoně v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) nepravomocně na 52 měsíců do vězení, se známý vyznavač buddhismu pustil do své obrany.

Koláček podal trestní oznámení a shání svědky, kteří by mu dali za pravdu. Jedním z nich je i tajemný bankéř Camillus Braxator, který má silné konexe na české politiky a finančníky. Vedlo jej k tomu prý několik důvodů. Zaprvé, rozhodování švýcarských soudů se vleče a ani po více než dvou letech není známo, kdy zasedne odvolací soud.

A protože soudů není nikdy dost, průběh jednoho jsme sledovali i on-line. Konenčně totiž zasedl ten, který řeší Vladimíra Dbalého, “kouzelníka“ z Nemocnice Na Homolce. Dbalý se při svém projevu ostře pustil do žalobce Zdeňka Matuly, kterého přirovnal k nechvalně známému prokurátorovi z 50. let Karlu Vašovi. Soudkyně ho však okamžitě napomenula. „To není na místě, takto nebudete mluvit o státním zástupci,“ utnula Dbalého palbu. Lékař dokonce plánoval přednést Matulův psychologický profil. Raději od něj ale po zásahu soudkyně upustil.

Vladimír Dbalý, bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce.
Obžalovaní v kauze bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Pondělí ale bohužel nepřineslo jen soudničky. Ráno přilétla smutná zpráva z hudebního nebe. Do něj totiž zamířil pan muzikant. „David Bowie po 18 měsících statečného boje s rakovinou dnes zemřel pokojně, obklopen svou rodinou. I když mnozí z vás budou z této ztráty zarmouceni, žádáme vás, abyste respektovali soukromí rodiny v době jejího smutku,“ uvedla rodina.

David Bowie na koncertě v Bell Center v Montrealu, 2003.

Deset nesmrtelných songů Davida Bowieho si můžete připomenout zde. Vzpomínku na berlínskou výstavu hudebního génia pak zde. Recenzi posledního alba napsal Pavel Klusák. „Vyrostl jsem na Bowieho hudbě. Je to obrovská ztráta“, napsal britský premiér David Cameron.

A tohle je asi nejslavnějšího Bowieho duet - s dalším geniálním, ale také bohužel již zesnulým pánem.

Odpočívejte v pokoji, pane Bowie.