Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Němci čelí invazi mývalů. Zvířata ničí kabely a střešní tašky

Svět

  21:04
BERLÍN - Přímo v srdci Německa u hesenského města Kassel vysadil v roce 1934 jistý zoologický nadšenec dva mývalí páry, aby „obohatil“ místní faunu. Povolení dostal od nejvyššího lovčího třetí říše maršála Hermana Göringa. Po necelých 80 letech běhá po Kasselu a jeho předměstích přes 100 tisíc jejich potomků.
Mýval

Mýval foto: Shutterstock

V Kasselu, ale i v dalších německých městech představuje přítomnost těchto drobných šelem často problém. Mývalové rádi koušou do kabelů a izolačních materiálů, ničí střešní tašky či okapy.

Na radnici v Kasselu proto mají už několik let na mývaly zvláštní odbor. Jsou ale lidé, kteří je přesto mají rádi, a dokonce je i krmí, i když je to zakázané. Pokud s tím najednou přestanou, mají problém, protože mývalové se své potravy dál drze dožadují a chodí otravovat až ke dveřím. V německých lesích nemají přirozeného nepřítele, podle dolnosaských myslivců dokonce vyhánějí lišky z jejich nor. Nejsou tu vlci a pumy, které pro mývaly představovali jediné nebezpečí, když ještě byli doma, v lesích Severní Ameriky. 

ČTĚTE TAKÉ:

V současnosti tak vykrádají ptačí hnízda a začínají tím likvidovat celé populace v ptačích koloniích v Dolním Sasku, Meklenbursku a Braniborsku. „Tato zvířata jsou zde velice rozšířená,“ potvrzuje také Heinrich Wisselmann, myslivec ze spolkového země Severní Porýní-Vestfálsko. Biolog Ulf Hohman se výzkumu mývalů věnuje 12 let, z toho tři roky v Kasselu. Počet mývalů v Německu odhaduje na jeden milion. Z Německa se mývalí populace už rozšířila do sousedních zemí – do Francie, Švýcarska, Rakouska, Polska a Česka.

A bude se podle něj šířit ještě dál. Specifické pro tuto explozi je, že se tyto malé šelmy často stahují i do městských aglomerací. Je tu pro ně mnohem dostupnější potrava, v každé popelnici, kterou mýval vyrabuje za pár vteřin, se nějaká najde. 

Hotovým pokladem jsou pak pro ně zahradní komposty. Naprostou většinu obyvatel Kasselu žití v sousedství těchto malých šelem vůbec netěší. Jsou všude. Dá se říci, že každá zahrada má svého mývala nebo v horším případě svou mývalí rodinku. Expert na mývaly Franz Becker říká, že už je odchytával i přímo na náměstí Königsplatz v centru města. Setkává se s nimi denně. Nejčastěji je vyhání ze zahradních altánků a kůlen, ze střech rodinných domů. Kassel lze bezpochyby označit za hlavní německé mývalí město. Mezi okrajem lesů a městským centrem je totiž souvislá příměstská aglomerace, parky, rybníky a celé čtvrti domů se zahradami.

Tisícovka v Berlíně

Stejné, pro mývaly přímo ideální prostředí, nabízí i Berlín. V něm se mývalové objevili o něco později. Když nebylo v chovné farmě nad Berlínem na konci války pro ně žrádlo, majitel je vypustil. Ale jejich přítomnost ve městě, které zabírá plochu přes devět set čtverečních kilometrů, pravděpodobně nezaznamenáte.

Podle radního pro životní prostředí Derka Ehlerta jich je dnes v Berlíně něco kolem tisícovky. Média upozornila, že mýval není jediným novým zvířecím druhem, který se během posledních desetiletí v Německu usadil. Je jich mnohem více. Mývalí „invaze“ je však nyní zřejmě nejviditelnější.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!