Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Otec znásilněné Indky prozradil její jméno. Útočníci se brání trestu

Svět

  14:30aktualizováno  18:05
DILLÍ - Třiadvacetiletá oběť hromadného znásilnění v Dillí by měla dodat kuráž ostatním obětem sexuálního násilí. Uvedl to otec dívky s tím, že chce zveřejnit dceřino jméno. Dva ze šestice obviněných mezitím oznámili, že se chtějí v případu svědčit ve jménu státu. Indické právo totiž v případech, kdy je složité shromáždit důkazy, umožňuje, aby obviněný čin potvrdil jako svědek. Na oplátku pak dostane lehčí trest.

Protesty před soudem v Dillí. foto: Reuters

Zoufalý pokus vyhnout se trestu jim však zřejmě neprojde. Vzhledem k brutalitě útoku to podle odborníků citovaných listem The Hindu nebude možné.

Otec zesnulé studentky v neděli uvedl, že chce zveřejnit identitu své dcery. "Chceme, aby svět znal její skutečné jméno," řekl britskému listu Sunday People a dodal, že jeho dcera se jmenovala Džjoti Singh Pandejová. Identifikace obětí sexuálních zločinů je přitom v Indii zakázána zákonem.

Rentgenové oči indických mužů

To se ale může změnit: ministr školství Šaší Tharúr už ve čtvrtek uvedl, že by rád po zesnulé dívce pojmenoval zákon zpřísňující tresty za sexuální násilí páchaném na ženách. "Říkám si, komu slouží pokračující anonymita oběti hromadného znásilnění v Dillí. Proč nezveřejnit její jméno a neuctít ji jako skutečnou osobu s vlastní identitou?" uvedl Tharúr na sociální síti Twitter. "Jestliže proti tomu nebudou její rodiče nic namítat, měl by být vzdán hold a měl by po ní být pojmenován nový zpřísněný zákon o znásilnění. Byla lidskou bytostí, která má jméno. Nikoli jen symbolem," citovala indického politika BBC.

Přítel dívky promluvil

Televizní stanice Zee News odvysílala rozhovor s přítelem mrtvé studentky. I když mužovo jméno neuvedla, jeho nezakrytá tvář by mohla vést k identifikaci oběti. Indická policie proto stanici začala stíhat.

Přítel zesnulé studentky promluvil. I když televizní stanice nezveřejnila jeho jméno, tvář mu nezakryla.

Studentka medicíny jela 16. prosince do kina se svým přítelem, když je v autobuse přepadla skupina mužů. Znásilnili ji a oba zbili železnými tyčemi. Poté je vyhodili z jedoucího autobusu. Indka utrpěla vážná zranění, nejprve ji několikrát operovali v Indii, pak ji převezli do Singapuru. Začaly jí ale selhávat životně důležité orgány a ona nakonec svým zraněním podlehla.

Odvaha pro ostatní oběti
"Moje dcera neudělala nic špatného. Zemřela, když se snažila ubránit," citovala nešťastného otce BBC. "Jsem na ni pyšný. Zveřejnění jejího jména dodá kuráž dalším ženám, které přežily podobné útoky. Moje dcera jim dodá sílu," dodal Ind.

Pět obžalovaných v pondělí poprvé stane před soudem. U šestého se stále zkoumá, zda je skutečně nezletilý. Obviněni jsou z vraždy, znásilnění, únosu a dalších zločinů. Případ pak má být projednán ve zrychleném procesu. Hrozí jim trest smrti oběšením, který se v Indii vynáší jen ve výjimečných případech.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...