Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zpronevěřil církevní miliony, půjde na sedm let do vězení

Česko

  11:45aktualizováno  14:10
PRAHA - Za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické má jít její bývalý vedoucí ekonom Vladimír Prokop na sedm let do věznice s ostrahou. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud s tím, že obžalovaný má navíc církvi nahradit škodu 3,6 milionu korun. Zbytek peněz u něj policie našla v hotovosti.

Vladimír Prokop u soudu. foto: ČTK

Bývalý vedoucí ekonom církve podle žalobců neoprávněně převedl peníze z účtu organizace na tři svá bankovní konta.

Muž pracoval v hlavním centru církve v pražské Jungmannově ulici od léta loňského roku. Podle spisu začal zpronevěřovat peníze v polovině prosince a pokračoval v tom zhruba měsíc. Církev tak připravil o finanční prostředky od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce. V pátek 23. ledna prý ze zaměstnání bez vysvětlení odešel, v pondělí už se tam nevrátil a od té doby po něm pátrala policie.

Zadržela ho až v polovině března. Doma měl v igelitových taškách přes šest milionů korun, zbytek utratil.

Podle znalců spadá sedmatřicetiletý Prokop svou inteligencí do pásma slabšího průměru a projevuje se asociálně. Ke zpronevěře se přiznal.

"Upřímně a plně toho lituji, jsem rád, že jsem mohl církvi většinu prostředků vrátit a doufám, že mi zbytek umožní splácet. Chci se tu veřejně zavázat k tomu, že už zákon nikdy neporuším," přečetl dnes z papíru své prohlášení.

U soudu uvedl, že za dva miliony koupil byt své matce, za další peníze si pořídil auto nebo je utratil za dárky pro přítelkyni. S tou se seznámil loni v létě přes internet. Na podzim se s ním rozešla, muž se ale vztah snažil zachránit. Těsně před Štědrým dnem jí věnoval šperky v hodnotě 100.000 korun, její dceři údajně koupil notebook a další elektroniku. Ani to ale nepomohlo - žena sice dárky přijala, o Vánocích s ním už ale odmítla mluvit. Ve své dnešní výpovědi uvedla, že Prokop byl velmi fixovaný na svou psychicky nemocnou matku.

Na vztah obžalovaného s matkou poukázal v závěrečné řeči i jeho advokát Vítězslav Menšík: hlavním motivem činu jeho klienta prý bylo to, aby matce zajistil slušné bydlení. Prokopa označil spíše za "velké dítě" než za zločince nebezpečného pro společnost. Poukázal také na to, že církev udělala chybu, když si při přijímacím pohovoru nevyžádala od Prokopa výpis z trestního rejstříku - muž byl přitom v té době v podmínce kvůli podvodům a zároveň jej krátce předtím propustili z vazby, kde byl kvůli obvinění z dalšího podobného trestného činu.

Státní zástupkyně Taťána Zmatlíková uvedla, že hlavním Prokopovým motivem byla zištnost, a navrhla mu trest při horní hranici sazby, která činí 12 let. Soudce Bohuslav Horký pak uložení relativně mírného sedmiletého trestu odůvodnil tím, že Prokop dostal již v minulosti za podvody souhrnný pětiletý trest vězení, který si ovšem ještě nezačal odpykávat, a desetiletý zákaz činnosti v bankách. V současné době tráví za mřížemi 30 měsíců kvůli dalšímu podvodu.

Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Jak Prokop, tak i státní zástupkyně a právník poškozené církve si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Náměstek synodní kurátorky církve Pavel Stolař novinářům po vynesení verdiktu řekl, že církev je s vývojem případu spokojena. Větší část prostředků už totiž dostala zpět a soudce dnes navíc uvedl, že jí později přizná k vrácení i hmotné věci, které Prokop za zpronevěřené peníze nakoupil a které poté zabavila policie.

Autoři: ,