Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zrušte babyboxy, vzkázalo Česku OSN

Česko

  17:27
ŽENEVA/PRAHA - Výbor OSN pro práva dítěte kritizoval Česko za velký počet dětí v dětských domovech a ústavech a za to, že tam pobývají dlouho. Doporučil českému státu, aby podporoval rodiny a rozšířil pěstounskou péči.
Babybox - ilustrační foto.

Babybox - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Vyzval také k uzavření baby boxů, protože podle něj odporují mezinárodní Úmluvě o právech dítěte. ČR by měla mimo jiné urychleně přijmout i opatření k integraci romských či postižených dětí.

Představitelé některých neziskových organizací s výtkami souhlasí. Ani podle nich Česko v prosazování práv dětí příliš nepokročilo. České ministerstvo práce chystá v systému péče o děti změny. Česko ratifikovalo Úmluvu o právech dítěte před 20 lety. I když diplomaté OSN v nové zprávě ocenili, že ČR mnohá opatření přijala, výtek uvedli mnohem víc než pochval. Vadilo jim také to, že český stát mnohá jejich dřívější doporučení nerespektoval, nebo je prosadil jen částečně.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle OSN je péče o děti v Česku roztříštěná mezi několik úřadů. Diplomaté doporučili, aby se sjednotila. Obávají se i toho, že se ustanovení úmluvy dostatečně neprosazují. Měla by proto podle nich vzniknout instituce, která by na to dohlížela. Už v minulosti se zmiňovali také o postu ombudsmana pro děti. Nynější ochránce práv prý nemá dost personálu a financí na to, aby mohl stížnosti dětí řešit.

CRC také doporučil přezkoumání zákonů a jejich úpravu ve prospěch dětí. Objevit by se v nich měl třeba zákaz tělesných trestů v rodině či právo dětí na slyšení u soudu i u jiných institucí i to, aby se mohly odvolat. Na jejich názor by se také měl brát vždy ohled.

Zrušte babyboxy
Výbor poukazoval na vysoký počet dětí v ústavech a na dlouhou dobu, kterou v nich tráví. Podle údajů ministerstva práce v nich vyrůstá na 11.000 chlapců a děvčat. Česko se tak řadí v EU ke státům s nejvyšším počtem dětí v ústavní výchově. Podle zprávy není dostatečná prevence, aby v dětských domovech děti nekončily. Jako nedostatečnou hodnotí CRC pomoc rodinám v nouzi. Dostávat by prý měly třeba zvláštní dávky, aby se mohly o potomky postarat. Rozšířit by se měla pěstounská péče. Vyčlenit by se mělo víc peněz i pro sociální pracovníky, aby mohli účinně pomáhat rodinám v tísni.

STRATEGIE MINISTERSTVA

Ministerstvo práce chystá strategii péče o ohrožené a opuštěné děti. Podle ní by se měly v příštích letech přesměrovat peníze na ústavní péči právě do služeb pro rodiny v potížích a do podpory náhradních rodin. Jedním z hlavních záměrů je podle šéfa ministerského odboru rodiny Miloslava Macely omezit umísťování malých dětí do kojeneckých ústavů. Dostat by se do nich měly jen v krajním případě. Připravují se i další změny systému.

Zpráva OSN také vyzývá Česko ke zrušení baby boxů. Těchto zařízení, do nichž mohou matky anonymně odložit své novorozence, funguje už 44. Od roku 2005 v nich zdravotníci našli 50 dětí, které pak putovaly k náhradním rodičům. Podle organizátorů projektu se tak podařilo nechtěné děti zachránit. CRC ale má za to, že baby boxy odporují několika článkům úmluvy.

Stát by se místo nich měl zaměřit na "řešení příčin opouštění dětí". Měl by prý podporovat plánovaní rodičovství, poradenství či sociální pomoc při nechtěném těhotenství.

Neposílejte automaticky romské děti do zvláštních škol
OSN žádá ČR také o to, aby urychleně přijala opatření, která by zabránila automatickému posílání romských dětí do "zvláštních škol". Na to upozorňují opakovaně i aktivisté. Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 dal za pravdu skupině Romů, že je stát přeřazením do zvláštní školy diskriminoval.

Česko kritizovala i spisovatelka Rowlingová

Podle CRC by mělo Česko integrovat i děti postižené. Děti cizinců by zase měly mít nárok na péči ze zdravotního pojištění jako české děti. Cizinci, kteří se v Česku narodí, by pak měli dostat české občanství.

"Z více než 50 doporučení výboru vyplývá, že se ČR za osm let téměř nehnula z místa, a máme tedy co dohánět," uvedla právnička Ligy lidských práv Michaela Tetřevová. Podle ní stát vydává velké částky na provoz dětských domovů a ústavů, na podporu rodin pak nezbývají peníze. Podle Miroslava Prokeše ze Sdružení zastánců dětských práv se ani 20 let po svém přijetí úmluva do zákonů a praxe nepromítla. "Naprosto alarmující je, že členové výboru na zasedání konstatovali, že přes dílčí vylepšení v Česku uplatňování dětských práv dlouhodobě stagnuje a s postupující krizí se dokonce zhoršuje," uvedl Prokeš.

Situací dětí v Česku se diplomaté OSN zabývali po sedmi letech. Vyslechli si zprávy neziskových organizací. Oficiální hodnocení předložila i česká vláda. Další zprávu má ČR dodat do poloviny roku 2018.

Autor: