Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ztracený německý milionář se skrýval v Česku. Našli jej jen náhodou

Česko

  10:26
Aby člověk takzvaně zmizel ze světa, nemusí se ukrývat v Karibiku nebo amazonských pralesích. Důkazem je případ německého milionáře Georga Luxiho, který se rok a půl společně se svou družkou skrýval v Klatovech. A nebýt náhlého onemocnění, možná by německé úřady milionáře neobjevily dodnes.

George Luxi foto: Reprofoto

Zdálo se, že to bude banální případ. 5. května přivezli záchranáři do klatovské nemocnice sedmaosmdesátiletého Němce s podezřením na mozkovou příhodu. Standardně jej ošetřili, stabilizovali. Na žádost o deset let mladší družky posléze starci umožnili převoz do nejbližší bavorské nemocnice ve Zwieselu. Až do této chvíle zcela běžná praxe.
Jenže sotva sanitka překročila hranice, začaly se dít věci. „Georg Luxi je na světě! Ztracený milionář se senzačně objevil,“ hlásaly titulky největších německých deníků. Rádia a televize nezůstávaly pozadu.

Muž, který zkolaboval v Klatovech, totiž nebyl jen tak obyčejný německý penzista. Byl to bavorský multimilionář, po kterém už sedmnáct měsíců pátrali nejen příbuzní a němečtí policisté, ale i Interpol. Bez úspěchu. Zoufalým policistům nepomohlo ani vysílání německé celostátní ZDF, která v pořadu „Aktenzeichen XY – ungelöst“, jakési obdoby českého pořadu „Na stopě“, vyzvala širokou veřejnost k pomoci při hledání zmizelého. Georg Luxi a jeho družka jako by se propadli do země.

Počátek sporu

Náhlý objev Luxiho vzbudil senzaci. Ne snad proto, že si policie mohla odškrtnout ze seznamu nezvěstných jednu čárku, rozpoutal navíc celonárodní diskusi o ochraně práv starých lidí. Snad by mohl sloužit jako i námět pro hollywoodský film. Figuruje v něm „černá vdova“, která chce boháče údajně připravit o peníze. Milionářovy děti, které ji za to nenávidí. Zápletka obsahuje spletitý únos i překvapivé odhalení. Zatímco totiž Interpol pátral po Luxim až v Jižní Americe, milionář žil nerušeně třicet kilometrů od německých hranic – v západočeských Klatovech.

Abychom ale pochopili pointu, je třeba vrátit se na začátek příběhu.

Zámožný obchodník s ovocem a zeleninou Georg Luxi z bavorského Deggendorfu v roce 1969 ovdověl a záhy pro smrti manželky si k sobě nastěhoval novou družku se synem. I když vztahy mezi otcovou přítelkyní a jeho dvěma tehdy už dospělými dcerami nebyly ideální, obě strany dlouho udržovaly jakýsi klid zbraní.

To se ale změnilo po roce 2008, kdy se Luxiho dcerám Evelyn a Gabriele začalo zdát, že s tehdy dvaaosmdesátiletým otcem není něco v pořádku. Nebral telefony, neodpovídal na dopisy, a když konečně písemně odpověděl, zdálo se, že mu dopis někdo diktoval.
„Podepsal se Váš otec Georg, což nikdy předtím neudělal. Vždycky se podepisoval jako Papa,“ uvedla do policejního protokolu Evelyn.

Spolu se sestrou se tedy vydala do Deggendorfu. Nová paní domu – Maria Schmidtová – jim ale odmítla otevřít s tím, že se jejich otec prý šel projít. Ustoupila až na žádost policie. „Našli jsme otce ležet v zuboženém stavu, nepoznával nás,“ uvedla později Evelyn.
Dcery informovaly úřady, že otec zřejmě začal trpět stařeckou demencí, a protože podezíraly jeho družku ze zanedbávání péče, požádaly, aby jim byl svěřen do opatrovnictví. Rozběhla se dlouhá úřednická a soudní mašinerie.

Jenže právě v té době vyšlo najevo, že otec už před dvěma roky prostřednictvím mnichovských notářů dal své družce a jejímu synovi plnou moc k tomu, aby ho zastupovali ve všech úředních a finančních záležitostech. Zdůvodnil to pokročilým stářím a tím, že už není schopen se o sebe dál postarat. Proto se zcela svěřuje do rukou Marie Schmidtové. Družka už několik týdnů nato převedla na sebe sedm Luxiho nemovitostí i úspory v hodnotě přes milion eur.

Dcery se pochopitelně začaly bránit. Napadly převod majetku u soudu. Když pak mělo na jaře 2012 dojít k jednomu důležitému soudnímu rozhodnutí, stalo se něco, co nikdo neočekával. Georg Luxi i se svou družkou prostě zmizel.

Azyl v Česku

Němečtí důchodci se přitom neskrývali nikde v Dominikánské republice, pouze přejeli hranice do sousedního Česka. Tady nejprve bydleli v jednom z penzionů v Železné Rudě, poté údajně na Sušicku. A 26. února letošního roku přišli na recepci klatovského hotelu Sport. Recepčnímu oznámili, že shání levné dlouhodobé ubytování a z městského informačního střediska je poslali právě sem, kde 5. června Georg Luxi zkolaboval.
„Nebyl jsem u toho, ale od zaměstnanců vím, že ta paní za nic na světě nechtěla volat záchranku, chtěla místo ní přivolat taxíka, který by je převezl do Německa. A to mi přišlo hodně divné,“ říká majitel hotelu Michal Handschuh.

Němečtí důchodci se přitom neskrývali nikde v Dominikánské republice, pouze přejeli hranice do sousedního Česka.

Jenže žádný ze čtyř taxikářů, kteří se na místo dostavili, nemohoucího a nepohyblivého muže nenaložil. Všichni to odmítli s tím, že to je práce pro zdravotníky. „Paní tak nakonec přece jen přivolala sanitku, která muže převezla do nemocnice,“ vysvětluje majitel hotelu.
Epilog

Georg Luxi vypovídat nemůže. Od června leží ve vážném stavu v nemocnici. A jeho družka Maria Schmidtová opět zmizela. Není ovšem, alespoň prozatím, obviněna z žádného trestného činu. Kauza však plní stránky německých novin dál. Minulou středu rozhodl soud v Deggendorfu o tom, že opatrovnictví nad Georgem Luxim převezme dočasně úřad sociální péče, který také s pomocí policie prověří všechny okolnosti, za kterých družka milionáře a její syn získali kontrolu nad jeho majetkem. Rozsudek ale zatím není pravomocný.

Nezkrácená verze příběhu vyšla v magazínu Pátek deníku Lidové noviny

Autor: