Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zvrat v syrské válce? Asadův režim chce uzavřít příměří s rebely

Svět

  10:25aktualizováno  11:00
MOSKVA - Sýrie předala Rusku plány na uzavření příměří ve městě Aleppo, kterým zmítají tvrdé boje. Země je také připravena vyměnit si s opozicí seznamy vězňů, kteří by následně mohli být na obou stranách propuštěni. Po jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem to v pátek řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.

Vybombardované Aleppo foto: Reuters

"Informoval jsem ministra Lavrova, že jsme připraveni na výměnu vězňů s těmi, které drží protivník," řekl Mualim na tiskové konferenci. Pokud jde o příměří v Aleppu, syrský představitel podle agentury Interfax požádal ruskou stranu, aby s realizací příměří pomohla.

"Jestliže obě dvě strany dodrží své závazky, bude tento plán úspěšný," řekl syrský ministr a doplnil, že by plán pro příměří v Aleppu měl sloužit jako příklad i pro další města.

Nejistý úspěch

Syrští povstalci se již dříve nechali slyšet, že pokud se vláda k podobnému částečnému příměří zaváže, budou ho dodržovat i oni. Zda se příměří vůbec podaří dosáhnout, to ale zůstává nejasné, poznamenala agentura Reuters i v souvislosti s podobnými neúspěšnými pokusy v minulosti.

Plánovaný klid zbraní v Aleppu by přišel nedlouho poté, co syrská vláda uzavřela příměří se Svobodnou syrskou armádou na území severodamašského předměstí Barza. Dohoda, jež vzešla v platnost před necelými dvěma týdny, předpokládá, že vojáci Barzu brzy opustí a vláda propustí zadržované lidi a zprůjezdní silnice. Život civilistů mají organizovat povstalci.

Největší syrské město Aleppo je jednou z válkou nejhůře postižených oblastí v zemi. Po téměř třech letech konfliktu je v ruinách, zemřely v něm už tisíce lidí. Minulý týden na jeho ulicích zahynuli i tři místní spolupracovníci české humanitární organizace Člověk v tísni (více čtěte ZDE).

ČTĚTE TAKÉ:

Opozice jedná o účasti na mírové konferenci

Zatímco Asadův režim jedná s Rusy v Moskvě, syrská opozice má v pátek v Istanbulu rozhodnout o své účasti na mírové konferenci Ženeva 2, která začne příští středu ve Švýcarsku. Podle původního plánu se jí měli zúčastnit zástupci syrské vlády i jejích oponentů spolu se zeměmi, které obě strany podporují.

Jenže nyní nad účastí opozice visí otazník. Zastřešující Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) není schopna přimět všechny své složky k rozhodnutí. Jedna z nich, Syrská národní rada (SNC), která je složená zejména z exulantů, například už svou účast na konferenci vyloučila. Stejně tak se rozhodly i Místní koordinační výbory (LCC), které organizují činnost opozice na syrském území, avšak které k NCSROF nepatří.

Tyto skupiny nedůvěřují západním zemím, které sice deklarují podporu opozici, ale na druhé straně ji prý nutí k účasti na konferenci bez ohledu na její podmínky. Tou základní je záruka, že nynější prezident Bašár Asad nebude součástí žádné příští vlády, ani té přechodné, o níž by se mělo ve Švýcarsku jednat. Země, které Asada podporují, hlavně Rusko a Írán, chtějí, aby se o Asadovi rozhodovalo ve volbách. Jeho prezidentský mandát vyprší letos.

VÍCE ZDE:

Umírněnější složky opozice by se spokojily s tím, kdyby se s Damaškem dohodly na propuštění politických vězňů a na příměří, což by umožnilo zahájit pomoc civilistům. Radikálnější členové jsou ale toho názoru, že to jsou příliš velké ústupky Asadovi a že Syřané v budoucnu nebudou důvěřovat opozici, která byla ochotná se s Asadem dohodnout.

Kerryho apel

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek syrskou opozici vyzval k účasti na ženevské konferenci. Mezinárodní setkání se konalo v Ženevě poprvé v roce 2012 a účastníci, mezi nimiž nebyli zástupci opozice ani syrské vlády, se dohodli na postupu, který má ukončit vleklou syrskou krizi. Patří k nim sestavení přechodné vlády, ukončení bojů a otevření humanitárních koridorů. Kerry zopakoval, že dohoda z první konference stanoví, že na přechodné vládě se musejí shodnout obě strany, což Kerry chápe jako záruku, že Asad v přechodném kabinetu nebude.

Šéf americké diplomacie apeloval na opozici, která bude na poslední chvíli o své účasti jednat v pátek v Istanbulu, aby do Švýcarska přijela. Argumentoval tím, že se Sýrie stává magnetem islámských radikálů a že se zhoršují životní podmínky civilistů. Řekl také, že konferenci je třeba chápat ne jako konec, ale spíše začátek cesty k řešení syrské krize.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!