Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

105 vlaků za rok - éto ničevó

Česko

POLEMIKA

Ve svém příspěvku Prunéřov a předvolební agitka (LN 29. 3.) si místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek dělá ze Strany zelených legraci kvůli našemu požadavku, aby nové bloky hnědouhelné elektrárny v Prunéřově měly čistou účinnost alespoň 42 procent, což odpovídá standardu tzv. nejlepší dostupné technologie, a nikoli pouze 40 procent, jak navrhuje ČEZ.

Podle Drábka se nabízí paralela se známým vtipem z dob totality, v němž v nebi dokazuje Lenin caru Mikulášovi přínos bolševické revoluce tím, že před ní měla vodka v Rusku čtyřicet procent alkoholu, po ní čtyřicet dva. Podívejme se tedy na čísla. Ona dvě procenta rozdílu v čisté účinnosti znamenají, přepočtená na dostupné hnědé uhlí, úsporu 210 000 tun ročně, což je pro představu 105 vlaků o 40 plně naložených vagonech. Onen sovětský příměr tak získává kouzlo nechtěného, neboť jím vlastně Jaromír Drábek říká, že „105 vlaků za rok - éto ničevó“. V bývalém Sovětském svazu snad.

Dále pak Jaromír Drábek tvrdí, že realizace řešení s vyšší než čtyřicetiprocentní účinností by byla pro ČEZ ztrátová. Je s podivem, jak to ví, když i samotný ČEZ ústy svého mluvčího vzkazuje, že náklady na variantu s vyšší účinností společnost vůbec nepočítala. Při vší úctě k panu Drábkovi lze těžko předpokládat, že by věděl o hospodárnosti rekonstrukce více než investor. Prostě by ztrátová s vysokou pravděpodobností nebyla, pouze zisk by byl o něco nižší.

Loňský zisk ČEZ byl přes 50 miliard korun a není vyloučeno, že letos naroste dokonce na 80 miliard. Elektrická energie je přitom pro občany i firmy stále drahá, a asi čtvrtinu jí navíc vyvážíme do zahraničí. Tedy stručně řečeno, polostátní ČEZ v podstatě šetří na našem životním prostředí a zdraví lidí, s cílem maximalizovat zisk.

Poznámka o neslučitelnosti bloku s vyšší účinností se zásobováním regionu teplem je úplně mimo, jak dokládá nejen norská studie. Ostatně nejlepším příkladem je u nás budovaný nový blok v Ledvicích, jehož čistá účinnost bude přesahovat 42 procent a zároveň bude zásobovat teplem i Bílinu a Teplice.

Argumentace zvýšením zaměstnanosti o osm set lidí je podobně nesmyslná, neboť jedno takto vytvořené pracovní místo by přišlo na 30 milionů korun. Ale i kdyby, copak by použití modernější technologie stavební firmy nezaměstnalo?

Jsme přesvědčeni, že dlouhodobě zkoušenému severu Čech by se mělo spíše postupně odlehčovat od jeho zátěže anebo by zde měly být použity nejmodernější technologie, co nejšetrnější ke zdraví lidí a životnímu prostředí. Recept pana Drábka je určitě dobrý pro ČEZ, méně však pro místní lidi a životní prostředí, jehož ochranou se teď mimochodem TOP 09 tolik zaštiťuje.

***

Recept pana Drábka je dobrý pro ČEZ, méně však pro místní lidi a životní prostředí

O autorovi| FRANTIŠEK PELC 1. místopředseda SZ

Autor: