Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

12 otázek o dávkách pro rodiče

Česko

Nevíte, co je nového v mateřské, rodičovské nebo přídavku na dítě? Přečtěte si následující odpovědi

* 1. Co se změnilo u peněžité pomoci v mateřství?

Především to, že už na ni nemají nárok nezaměstnané matky. Dosud platilo, že na ni měly nárok v případě, že byly v posledních dvou letech aspoň 270 dnů sociálně pojištěné. Osamocené, ovdovělé a rozvedené matky už na ni mají nárok jen po dobu 28 týdnů, a nikoli 37 týdnů jako v minulých letech. Po dobu 37 týdnů na ni mají nárok jen matky, kterým se narodila vícerčata.

* 2. Změnila se ochranná lhůta pro těhotné?

Nezměnila. Ochranná lhůta pro těhotné zůstává stále 6 měsíční.

* 3. Kdy mohu nastoupit na mateřskou?

Zaměstnané ženy mohou odejít na mateřskou nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Z nemocenské nebo z ochranné lhůty může těhotná žena přejít na mateřskou nejdříve 6 týdnů před očekávaným termínem porodu.

* 4. Co se změnilo u rodičovského příspěvku?

Byl zaveden 3 rychlostní rodičovský příspěvek na dva, tři nebo čtyři roky - čím déle zůstanete s dítětem doma, tím méně dostanete. Přesné informace naleznete v tabulce.

* 5. Rodičovský příspěvek již pobírám. Musím o něj teď znovu zažádat?

Ano, musíte. Podle věku dítěte vám bude určena jeho výše. Pokud vaše dítě ještě nedovršilo 21 měsíců života, můžete se do této doby rozhodnout pro tříletou variantu.

* 6. Jsem na mateřské s dvojčaty. Zajímalo by mne, zda budu po mateřské brát rodičovský příspěvek na obě děti?

Nebudete, protože na rodičovský příspěvek má nárok rodič, nikoli dítě. Dostanete pouze jeden příspěvek ve výši, kterou si zvolíte.

* 7. Co když se rozhodnu pro tříletou variantu rodičovského příspěvku, ale později si to rozmyslím a budu chtít být s dítětem doma čtyři roky?

Varianta, kterou si zvolíte, je neměnná. Pro tříletou verzi se musíte rozhodnout nejpozději v měsíci, v němž dítě dovrší 21 měsíců života.

* 8. Mateřská mi neskončí ke konci měsíce. Odkdy mám v takovém případě nárok na rodičovský příspěvek?

Nárok máte v okamžiku, kdy přestanete brát mateřskou. Pokud mateřskou nebudete brát až do konce měsíce, máte za tento měsíc nárok i na rodičovský příspěvek.

* 9. Mohu si k rodičovskému příspěvku přivydělávat? Pokud ano, je výše výdělku omezena?

Ano, přivydělávat si můžete, výše výdělku přitom není nijak omezená. Má to ale podmínku. Dítě nesmíte nechávat v jeslích déle než 5 dní v měsíci a mateřskou školku smí dítě navštěvovat maximálně 4 hodiny denně. Další možností je, že dítěti pořídíte chůvu.

* 10. Co se změnilo u přídavku na dítě?

Především hranice čistých příjmů pro nárok na dávku. Zatímco v minulých letech na ni měly nárok všechny rodiny, jejichž čisté příjmy nepřesahovaly 4násobek jejich životního minima, letos už na něj mají nárok jen ty rodiny, jejichž čisté příjmy nepřesahují hranici 2,4násobku životního minima rodiny. Dále se zavedla jednotná sazba pouze podle věku dítěte. Na děti do 6 let dostanou rodiče přídavek ve výši 500 Kč, od 6 do 15 let 610 Kč, a pokud je dítěti více než 15 a méně než 26 let a není výdělečně činné, dostanou na něj rodiče přidáno 700 Kč.

* 11. Chci si zažádat o přídavek na dítě, ale nevím, zda se do čistých příjmů počítá i rodičovský příspěvek.

Ano, počítá. Nárok na přídavek navíc musíte prokazovat doložením čistých příjmů za předchozí kalendářní rok, a to každým rokem nejpozději do konce října.

* 12. Musím kvůli reformě o přídavek na dítě žádat znovu?

Nemusíte, bude vám ale vyplácen v nové výši, pokud na něj budete mít nárok.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...