Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

15. díl Kurzu právní sebeobrany: Jak vyjít se stavebním úřadem

Česko

  7:08
Jednat se stavebním úřadem znamená dodržet značně složitou proceduru s řadou právních pravidel a možných zádrhelů. Pokud je to však jen trochu možné, snažte se věc udržet právě na úřadu a se soudními žalobami co možná nejdéle počkat. Jinak můžete na rozhodnutí čekat kvůli přetížení soudů také několik let. Jde však hlavně o to, kdo spor zavinil a zda si nakonec za všechno nemůžete sami.

Kurz právní sebeobrany foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Pokud se chystáte stavět, připravte se na to, že stavební úřad po vás bude chtít celou řadu vyplněných žádostí a dokumentů. Poskytnout mu je bezpodmínečně musíte, jinak příslušná povolení nikdy nedostanete a nedoberete se tak k výsledku. I když se ale vynasnažíte vyplnit všechna podání správně, automaticky to neznamená, že budou stavebnímu úřadu stačit.

„Spory mohou nastat třeba v případě, kdy úřad rozhodne zamítavě o žádosti o vydání územního rozhodnutí či o vydání stavebního povolení. Vždy je nutné si uvědomit, kde je příčina sporu,“ radí Miroslav Dudek z advokátní kanceláře Schönherr.

Důvodem takové situace podle něj může být například to, že žádost nebude mít všechny zákonem stanovené náležitosti nebo záměr nebude splňovat zákonné podmínky pro vydání souhlasného rozhodnutí. „Pokud je chyba na straně stavebníka, je nezbytné, aby odstranil všechny překážky, je-li to možné, a aby tak úřad mohl povolení či souhlas vydat,“ dodává. Znamená to tedy, že nemusíte mít smůlu napořád, protože stavební úřad vám dá termín na nápravu.

Pokud se jeho rozhodnutí přece jen nezmění, můžete se odvolat – nejprve k jeho nadřízenému úřadu, posléze i ke správním soudům. Pokud byste ale došli k závěru, že špatně postupuje úředník, se kterým jednáte, můžete se obrátit na jeho vedoucího. Mezi jeho pravomoce patří i možnost celou věc rozhodnout.

Autor:
Témata: Stavební úřad