27. prosince 2007 8:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

1957: Televize. 2007: YouTube

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Vánoční poselství královny Alžběty II. bylo poprvé umístěno i na internetovou stránku YouTube. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční poselství královny Alžběty II. bylo poprvé umístěno i na internetovou stránku YouTube. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Na začátku jsou černobílé záběry, poté se objeví královna ve věku 31 let. Vypadá to, že se letošní vánoční poselství hlavy Commonwealthu ponese v duchu vzpomínek a historie. To je ale jen zdání.

Alžběta II. na záběrech starých přesně půl století pronese: „To, že mne mnozí z vás můžete dnes vidět, je jen dalším příkladem toho, jak rychle se věci kolem nás mění.“ Následuje střih a objeví se královna ve své dnešní podobě. A i zde přináší důkaz, že i natolik konzervativní instituce, jakou je britská monarchie, se dokáže přizpůsobovat moderním technologiím. Zatímco ukázka z roku 1957 pocházela z prvního projevu přenášeného televizí, letošní královnino vánoční požehnání se poprvé objevilo na internetovém serveru YouTube. Zde byla těsně před vánočními svátky otevřena oficiální sekce videí královského paláce.

Vánoční poselství královny


Světlejší stránka rodiny
Důvody pro využití nového média jsou - podobně jako před půlstoletím u televize - zjevné: co možná nejvíc rozšířit dosah královniných slov. „Její vánoční poselství tak lépe doputuje k mladým a k lidem žijícím v jiných zemích,“ citovala BBC mluvčí Buckinghamského paláce.

V projevu samotném, který byl jako tradičně odvysílán odpoledne na první svátek vánoční, ovšem královna zůstala věrna tradičním tématům. Mezi nimi dominovaly rodina, pomoc chudým a památka padlých vojáků. „Význam šťastné rodiny je jedním z faktorů lidské existence, který nedoznal změn,“ pronesla královna, když se ohlížela za uplynulým půlstoletím. A zatímco dění kolem královské rodiny má daleko k idyle - partnerské patálie korunního prince Charlese jsou jen špičkou ledovce -, Alžběta II. se pokusila jít sama příkladem.

Ve svém vánočním poselství zmínila nedávnou oslavu diamantové svatby s princem Philipem, její slova byla doplněna záběry z rodinného setkání a vytváření společné fotky. Téma rodiny královna zmínila i v souvislosti s Vánocemi, respektive s narozením Ježíše Krista: „Kromě jiného nám to připomíná, že to je i příběh rodiny - rodiny ve velmi nuzných podmínkách.“ Značnou část své řeči Alžběta II. věnovala lidem na okraji společnosti - tedy jejími slovy těm, kteří „nemají možnost užívat všech výhod života v civilizované a zákonem se řídící společnosti“. A nezapomněla ani na britské vojáky, zvláště na padlé a těžce zraněné, konkrétně v Iráku a Afghánistánu.

Jak se brzy ukázalo, sázka na YouTube nebyla vůbec špatný nápad. Jen do včerejšího večera královnino nové vánoční poselství zhlédlo téměř 350 tisíc uživatelů internetu, její projev z roku 1957 umístěný na stejné stránce měl sledovanost dokonce více než dvojnásobnou. Jak uvedla BBC, její projev sledují i členové královské rodiny. Sama královna Alžběta II. se ale na svou řeč prý dívá v soukromí ve vedlejší místnosti.

  • 12Diskuse


Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky


Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.