21. dubna 2008 20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

21. ročník Finále v Plzni začíná

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Režisérka nového filmu Kuličky Olga Dabrowská se rovněž zůčastnila slavnostního zahájení v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisérka nového filmu Kuličky Olga Dabrowská se rovněž zůčastnila slavnostního zahájení v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Předpremiéra nového českého filmu Kuličky, kterou dnes slavnostně uvedla jeho režisérka Olga Dabrowská spolu s dalšími tvůrci, odstartovala v Plzni 21. ročník filmového festivalu Finále.

O Zlatého ledňáčka se během týdne utká 12 celovečerních snímků a 34 dokumentů. Vítěze vyberou dvě poroty v čele s rektorem AMU Ivo Mathém a slovenským režisérem Peterem Kerekesem.

Na pódiu nového multikina Cinema City je přestavil moderátor Pavel Anděl. Součástí večera byly i sestřihy českých celovečerních filmů a dokumentů.

"Jako první v soutěži dokumentů už odpoledne diváci viděli snímek Domov režiséky Margarety Hrůzové, přehlídku celovečerních filmů zahájila Svatba na bitevním poli Dušana Kleina," uvedla výkonná ředitelka festivalu Pavla Kormošová. Do Plzně se také dnes začaly sjíždět významné osobnosti.

Kromě členů porot jsou mezi prvními dokumentaristé Václav Táborský, Břetislav Rychlík, Vít Janeček a Rozálie Kohoutová. Před vyprodaným sálem na otázky moderátora Anděla reagovali odpoledne také režisér Martin Dolenský a producent Dan Tuček.

Anděl jim připomněl fakt, že debutující režisér Dolenský je ze stejného ročníku jako loňská držitelka Ledňáčka Karin Babinská a úspěšný Karel Janák. "Ale na FAMU jsme já i Karel Janák nastoupili později," uvedl Dolenský.

V úterý, kdy jsou mimo jiné na programu filmy jako Medvídek, Bobule, Movie, přijedou režiséři Hynek Bočan, Tomáš Bařina, Ivo Trajkov. Mezi herci nebudou chybět Jiří Macháček, Lubomír Lipský, Lukáš Langmajer.

Moderátor Zdeněk Suchý pozve do své talk show skupinu Wohnout.
Festival Finále v Plzni potrvá do neděle 27. dubna, letos poprvé se představuje v nových prostorách. Srdce festivalu se z bývalého kina Elektra přestěhovalo do secesní budovy Měšťanské besedy, druhé centrum je v prostorách multikina Cinema City Plzeň.

V týdenním maratónu se divákům představí 180 hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Kromě soutěžních jsou připraveny další sekce, jež se vracejí do minulosti české kinematografie, letos hlavně do roku 1968.

Kvůli velkému zájmu do dnešního dne organizátoři přidali už 16 projekcí. "Přidávají se nejen celovečerní filmy jako Václav, Tajnosti a O rodičích a dětech, ale také archivní snímky Spalovač mrtvol, Nebeští jezdci a soutěžní dokumenty," dodala Kormošová.

Festival vloni navštívilo přes 21.500 lidí. Hlavní cenu si odnesly Pusinky
Karin Babinské a dokument Heleny Třeštíkové Marcela.
ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz