Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

5 NEJ olympijský speciál: stadiony, instalace i kontroverzní logo

Design

  6:00
Olympijské hry nejsou výzvou jen pro sportovce, ale také pro architekty, designéry a umělce. Co zajímavého vzniklo v Soči?

Stadion pro bruslení od místních GUP MNIIP mosproject-4 foto: 2014 XXII Winter Olympic Games

STADION "BOLSHOY ICE DOME"

Stadion především pro hokej od místních SICmostovik

Stadion s názvem Bolshoy Ice Dome je práce ruské kanceláře Mostovik. Hokejové zápasy zde bude moci sledovat až 12 tisíc diváků a stavba odkazuje ke zdobeným vejcím, které Petr Carl Fabergé tvořil pro ruské cary, tzv. Fabergé Eggs. Venkovní plášť je částečně prosklený a částečně pokrytý bílými hliníkovými panely, v noci pak celý stadion nabírá jiný rozměr díky LED diodám.

STADION FISHT OD KANCELÁŘE POPULOUS

Stadion od kanceláře Populous

Vejcem Fabergé se inspirovali i architekti kanceláře Popolous, kteří mají sportovní architekturu rádi, navrhli také stadion pro hry v Londýně. Ve "fisht", který vznikl pro hry v Soči, se odehrál úvodní ceremoniál, po skončení her se přemění ve fotbalový stadion pro světový pohár FIFA 2018 a následně dojde k jeho zmenšení tak, aby mohl dál sloužit místním sportovním utkání (ze 40 tisíc míst k sezení zhruba na polovinu).

STADION "ICEBERG SKATING PALACE"

Stadion pro bruslení od místních GUP MNIIP mosproject-4

V tomto stadionu získala Martina Sáblíková v neděli svou stříbrnou medaili. Stavbu navrhl moskevský institut pro výzkum a design, GUP MNIIP mosproject 4, a pojme až 12 tisíc diváků. Vnitřek stadionu lze jednoduše  transformovat z rychlobruslařské tratě do vyleštěného ledu pro krasobruslaře a po skončení her poputuje Iceberger do Stavropole.

INTERAKTIVNÍ INSTALACE ASIFA KHANA

Instalace londýnského designéra Asifa Khana

Designér Asif Khan, který rád pracuje s technologiemi budoucnosti, si pro Soči připravil projekt Mega Faces, ve kterém přenáší tváře návštěvníků na fasádu budovy. Lidskou tvář nejdříve zaznamená 3D fotografická laboratoř, která následně vyšle signály do 10 tisíc trubiček připevněných k fasádě, které se mohou vysunout do prostoru až do délky 2 metrů a vytvořit tak zvětšenou lidskou tvář.

KONTROVERZNÍ LOGO

Kontroverzní logo

Velký rozruch tradičně vzbudil grafický design, repsektive logo, které připravila kancelář Interbrand. Webová adresa v názvu, typografické zrcadlení, jednoduchost. Oproti roztancovaným logům Londýna a Pekingu představilo Rusko minimalismus, který jedni odsoudili, druzí vyzdvihli, zajímavý pohled do procesu tvorby nabídl Jonathan Kolatch v časopise New Yorker a můžete si ho přečíst ZDE.