Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

65 let od konce války: Japonský premiér se omluvil za utrpení

Svět

  17:20
TOKIO - Nový japonský premiér Naoto Kan se při příležitosti 65. výročí japonské kapitulace ve druhé světové válce omluvil za utrpení, jež válka způsobila. Vyhnul se také návštěvě kontroverzní svatyně, která byla v uplynulých letech jablkem sváru s japonskými sousedy, podle nichž je návštěva svatyně poctou vzdávanou válečným zločincům, připomíná agentura AP. Výročí japonské kapitulace si připomněly i další asijské země a Austrálie.

Japonský premiér Naoto Kan se omluvil za utrpení způsobené druhou světovou válkou foto: Reuters

Do tokijské svatyně Jasukuni, v níž jsou kromě jiných pohřbeny osoby odsouzené jako váleční zločinci, se naopak vydali představitelé Liberálnědemokratické strany (LDP).

Tato pravicová strana vládla Japonsku prakticky nepřetržitě od konce druhé světové války, ale po loňských předčasných parlamentních volbách skončila v opozici, když drtivou většinu ve Sněmovně reprezentantů získala Kanova Demokratická strana Japonska (DPJ).

Mezi těmi, kdo svatyni dnes navštívili, byl předseda LDP Sadakazu Tanigaki a bývalý japonský premiér Šintaró Abe. Do svatyně se vydalo také na 40 poslanců, ale žádný z Kanova kabinetu, uvedly japonské sdělovací prostředky.

Je to vůbec poprvé od konce druhé světové války, kdy se celý japonský vládní kabinet vyhnul 15. srpna návštěvě šintoistické svatyně Jasukuni.

Naslouchal i císař Akihito, syn Hirohita

"Způsobili jsme během války velké škody a utrpení mnoha národům, zvláště pak obyvatelům Asie," řekl Kan shromáždění asi šesti tisíc lidí, kteří se sešli na každoroční vzpomínkovou akci za oběti války v tokijském sále Budokan.

"Cítíme hlubokou lítost a nabízíme upřímnou soustrast těm, kdo trpěli, i jejich rodinám," dodal premiér. "Obnovujeme svůj slib, že už nikdy nepovedeme válku, a slibujeme, že uděláme co nejvíce, abychom dosáhli věčného světového míru a už nikdy nezopakovali chybu války."

Mezi těmi, kdo Kanovým slovům naslouchali, byl i japonský císař Akihito, jehož otec Hirohito před pětašedesáti lety oznámil kapitulaci Japonska v rozhlasovém vysílání; bylo to vůbec poprvé, co japonská veřejnost slyšela hlas císaře, který je uctívaný coby živoucí bůh. Japonskou kapitulaci si dnes připomněly také v Jižní Koreji, v Číně a v Austrálii.

Japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko

Vyzvali Severní Koreu k odvážnému kroku

V jihokorejském Soulu prezident I Mjong-bak, oděný do tradičních duchovních šatů, vedl obřad připomínající osvobození Korejského poloostrova z japonské koloniální nadvlády z let 1910-1945. Při této příležitosti vyzval komunistickou Severní Koreu, aby zanechala ozbrojených provokací a učinila "odvážný krok" směrem k míru.

Vztahy se Severní Koreou se prudce zhoršily po březnovém potopení jihokorejské válečné lodi, při kterém zahynulo 46 námořníků. KLDR popírá, že by byla za incident odpovědná, i když vyšetřování ukázalo, že zkázu plavidla způsobilo severokorejské torpédo. Minulý týden Severní Korea vystřelila několik granátů do jihokorejských vod.

Naopak Severní Korea dnes slíbila, že "co nejpřísněji potrestá" Soul za nadcházející společné vojenské manévry se Spojenými státy. "Vojenská odpověď bude nejpřísnějším trestem, jaký byl kdy proti komukoli ve světě vyměřen," uvedla severokorejská armáda v prohlášení, které zveřejnila oficiální média. Nové cvičení Jižní Koreje a Spojených států bude trvat deset dní.

Mnoho starších Korejců ještě pociťuje vůči Japonsku kvůli kolonizaci nelibost. Statisíce Korejců bylo nuceno bojovat v prvních liniích či pracovat v otrockých podmínkách. Ženy sloužily jako prostitutky v nevěstincích ovládaných armádou. Na 50 korejských žen se dnes shromáždilo před japonským velvyslanectvím v Soulu a požadovalo kompenzace za nucenou prostituci a za další korejské oběti koloniální nadvlády.

Severní Korejci oslavili 65. výročí osvobození zpod japonské nadvlády

Podobné nepřátelské cítění se projevuje v Číně, kde na 300 osob v Nankingu na východě země připomnělo oběti nankingského masakru z roku 1937, kdy japonští vojáci zabili desetitisíce civilistů.

V Austrálii si v centru Sydney připomnělo výročí na 300 veteránů druhé světové války, zástupci z Nového Zélandu, ze Spojených států a asijských zemí. Skupina umístila věnce k památníku obětem války připomínajícímu japonskou kapitulaci a zachovala minutu ticha. Za druhé světové války zahynulo více než 27 tisíc Australanů jako váleční zajatci.

Autor: