Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

7 mýtů o úsporných zářivkách

Design

  10:42
Bráníte se ještě koupi úsporného osvětlení? Připravili jsme pro vás sedm odpovědí na nejčastější výmluvy, které lidem brání v používání úsporných zářivek.

Úsporné zářivky a ty klasické. foto: Lidové noviny

První elektrické osvětlení klasickou žárovkou se v českých zemích objevilo roku 1880, konkrétně v cukrovaru v Židlochovicích. Možná to nebude trvat dlouho a klasické žárovky z našeho trhu v budoucnu zcela vymizejí, stejně jako se to stane v Austrálii v říjnu 2009.

Většina českých domácností úspornými zářivkami dávno svítí a dá se předpokládat, že vzhledem k nárůstu cen elektřiny zájem o tento druh osvětlení ještě poroste. Existuje ale stále ještě dost lidí, kteří se používání úsporného osvětlení brání. Ve spolupráci se Střediskem pro efektivní využívání energie, SEVEn, vám nabízíme argumenty proti sedmi nejznámějším výmluvám, proč nepoužívat úsporné zářivky.

1. Úsporné zářivky zase tak velký podíl na šetření energie nemají
Na celkové spotřebě energie v domácnostech nebo budovách má osvětlení sice relativně malý podíl, ovšem jeho výhodou je, že instalace úsporných světelných zdrojů je často velmi rychlá, jednoduchá a návratnost investice do úspor energie je v tomto případě rychlejší než u většiny jiných opatření na snížení spotřeby.

Proto pokud začínáme s úsporami energie v domácnosti, osvětlení by mělo být jedním z prvních kroků. Dnes již prakticky není důvod mít doma jedinou klasickou žárovku.

Úsporné zářivky
* Oproti klasickým žárovkám mají až o 80 % nižší spotřebu elektrické energie.
* Jejich životnost je 6-15krát vyšší, tedy 6000 - 15 000 hodin. Nemusí se tedy často vyměňovat.
* Návratnost investice do úsporného osvětlení činí maximálně 6-12 měsíců.
* Kvalitním úsporným zářivkám nevadí ani časté vypínání a zapínání.
Co vědět při jejich nákupu?
* Hodí se do místností, kde se svítí minimálně hodinu denně.
* Závit (patice) nese označení jako klasická žárovka - E27 nebo E14 (tzv. miňonky).
* Teplá bílá barva žárovkového světla nese označení 827, studená bílá barva 840.
* Všímejte si energetického štítku -zářivky mají buď písmeno A, nebo B. Výběr kvalitních zářivek najdete na:www.uspornespotrebice.cz

2. Jejich pořizovací cena je vysoká
Vyšší cena než u klasických žárovek je jednoduše proto, že se jedná o technologicky a výrobně náročnější výrobek.

Cena úsporných zářivek ale v posledních letech výrazně klesla. Díky tomuto poklesu, růstu cen energie a růstu kvality úsporných zářivek je návratnost investice do jejich nákupu v řádu několika měsíců (při životnosti několik let).

3. Nevydrží svítit tak dlouho, jak udává výrobce na obalu
Na trhu jsou zářivky, které oproti klasické žárovce svítí tři- až patnáctkrát déle. Tento údaj se uvádí na obalu výrobku. Obecně doporučujeme volit výrobky s delší životností, protože jsou i v jiných parametrech kvalitnější.

Jedním z aspektů, který však může omezit životnost výrobku, je četnost zapnutí a vypnutí. Proto jsou obecně výrobky s delší životností odolnější i proti případnému častému zapínání a vypínání. V každém případě se ale na úsporné zářivky vztahuje záruka, takže je možné si schovat paragon a případně uplatnit reklamaci.

4. Světlo z těchto zářivek je nepřirozené. Bolí z něj oči
Není známo, že by kompaktní zářivky měly negativní zdravotní aspekty. Samozřejmě v případě, že někomu subjektivně nevyhovují, existují alternativy halogenových žárovek, které mají stejnou barvu světla jako klasické žárovky, případně časem ve větší míře i LED diody.

V každém případě je dobré se přesvědčit o barevném podání světla - jestli úsporná zářivka nahrazuje klasickou žárovku, nese označení 827, pokud imituje bělejší denní barvu světla, pak hledejte označení 840 nebo 860.

5. Trvá dlouho, než se úsporná zářivka rozsvítí naplno
Je pravda, že úsporné zářivky mají o něco delší náběh na plný výkon. U kvalitních zářivek však tato doba nepřesáhne jednu minutu. Často to tedy bývá jen psychologický problém, když vidíme, že se zářivka hned po zapnutí nenastartuje na sto procent.

6. Úsporným zářivkám vadí časté zapínání a vypínání
Kvalitním úsporným zářivkám to již nevadí, protože mají velký počet cyklů vypnuto/zapnuto. U kvalitních výrobků je to až 600 tisíc (zatímco u těch méně kvalitních jen 10 tisíc), a tak i častějším spínáním není omezena životnost osvětlení. Údaj o počtu cyklů se ale na obalech výrobků neuvádí.

7. Škodí životnímu prostředí
Úsporné zářivky mohou uškodit životnímu prostředí pouze tehdy, když použitou zářivku odhodíte do směsného odpadu, nebo dokonce volně v přírodě.

Jeden kus osvětlení totiž může obsahovat od čtyř do dvaceti miligramů rtuti i další látky, které prokazatelně škodí zdraví a životnímu prostředí. Z tohoto důvodu je tedy nutno použitou zářivku odnést na místo určené ke sběru nebezpečného odpadu či do prodejny - v rozumném množství do kterékoli, jinak tam, kde kupujeme nové.

Je nutné také zmínit to, že výrobci omezují množství rtuti, a tak je jí rozhodně méně, než kolik by se jí dostalo do ovzduší výrobou elektrické energie na provoz klasické žárovky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!