Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

DDW 2013: Česko-japonská spolupráce i rady do domácnosti

Design

  7:00
Dvanáctý ročník populárního festivalu designu Dutch Design Week (DDW), který se právě koná v holandském Eindhovenu, má motto„Now Future“ (Budoucnost nyní). Účastní se jej i několik českých designérů.

Dutch Design Week, Now Future foto: Jeroen van der Wielen

„Mottem Now Future chceme ukázat, že navzdory krizi nebo právě kvůli ní je právě teď ten čas začít tvořit svět zítřka – s pomocí inovativního designu, který nabízí nová řešení a nové perspektivy,“ říká Katja Lucas, programová manažerka festivalu. „Nikoliv No Future ale Now Future,“ zdůrazňuje. Od 19. října jsou tedy dveře města otevřené budoucnosti a návštěvníci se mohou po celých devět dnů inspirovat prací více než dvou tisíc designérů z Holandska i zahraničí, setkávat se s nimi a diskutovat.

Bierman Henket Architecten

Atmosféra tady je výjimečná, protože na poměrně malém prostoru (Eindhoven má okolo 200 tisíc obyvatel) je koncentrace designu a především zájem o design v tomto městě obrovský. Genius loci tohoto místa založený před lety Philipsem se tady uchovává i poté, co většina továren zůstala opuštěna. Nyní se totiž postupně přeměňují na ateliéry, studia a dílny, ale i byty pro netradiční bydlení. Kreativní duch a mentalita „do-it yourself“ tady platí více než kdekoliv jinde. I proto je DDW tak oblíbený. A čím dál větší a významnější. Loňský ročník navštívilo přes 200 tisíc návštěvníků.

Industriál, móda i děti

Co DDW nabízí letos? Bohatý program plný výstav, prezentací, experimentů, seminářů, přednášek a workshopů - na 300 akcí rozesetých v 80 lokalitách. Co všechno je k vidění? Od produktového a industriálního designu až po po módu, od řešení volného prostoru a velké instalace, až po sociální design nebo design jídla. A že v Eindhovenu k designu vedou již od malička - ukazuje třeba i rozsáhlý program Design for Kids, kde si děti mohou s designem nejen vyhrát a vyzkoušet, jak jim vyhovuje, ale také jej tvořit pod vedením zkušených designérů nebo studentů místních designérských škol.

Eat Drink Design Pop-UP, Restaurace v Kazerne

Velký zájem veřejnosti každoročně vzbuzují výstavy studentů dvou prestižních škol -Technické university Eindhoven (TU/e) a Design Academy Eindhoven (DAE), jejíž Gradution show je tradičně jedním z hitů festivalu. Studenti vždy překvapí neotřelými nápady a chytrým použitím technologií budoucna. Některé projekty mohou být až provokující, ale jak prohlásil jeden z ambasadorů festivalu, vizionářský designér Daan Roosegaarde: „Design není jenom o tom vymyslet nějaký hezký tvar, ale o tom přinést nový a chytrý koncept pro budoucnost.“

Přezouvejte se, prosím

Mezi absolventy DAE vystavovala tentokrát i talentovaná česká návrhářka Lenka Praxová. Se svým krátkým filmem „Outside In“ se snaží apelovat na kulturu a hygienické návyky nejen Holanďanů, kteří mají ve zvyku se doma nepřezouvat.

Jak reagují na film návštěvníci výstavy? „Někteří se smějí, někteří diví, ale čím dál víc jich říká, že se nad tím zamyslí,“ říká studentka. Portfolio Lenky je široké, od produktového designu až po vytvoření kompletního firemního stylu včetně webových stránek a aplikací. Do budoucna se ale chce zaměřit hlavně na interaktivní digitální tvorbu se sociálním a výchovným podtextem jako je například další z jejích absolventských projektů s tématem autismu u dětí.

Česko - japonský tým z Eindhovenu

Design nezná hranic a inspirující designéři z celého světa nacházejí cestu do Eindhovenu, aby tady studovali, pracovali a získali důležité kontakty. V areálu TAC (Temporary Art Center) se letos shromáždilo na 22 prezentací 80 designérů z 18 zemí světa. Mezi nimi i česko-japonský tým Mafnes složený ze dvou Čechů - Josefa Trojana a Filipa Veselého a Japonce Takeshi Miyakawa.

Two Circles, Filip Veselý

Potkali se na Design Academy, kde všichni studovali, a pronajali si společně dílnu právě v areálu TAC. O jejich objekty – konferenční stolek vytvořený ze dvou kruhových plátů překližky či skla, flexibilní kruhovou stoličku z ohýbané břízy, na které se nejen dobře sedí, ale můžete si i srovnat záda, nebo hravé lampy - je ze strany návštěvníků velký zájem. „Tady v Eindhovenu se mi líbí, jak se tolik lidí zajímá o design,“ říká Filip Veselý, který ale přesto přemýšlí o tom, že se po letech strávených v zahraničí přece jenom vrátí zpět.

Italský temperament, rakouská důslednost a ... české ruce

Někteří designéři se představují souborně pod hlavičkou své země. Prezentace „Austrian Design – Surprisingly Ingenious“ (Rakouský design -překvapivě důvtipný) má dokázat, že „Rakousko není jenom Sisi a Mozart, ale že inovativní design je čím dál větším a lepším exportním artiklem,“ vysvětluje Reanne Leuning z Advantage Austria - organizace na podporu exportu, která přehlídku zorganizovala. Výstava ukazuje nejlepší kousky z portfolia 28 rakouských designérů, studií a výrobců. Přinejmenším jeden z vystavovaných objektů musí být českému návštěvníkovi povědomý. Je to známá židle „Merano“ pojmenovaná po rodném městě svého tvůrce Alexandra Guflera, která podle popisu „v sobě spojuje prvky italského temperamentu a rakouské důslednosti.“ Vzhledem k tomu, že byla vyrobena v továrně TON, hodilo by se dodat “a české zručnosti”. Zrovna jako druhý výrobek TONu na výstavě - nádherně černě elegantní „Tram Chair“ Thomase Feichtnera.

Šaty pro královnu a 3D Voltage

Během DDW se vyhlašují i ceny za nejlepší holandský design roku (Dutch Design Awards), a to hned v několika kategoriích. Porota letos ocenila například originální architekturu rozšíření Muzea de Fundatie ve Zwolle, webové stránky nově zrekonstruovaného Rijksmuzea v Amsterodamu nebo 3D Smart TV společnosti Philips/TP Vision.

Iris van Herpen

Absolutní vítězkou se ale stala mladá nadaná módní návrhářka Iris van Herpen, která má za sebou již několik úspěšných mezinárodních přehlídek a výstav včetně těch v Paříži. Svou kolekcí Voltage, ve které experimentuje s 3D tiskem, oslnila porotu a předčila předpokládané favority – slavnostní šaty, které oblékla královna Máxima při korunovaci letos v dubnu a které pro ni vytvořil jeden z nejznámějších holanských návrhářů Jan Taminianu. „S kolekcí Voltage odhaluje Iris van Herpen nové možnosti módy v budoucnu a ukazuje lépe, než kdokoliv jiný, co se právě děje na poli designu v Holandsku,“ konstatovala porota.

Dutch Design Week potrvá do neděle 27. října.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!