Operace Anthropoid

Operace Anthropoid

Speciál serveru Lidovky.cz k 75. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora. Osudy neznámých lidí, kteří parašutistům pomáhali, rekonstrukce akce minutu po minutě i virtuální prohlídka Krypty parašutistů – místa jejich posledního boje.

Minutu po minutě: seskok parašutistů28. prosince 1941

13:29
Přesně před 75 lety se ve válečné Velké Británii osm mužů vypravovalo na cestu, která měla změnit nejen jejich životy. Do upraveného bombardéru se nakládalo vybavení. Na návrat do vlasti se chystali Josef Gabčík a Jan Kubiš - muži, kteří za pár měsíců zaútočí na jednoho z nejmocnějších mužů Třetí říše Reinharda Heydricha. Sledujte jejich cestu minutu po minutě. Časové údaje v on-line reportáži jsou podle středoevropského času, v originálních dokumentech je uveden grenwichský čas.
13:30
Na britském letišti Tangmere zvoní telefon. Oznamuje, že bude uskutečněna operace Silver A.
13:45
Pro operaci je určen upravený bombardovací stroj Handley-Page Halifax Mk.II, Srs. I, s/n L9613, NF-V. Kapitánem je Ronald Clifford Hockey.
14:00
Britové žádají, aby během nočního letu byly v Protektorátu Čechy a Morava vysazeny další skupiny.

Minutu po minutě: útok na Heydricha27. května 1942

06:55
Dnes uplynulo 75 let od jedné z nejdůležitějších události československého odboje během 2. světové války - atentátu na Říšského protektora Reinharda Heydricha. Pokusili jsme se pro vás co nejpodrobněji zrekonstruovat události tohoto dne minutu po minutě, byť některé části nemusí být zcela přesné. Snad se nám tak podaří připomenout událost, která vrátila čest československému státu a poznamenala vývoj dějin nejen pro nás, ale celou Evropu.
07:00
Je 27. května 1942. Slunce už vyšlo a bude krásný den.
07:01
Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš vstávají u rodiny Ogounových v Dejvicích. Bydleli tu několik posledních dní (přečtěte si jejich příběh zde)
07:06
Kvůli nedostatku jídla, oblečení a veškerého zboží v období okupace pomohli Ogounovým s nákupem jejich přátelé. Poskytli i oblečení pro parašutisty.

Virtuální prohlídka: místo poslední bitvy parašutistů

Minutu po minutě: boj v kryptě18. června 1942

4:00
Je čtvrtek 18. června 1942. Přesně před 75 lety svedli čeští parašutisté v kostele sv. Cyrila a Metoděje nerovný boj s mnohonásobnou nacistickou přesilou. Pokusili jsme se pro vás co nejpodrobněji zrekonstruovat události tohoto dne, byť některé části nemusí být zcela přesné. Snad se nám podaří připomenout hrdinství mužů, kteří bojovali do posledních chvil. Češi se totiž nevzdávají!
4:01
Je hluboká noc a většina obyvatel protektorátu ještě spí. Čeká je další náročný den. Všichni se bojí, kdykoli je totiž může zatknout gestapo. Stále platí stanné právo, stále nebyli dopadeni ti, kteří 27. května 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
4:02
Prominentní nacista a takzvaný kat českého národa Reinhard Heydrich zemřel na následky zranění už 4. června 1942. Vyšetřovatelé ale stále neměli stopu, která by jim pomohla atentát vyřešit. To se změnilo s výpovědí Karla Čurdy, který 16. června zradil. Po jeho výpovědi byl už jen kousek k odhalení skrýše v kostele.
4:03
Jan Kubiš a Jozef Gabčík se společně s dalšími pěti parašutisty, Josefem Valčíkem, Adolfem Opálkou, Josefem Bublíkem, Janem Hrubým a Jaroslavem Švarcem, schovávají v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Ne všichni se tu ale cítí bezpečně, kostel totiž nemá žádné cesty, kterými by mohli v případě nebezpečí uniknout. Jak to v kryptě vypadá se můžete podívat ve virtuální prohlídce zde.
4:04
Do kostela je přivedl jejich spojenec, domácí odbojář Jan Zelenka, krycím jménem Hajský. Ten už je ale po smrti, což muži zatím netuší. Už včera, 17. června kolem poledne, spolykal Zelenka cyankáli. Do jeho bytu totiž vtrhlo gestapo a on se raději otrávil, než aby padl Němcům do rukou živý. Celý příběh tohoto statečného sokola můžete číst zde.

Osudy statečných