Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

A, B, C, D. Stát potichu roztřídil vysoké školy do čtyř kategorií, některé se bojí znevýhodnění

Česko

  7:00
PRAHA - V Česku existuje 26­ veřejných vysokých škol. Některé jsou umělecké, jiné vzdělávají občany v regionech a další sázejí na mezinárodně silný výzkum. „Proč zrovna my jsme béčko,“ ozývá se teď z­ řady menších škol, jež se obávají, že zdánlivá drobnost – jejich roztřídění ministerstvem školství do čtyř kategorií kvůli rozpočtu na výzkum – může časem vést až ke zvýhodňování již tak silných „kamenných“ univerzit.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Těch bylo určeno pět. Patří k ­nim Univerzita Karlova, Masarykova a Palackého univerzita, pražské ČVUT a brněnské VUT. V kategorii B, respektive v „segmentu 3“, aby to menší neprovokovalo, je patnáct škol.

Zvláštní skupinou jsou čtyři umělecké školy a dvě školy neuniverzitní – tedy bez fakult – v Jihlavě a v Českých Budějovicích.

„Kategorizaci vysokých škol v ­rámci ukazatele zaměřujícího se na výkonové a kvalitativní hodnocení institucionálního financování zavedlo ministerstvo počínaje tímto rokem,“ sdělil LN náměstek Pavel Doleček, jenž o ­rozpočtu na rok 2019 vyjednává.

Jenže významné části rektorů se dělení na „velké“ a „malé“ nepozdává. Podle informací LN se mají ve středu zástupci České rektorské konference sejít, aby probrali, jak má být hodnocení férově nastaveno ke všem soutěžícím.

Jedním z argumentů „malých“ je to, že i menší škola může mít výzkumně skvělou fakultu, kdežto i na staroslavných bývá klestí.

Dopadem může být i odliv kvalitních pracovníků

Zaškatulkování by mohlo mít řadu dopadů. „Do budoucna to může přinést i odliv kvalitních pracovníků ze škol, které nebudou v první kategorii,“ míní liberecký rektor Miroslav Brzezina.

Byť se poměr ukazatelů výkonu (výzkum či zaměstnanost absolventů) pro skupinu A a B zatím neliší, část vysokých škol se obává, že některé granty anebo programy mohou být v dalších letech otevřené jen pro „áčkaře“.

„Chceme, aby za stejnou práci byla stejná odměna. Chceme bojovat rovně a čestně,“ řekl LN Petr Sáha, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...