19. prosince 2008 19:14 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

A pan Petřík se občanů ptal?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse

Ad LN 16. 12.: Chceme, aby byla EU federací?

Když se v roce 1993 rozdělila československá federace na dva samostatné státy, měli jsme mnozí z nás jakožto čechoslováci jednu implicitní podmínku: Oba národy se co nejdříve opět sejdou, a to v Evropské unii. Rozdělení Československa nebylo samoúčelné, představovalo vlastně první důležitý krok obou států k účasti na efektivní evropské integraci.
Poradce prezidenta ČR kritizuje-li historika Jana Rychlíka za nekompromisní úvahu „buď Lisabonská smlouva, nebo opuštění Evropské unie“, sám ovšem nevidí v integrující se Evropě nic jiného než „tu naši“ možná trochu neoblíbenou federaci. Evropská unie je ale zcela svébytný projekt, nejen lidský „design“, ale i ona spontánní „human action“, kterou v ní někteří euroskeptici bohužel nejsou schopni rozpoznat.
Ptal se pan Petřík a další bojovníci proti Lisabonu vůbec občanů, zda opravdu nechtějí být součástí nějakého většího, rozmanitějšího a bezpečnějšího celku? Já za sebe se domnívám, že ta Petříkem proklamovaná federace s evropským prezidentem by mohla být vhodným doplňkem k tomu neštěstí, které se už podruhé víceméně samozvaně na další pětiletku usídlilo na Hradě s jediným cílem: aby bránilo jeho neblahé euro-pays-aci…
Mgr. Antonín Fišer, Plzeň
  • 2Diskuse