18. prosince 2008 20:01 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

A slovenštinu u nás úřady akceptují?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse

Ad LN 17. 12.: Konec češtiny na Slovensku

Redaktor Luboš Palata nás informuje (LN 17.12.2008), že slovenská vláda navrhuje zákon, podle kterého se nebude ve styku s úřady používat čeština. Cituje O. Dostála, že Čech, který použije na úřadě svůj mateřský jazyk, může za to zaplatit pokutu. Snad nejen mne, ale i jiné čtenáře napadne, jak je to u nás. Může se slovensky hovořící český občan obrátit třeba na soud nebo na ministerstvo přípisem napsaným slovensky? O tom se čtenář LN nedozví. Luboše Palaty si vážím pro jeho reportáže z Bratislavy. Vyciťuji z nich,  jak jsme si se Slováky pořád blízcí a že se od nich můžeme o lecčems poučit. Už za měsíc např. z toho, jak přijmou lidé v Bratislavě Euro.
Zamýšlím se však nad něčím jiným. Neuvažoval pan redaktor o tom, jakou reakci jeho článek vyvolá u radikálně nacionalisticky vyladěných čtenářů? Že může vyvolat šovinistickou nenávist. Že se třeba někteří lidé rozhodnou nejet na dovolenou na Slovensko ze strachu, aby nedostali pokutu, budou-li mluvit česky?   
Vím, že míra zodpovědnosti médií za to, co vyvolají svými informacemi je věc nikdy nekončící diskuse. V tomto případě mi chybí jen odpověď na otázku, zda se v České republice smí lidé obracet na úřady slovensky.
Oldřich Vinař, admed.vinar@ecn.cz
  • 6Diskuse