Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

... a taky v Africe

Česko

Na černém kontinentu žije skoro čtyři sta milionů křesťanů. Jejich vánoční jídla jsou u nás v podstatě neznámá, už proto, že afrických restaurací je v Čechách a na Moravě minimum.

Ne každý si také může dovolit opulentní hodování, jaké je zvykem na Západě, ale rodiny na jižní polokouli – kde mají v prosinci teplo – pořádají alespoň pikniky a grilování na pláži. Na severu – třeba v Etiopii, kde hraje prim křesťanská koptská církev – pak slaví Vánoce tradiční rodinnou večeří.

Indžára (Etiopie)

Nejen vánočním jídlem je tu speciální nakyslá placka vyrobená z obiloviny zvané tef, které se také říká milička habešská.

U nás je k sehnání v prodejnách se zdravou výživou, neobsahuje lepek, a je tak vhodná i pro celiaky. Indžára se podává k různým masitým i zeleninovým směsím. půl kila mouky tef tři hrnky vlažné vody čajová lžička sušeného droždí (jen pokud děláte indžáru poprvé, zkušení si nechají kousek těsta z minulého pečení v lednici a z něj pak zadělají na nové) Návod na přípravu: Ve velké míse smíchejte rukama tef s vlažnou vodou a droždím. Promněte a nechte den odpočívat (přikryté utěrkou při pokojové teplotě, na povrchu by se měly tvořit bubliny). Předehřejte pánev a těsto osmažte na sucho z jedné strany na mírném ohni. Trvá to asi dvě minuty, na povrchu se objeví bublinky, placka by neměla zhnědnout. Těsto také můžete osolit. Okrová polévka (Ghana)

Některé ingredience – hlavně koření – se u nás těžko shání, ale můžete je vynechat (jak je uvedeno v závorce).

1 kg hovězích oháněk (dá se použít hovězí či jehněčí maso, jen se asi o patnáct minut zkrátí doba přípravy) půl kila okry (Okra je u nás známá jako ibišek jedlý. Jde o malé zelené tobolky, které připomínají lusky. Nejjednodušším způsobem, jak je sehnat, je si ibišek jednoduše vypěstovat. Semena se vysazují v únoru.) tři sta gramů malých až středně velkých krevet 375 ml palmového oleje, sůl Kořeněná směs nokos: 1 velká cibule 1 velká červená chilli paprička (nebo lžička sušeného chilli) 1 lžička černého pepře 2 hovězí bujóny 1 kousek sušené ryby (lze nahradit sušenými krevetami z vietnamských obchodů) Do receptu patří ještě další sušené mořské plody, které ale u nás nejsou k sehnání, lze tak experimentovat s ingrediencemi, které jsou v dostání v obchodech s asijskou kuchyní. Do jídla se také přidává netetou prášek, který se vyrábí ze sušeného ovoce ze stromu nere. Objevuje se hlavně v západní Africe, ale není nutný.

Návod na přípravu: Maso vložte do hrnce, zalijte litrem vody a trochu osolte. Přiveďte k varu.

Všechny ingredience na nokos vložte do mixéru a rozmixujte, směs přidejte k masu. Na větší kousky rozmixujte i okru, dejte ji stranou. Po půl hodině přidejte palmový olej, a pokud máte k dispozici, také prášek netetou. Po další půl hodině přidejte krevety a po patnácti minutách okru. Vařte ještě dvacet minut na mírném ohni. Podává se s rýží.

Marinovaná hovězí žebírka Nyama Choma (Keňa)

kilo až kilo a půl hovězích žebírek (či jiného červeného masa vhodného ke grilování) 2 stroužky česneku 2 citrony trochu keňského kari (třeba značka Simba Mbili) nebo podobné kari s kurkumou a koriandrem sladká paprika, sůl, pepř Návod na přípravu: Z citronové šťávy, rozmačkaného česneku a koření rozmixujte marinádu a nechte v ní maso aspoň hodinu uležet. Grilujte na grilovací pánvi nebo v létě na grilu.

Královské jídlo Luwombo (Uganda)

kilo kuřecího, hovězího a vepřového masa (v různém poměru) nakrájeného na větší kousky 800 gramů arašídového másla 2 cibule nakrájené najemno 4 na kousky nakrájená rajčata sůl a pepř na dochucení banánové listy nebo velký arch papíru na pečení (odolný mastnotě) 400 gramů hub 1 uzená ryba 4 zelené banánky plantejny (speciální sladké banány, jsou u nás k sehnání) 1 kostku kuřecího bujónu Návod na přípravu: Osmahněte maso na pánvi, dokud se nezatáhne, dejte stranou. V hrnci rozehřejte lžičku oleje, osmahněte cibuli a po minutě přidejte rajčata, bujón, sůl, pepř, arašídové máslo a maso z ryby. Pokud je třeba, přidejte trochu vody, omáčku nechte přejít varem. Pokud máte banánové listy, tak je spařte v horké vodě, aby změkly, odstraňte prostřední silné vlákno a uřízněte konce, aby vznikly trojúhelníky. Doprostřed listu nandejte maso, houby a trochu omáčky, utvořte větší balíček – vždy ze dvou vrstev papíru nebo listu – svažte provázkem.

Na balíčky můžete využít i nepropustný pečicí papír. Do hlubšího hrnce položte napařovací sítko nebo pařáček a na dno nalijte vodu. Balíčky rozložte na sítko a nechte napařovat aspoň hodinu, do stejného hrnce přidejte i banány.

Nakonec je vyndejte z hrnce, rozmačkejte vidličkou a zalijte omáčkou a masem z listů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!