14. března 2014 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Academia film Olomouc se letos zaměří na astronomii i podoby lásky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Studenti + Univerzita Palackého = AFO | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti + Univerzita Palackého = AFO | foto: AFO

OLOMOUC Festival navštíví také význační hosté. Jedním z nich bude uznávaný teoretický fyzik v oboru temné hmoty Lawrence Krauss. K dalším osobnostem, které letos navštíví Academia film Olomouc, patří kanadská bioložka a moderátorka televizní seriálu Nature of Things Jennifer Gardy. Hlavním tématem letošního ročníku se stane astronomie, mimo kosmu se AFO zaměří také na nespavost a podoby lásky.

Krauss patří mezi světovou špičku vědecké popularizace a v Evropě téměř nevystupuje. "Naše finanční možnosti nebyly zanedbatelné, protože jsme sehnali sponzory přímo na jeho přednášku. Přesto musel jít pan Krauss na desetinu své obvyklé ceny. Pro nás je to signál, že značka AFO nabírá neustále na síle a přitahuje geniální mozky a popularizátory z celého světa," uvedl dramaturg AFO Jakub Ráliš. Krauss bude mít na festivalu kromě přednášky také úvodní slovo k filmu Unbelievers, v němž spolu s Richardem Dawkinsem, Woody Allenem a Stephenem Hawkingem cestují po světě, aby přednášeli o důležitosti kritického a racionálního myšlení, které ostře kontrastuje s náboženstvím a pověrami.

Do Olomouce zamíří na festival AFO přední fyzik Lawrence Krauss

Hvězda kanadského pořadu CBC Nature of Things Gardyová s sebou přiveze štáb, který bude v Olomouci pro nejstarší kontinuálně vysílaný pořad o vědě natáčet. V Olomouci přednese Gardyová přednášku i na přírodovědecké fakultě. Sekundovat jí bude kanadský neurovědec Beschera Saab, který figuruje v užším výběru uchazečů o jednosměrnou jízdenku v projektu Mars One. "Chceme, aby aktivitami AFO letos ožila co největší část univerzity i města. Mimo jezuitského konviktu budeme mít tradiční projekční místa v kině Metropol a ve Vlastivědném muzeu. Pro Horní náměstí máme připravenou speciální vědeckou kinokavárnu," uvedl ředitel festivalu Jakub Korda.

Academia film Olomouc

AFO patří k významným evropským festivalům populárně-vědeckého filmu. Mezinárodní přehlídka se koná od 15. do 20. dubna. Loni se na ni registrovalo 4000 účastníků. Pořádá ji Univerzita Palackého v Olomouci.

Na přehlídce mohou návštěvníci potkat i Dereka Mullera, který má na kanálu YouTube milionovou sledovanost. Představí zde svůj projekt Veritasium. Dalšími hosty budou americká astronomka a popularizátorka Pamela Gayová či vývojář Googlu Jim Van Vert. Českou republiku bude zastupovat kromě fyzika Jiřího Chýly a teoretického fyzika Petra Kulhánka také Gunther Kletetschka, který se svým týmem vyzvedl čejlabinský meteorit, jehož úlomky přiveze do Olomouce.

AFO vzdá hold také legendárnímu astronomovi Carlovi Saganovi

Pořadatelé již dříve uvedli, že letošní ročník festivalu vzdá tentokrát hold legendárnímu americkému astronomovi a astrofyzikovi Carlu Saganovi. Na festival do Olomouce zamíří jeho syn.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse